Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Herodot Polonii

Pragnę poinformować, że po kilku latach badań (2001-7) ukazała się moja książka pt. Herodot Polonii amerykańskiej Mieczysław Haiman (1888-1949). Jest ona pracą badawczą, wydaną kilka dni temu przez Muzeum Wychodźstwa Polskiego Łazienki Królewskie w Warszawie, gdzie została po raz pierwszy zaprezentowana na Międzynarodowej Konferencji Naukowej Polacy w Ameryce Płn. – 400-lecie (7-8 listopada 2008). Wysoko ocenili ją już recenzenci, zarówno pod względem naukowym, jak literackim. Istnieje też potrzeba jej szerokiej promocji, o czym świadczy wygłoszony na tej konferencji mój odczyt Mieczysław Haiman – historyk Polonii Amerykańskiej, który wzbudził duże zainteresowanie, szeroką dyskusję i autentyczną potrzebę przypomnienia historyka. Bo niewielu rodaków wie, że to Haiman odkrył, iż Polacy byli w Ameryce Płn. już w 1608 r., że zakładali pierwszą osadę w Jamestown (Wirginia, USA), byli tam pierwszymi przemysłowcami (założyli hutę szkła, produkowali wyroby z drzewa: smołę, dziegć), zorganizowali pierwszy strajk w obronie swobód demokratycznych (1619); ponadto opisał on wiele innych odkrywczych faktów nt. wczesnych dziejów Polonii w USA. 

Na początku 2009 r. zamierzam odbyć kilka promocji tej książki – w Polsce oraz wśród Polonii Stanów Zjednoczonych. Mieczysław Haiman (1888-1949) to bowiem jedna z postaci najbardziej zasłużonych dla Polonii amerykańskiej i kraju, dziś odchodząca w zapomnienie. Urodzony pod Lwowem, miał wielokulturowe pochodzenie: po matce Polak, po ojcu Austriak o niemieckich korzeniach, z wyboru Amerykanin. Był marynarzem i podróżnikiem, aktywnym członkiem Sokolstwa Polskiego w Ameryce, poetą, dziennikarzem, pisarzem i tłumaczem, działaczem emigracyjnym w USA, kolekcjonerem, archiwistą, bibliotekarzem i pierwszym historykiem Polonii amerykańskiej.

Haiman (a właściwie Haimann) zasłynął głównie jako pionier badań historycznych na temat emigracji polskiej w USA (okresu XVII-XIX w.) i odkrywca jej wczesnych dziejów. Jako pierwszy badał i opisywał – ogłaszając wyniki w j. polskim i j. angielskim – losy Polaków osiedlających się w różnych stanach (Wirginii, Kentucky, Teksasie, Nowym Jorku, Kalifornii, Pensylwanii, Illinois) oraz ich udział w wojnach amerykańskich (niepodległościowej, secesyjnej, z Meksykiem, z Anglią). 

Z przygotowanej przeze mnie bibliografii wynika, że napisał on: 14 książek (publicystycznych i popularno-naukowych), 5 rozpraw naukowych, 20 publikacji popularnonaukowych, 65 ważniejszych artykułów prasowych, 2 opowiadania, 51 wierszy; ma też w dorobku 2 przekłady – razem 159 tytułów.

Haiman był też głównym twórcą, donatorem i pierwszym kustoszem Muzeum Polskiego w Ameryce (1935-1949) – obecnie The Polish Museum of America in Chicago – a także istniejących przy nim za Haimana: Polskiego Towarzystwa Historyczno-Muzealnego i roczników historycznych „Annals of the Polish Roman Catholic Union Archives and Museum”. Założył także (i kierował do śmierci) The Polish-American Historical Association (1942) oraz jej periodyk „Polish American Studies” (funkcjonują do dziś). Wielokrotnie był odznaczany – w Polsce i USA – m.in. Orderem „Polonia Restiuta” (1932), Wawrzynem Polskiej Akademii Literatury (1935), Złotym Orderem Legii Honorowej Związku Narodowego Polskiego w Ameryce (1936), odznaką Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce (1938).

Mam nadzieję, że będziecie Państwo uczestniczyć w przypomnieniu tej zacnej patriotycznej sylwetki, w Polsce i USA.
Teresa Kaczorowska
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama