Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 5 kwietnia 2026 16:21
Reklama KD Market

Urząd pocztowy szykuje podwyżki

Nękana poważnymi problemami finansowymi amerykańska poczta planuje podnieść stawki za swoje usługi. Wyższe wpływy z świadczonych usług maja pomóc w pokryciu niebotycznych długów. Pomimo oszczędności i redukcji zatrudnienia kondycja finansowa USPS wciąż się pogarsza i w pocztowej kasie brakuje już 3,8 miliarda dolarów. Przedstawiona we wtorek propozycja zakłada podwyżkę cen standardowego znaczka o 2 centy. Oznacza to, że 1 stycznia za wysłanie listu na terenie USA zapłacimy 46 centów.
Nękana poważnymi problemami finansowymi amerykańska poczta planuje podnieść stawki za swoje usługi. Wyższe wpływy z świadczonych usług maja pomóc w pokryciu niebotycznych długów. Pomimo oszczędności i redukcji zatrudnienia kondycja finansowa USPS wciąż się pogarsza i w pocztowej kasie brakuje już 3,8 miliarda dolarów.
Przedstawiona we wtorek propozycja zakłada podwyżkę cen standardowego znaczka o 2 centy. Oznacza to, że 1 stycznia za wysłanie listu na terenie USA zapłacimy 46 centów. Dzięki temu do kasy US Post Office ma trafić dodatkowe 2,5 miliarda dolarów. To i tak za mało aby zlikwidować dziurę budżetową, która w 2011 roku ma wynieść nawet 7 miliardów. W 2010 roku deficyt w pocztowej kasie wyniósł 3,8 miliarda. Wzrost cen za usługi pocztowe nie jest niespodzianką. Już 2 marca naczelny dyrektor amerykańskiej poczty, John Potter, powiedział, że w przypadku instytucji, która nie pobiera podatku za wykonywane operacje podwyżki są konieczne. Obowiązująca obecnie opłata za standardową przesyłkę, wynosząca 44 centy, została wprowadzona 11 maja 2009 roku. Jej wzrost będzie zapewne najbardziej odczuwalny, jednak ceny za inne typy przesyłek także pójdą w górę. Zgodnie z obowiązującym prawem, przy zarządzaniu podwyżek władze poczty ogranicza obowiązujący poziom inflacji. Wynosi on 0,9 % za zakończony w maju b.r. rok finansowy. Jednak firma ciągle może skorzystać z innych źródeł dochodu, a jej władze mają nadzieję na poprawę sytuacji finansowej. Niedawno zaproponowały one także likwidację dostaw przesyłek w soboty. Jednak ta kwestia wymaga zgody Kongresu. W ubiegłym roku budżetowym, pomimo redukcji 40 tysięcy etatów oraz cięć wydatków, amerykańska poczta odnotowała straty rzędu 3,8 miliardów dolarów, a jej długi nadal rosną. Przyczyną tej dramatycznej sytuacji finansowej jest powszechny dostęp do Internetu, soadek liczby osób korzystając z tradycyjnych usług pocztowych oraz Krysy gospodarczy wymuszający na wielu firmach oszczędności. Inną bolączką finansową instytucji są płacone przez nią co roku z góry składki na opiekę zdrowotną dla emerytowanych pracowników. Propozycja podniesienia cen za usługi spowodowała natychmiastowy sprzeciw ze strony firm korzystających z usług poczty. MO,MNP (CNN Money, AP) Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama