W toku śledztwa dotyczącego serii kradzieży przesyłek sprzed domów mieszkańców Hinsdale na zachodnich przedmieściach, lokalna policja zidentyfikowała 35-letniego Martineza Osorio z Chicago jako podejrzanego w sprawie kradzieży paczki 10 grudnia z posesji przy 600 South Lincoln Street. 10 grudnia około godz. 2:57 a.m. mężczyzna zabrał przesyłkę zawierającą towar z Nordstrom o wartości około 795 dol. – poinformował komendant policji z Hinsdale Brian King. Osorio został tego samego dnia aresztowany, usłyszał zarzuty, a następnie zwolniony po podpisaniu zobowiązania do stawienia się w sądzie. Jego kolejne przesłuchanie sądowe zaplanowane jest na 6 stycznia.
„Kiedy ktoś kradnie paczki spod domów, nie krzywdzi wyłącznie jednej osoby, ale całe sąsiedztwo” – podkreślił w oświadczeniu prokurator powiatu DuPage Robert Berlin. „Według SafeWise, firmy zajmującej się bezpieczeństwem, w 2025 roku straty wynikające z kradzieży przesyłek w aglomeracji chicagowskiej mogą sięgnąć około 254 milionów dolarów” – wskazał na dane prokurator.
Prokurator Berlin także zwrócił uwagę, że istnieją proste sposoby ograniczenia ryzyka kradzieży. Można chronić się przed złodziejami paczek, instalując kamery, oświetlenie zewnętrzne oraz bezpieczne skrzynki na przesyłki z kodem dostępu, a także korzystając z opcji potwierdzenia odbioru i śledzenia dostaw. „Zachęcam też wszystkich do wzajemnej czujności. Jeśli widzisz paczkę na werandzie sąsiada, zadzwoń i daj mu znać. A jeśli zauważysz podejrzaną aktywność, poinformuj odpowiednie służby” – apelował.
Komendant policji w Hinsdale Brian King podkreślił zaangażowanie funkcjonariuszy w zwalczanie tego typu przestępstw i jednocześnie zapewnił: „Będziemy zdecydowanie ścigać sprawców kradzieży paczek na terenie naszej miejscowości”.
Problem kradzieży przesyłek pozostaje poważny w skali całych Stanów Zjednoczonych. Chicago w tym roku skradziono 6,5 miliona paczek – więcej niż w jakimkolwiek innym mieście w USA.
Badanie obejmowało 7,5 tysiąca respondentów w całym kraju, a także dane FBI i analizy ZFLO Technologies. Około jedna trzecia ankietowanych przyznała, że w ciągu ostatniego roku padła ofiarą kradzieży paczki, a 75 proc. z nich straciło więcej niż jedną przesyłkę.
W odpowiedzi na skalę problemu niektóre stany, w tym Floryda i Pensylwania, zaostrzyły przepisy, podnosząc kradzież paczki z wykroczenia do przestępstwa kryminalnego.
Joanna Trzos
[email protected]









