Wspomóc „Rylovię”
Chicago (Inf. wł.) — Dwudziestego drugiego października w sali parafialnej kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy zbiegu ulic Long i Fullerton w Chicago odbyła się zabawa charytatywna zorganizowana przez mieszkańców leżącej w gminie Szczurowa miejscowości Rylowa, z której dochód zostanie przeznaczony na wsparcie Klubu Piłkarskiego LKS „Rylovia”, którego drużyna seniorów uzyskała historyczny awans do czwartej klasy rozgrywek.
Gośćmi Komitetu Organizacyjnego pracującego pod kierownictwem Andrzeja Żurka, Grzegorza Drewniaka i Eugeniusza Golika było ponad 200 osób wywodzących się z samego Rylowa, jak i okolicznych wiosek oraz miejscowości. Obecni byli przedstawiciele wywodzących się z tego regionu organizacji klubowych zrzeszonych w Związkach Klubów Polskich. Nie brakowało byłych piłkarzy i młodych adeptów „kopanej”. Duszpasterskiego błogosławieństwa udzielił charytatywnej inicjatywie kapelan sportowej Polonii, proboszcz miejscowej parafii, ks. Antoni Dziorek. Witając gości charytatywnej imprezy prowadzący wieczór Andrzej Żurek i były piłkarz oraz współzałożyciel Klubu Grzegorz Drewniak przypomnieli historię klubu.
Protoplastą obecnego LKS „Rylovia” był klub działający na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, który po dziesięciu latach zawiesił działalność i został reaktywowany oraz oficjalnie zarejestrowany w 1993 roku. Karierę rozpoczynał w piłkarskiej C-Klasie. Początkowo mecze były rozgrywane na boisku gminnym w Szczurowej. W 1995 otwarte zostało boisko w Rylowej. Od tej pory drużyna rozgrywała mecze na swoim terenie. Po dwóch latach zespół awansował do wyższej klasy rozgrywek. Prezesem był wtedy Czesław Kozak, którego wspierał sołtys Jan Oleksy.
W 1999 roku odbyło się zebranie, na którym dokonano wyboru nowych władz oraz ustalono statut klubu, który 26 marca został zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie jako Ludowy Klub Sportowy „Rylovia”. Prezesem zarządu został Tadeusz Habura. Miesiąc po rejestracji rozpoczęto współpracę z Zakładem Przetwórstwa Mięsnego „Habura”, którego właścicielami są Elżbieta i Zbigniew Haburowie. Pod koniec roku zatrudniony został trener i stworzono drużynę juniorów. W 2001 roku „Rylovia” zdobyła awans do A-Klasy. Po jednym sezonie rozgrywek awansowała o kolejny szczebel. Wraz ze wzrostem poziomu sportowego klubowych zespołów podnosił się poziom klubowej infrastruktury.
W czerwcu 2003 roku rozpoczęto budowę krytej trybuny wraz z szatniami i zapleczem sanitarnym. Po roku obiekt został oddany do użytku. W 2006 roku zbudowane zostało drugie boisko i powstała drużyna trampkarzy starszych. W sezonie 2006/2007 drużyna seniorów uzyskała awans do nowo utworzonej piątej ligi. Jednak z powodów finansowych wycofano zespół z rozgrywek. Z powodów kadrowych rozwiązano drużynę juniorów.
W czerwcu 2008 roku odbyło się zebranie członków i zarządu Klubu. Z funkcji prezesa zrezygnował Tadeusz Habura. Na jego miejsce powołano Tomasza Haburę. Zespół przeszedł diametralne zmiany. Ze starej ekipy pozostało trzech zawodników. Do drużyny dokooptowano piłkarzy z okolicznych wiosek. W 2009 roku reaktywowana została drużyna juniorów. W czerwcu 2011 roku drużyna uzyskała historyczny awans do IV Ligi Piłkarskiej. Juniorzy także zanotowali sukces awansując do Ligi Rejonowej. We wrześniu do rozgrywek przystąpiła czwarta klubowa drużyna „Orlików”, w której występują chłopcy w wieku do 10 lat.
– Klub jest dumą okolicznych mieszkańców, których jest w Rylowej około 300. Wioska liczy niecałe sto kominów. Włodarze Klubu starają się pozyskiwać sponsorów, aby realizować i rozwijać działalność sportową, co w dobie obecnego kryzysu nie jest łatwe. Dlatego wraz z gronem kolegów, z których niektórzy występowali w barwach „Rylovi” postanowiliśmy zorganizować wsparcie tutaj, w Chicago. Mam nadzieję, że się nam to uda i będziemy w stanie pomagać młodym piłkarzom w rodzinnych stronach, bo nic tak nie łączy jak sport. Już teraz pragnę wszystkim gorąco i serdecznie podziękować za wsparcie tej inicjatywy, szczególnie serdeczne słowa podziękowania kieruje do proboszcza Antoniego Dziorka, który udostępnił nam salę i bardzo przychylnie odniósł się do naszego pomysłu – podkreślił były piłkarz i współzałożyciel Klubu Grzegorz Drewniak.
Na uczestników zabawy czekały smakowite dania przygotowane przez gospodynie z Rylowej. Nad oprawą muzyczną imprezy czuwała grupa muzyczna „Rewanż”, a pragnienie po tanecznych harcach na parkiecie można było ugasić różnorakimi trunkami. W loterii fantowej na szczęśliwców czekały do wylosowania liczne nagrody. W efekcie pierwsza impreza wsparcia okazała się ze wszech miar udana. Udało się wypracować dochód w kwocie blisko siedmiu tysięcy dolarów.
Należą się więc gratulacje. Można jedynie mieć nadzieję, że zapał nie zgaśnie i inicjatywa się rozwinie, a Komitet Organizacyjny zadzierzgnie bliższe więzy i stworzy organizację na wzór Fundacji Parafii Strzelce Wielkie i innych klubów z tego regionu Polski, które skutecznie przyczyniają się do rozwoju swojej Małej Ojczyzny. To, jak potoczą się losy nowej polonijnej inicjatywy, będę z przyjemnością śledził. Mam nadzieję, że jej rozwój będzie przyczynkiem jeszcze do wielu informacji.
W zapiskach dotyczących tej miejscowości można przeczytać, że powstanie Rylowej, dawniej nazywanej Rolową Wsią, datuje się na 1589 rok. Wieś z niewielkimi przysiółkami położona jest wzdłuż głównego, historycznego traktu lokalnego, drogi Szczurowa-Rylowa-Borzęcin. W zabudowie zagrodowej zachowały się do dzisiaj obiekty tradycyjnego budownictwa drewnianego, których najstarszy pochodzi z 1862 roku oraz obiekty budownictwa sakralnego: drewniana kapliczka szafkowa z 1870 roku z płaskorzeźbami św. Jana Chrzciciela, Józefa z Dzieciątkiem i figurą pełnoplastyczną Grupy Ukrzyżowania z 1872 roku. Przy drodze wojewódzkiej Tarnów–Kraków znajduje się największy w gminie kompleks sportowy (boisko piłkarskie z krytą trybuną i szatniami dla zawodników oraz parkingiem).
Tekst i zdjęcia:
AB/NEWSRP
(Zdjęcia na stronie: www.newsrp.smugmug.com)