W trosce o zdrowie Polonii
Sobotnie, 22 października 2011 r. seminarium na temat zdrowia było pierwszym po wakacjach spotkaniem, gdzie nasi rodacy ponownie mogli darmo zrobić podstawowe badania. Takie spotkania zawsze skierowane są do osób najbardziej poszkodowanych, czyli nieposiadających ubezpieczenia. W głównej siedzibie Związku Narodowego Polskiego w Chicago osoby te mogły wykonać badania, takie jak: EKG serca, poziom cukru i cholesterolu we krwi, pomiar ciśnienia i pomiar tkanki tłuszczowej naszego ciała.
"Jestem przekonana, że takie seminaria jak dzisiejsze są bardzo pożyteczne, szczególnie dla ludzi, którzy są bez jakiegokolwiek ubezpieczenia. To wielka pomoc. Ważne są też wykłady, z których można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy" – powiedziała pani Elżbieta, jedna z uczestniczek seminarium.
Ciekawe prelekcje lekarzy specjalistów, które zawsze są uwzględnione programem seminarium, cieszą się powodzeniem i są inspiracją do pogłębiania wiedzy nauk medycznych. I takie właśnie okazje trzeba wykorzystywać, aby dowiedzieć się wielu ważnych rzeczy i zadać pytania, na które zwykle podczas wizyt u lekarza nie ma czasu.
Tym razem prelegentami byli doktorzy: Krzysztof Kubik, Agnieszka Hurtuk, Dorota Anasiński i Marek Gawrysz, a także Franciszek Spula, Anna Burszczyk, reprezentujący naszą organizację, i panie z Tukiendorf Training Institute: Małgorzata Koryś i Katarzyna Orczyk.
Pierwszym prelegentem był dr Krzysztof Kubik, który jest specjalistą medycyny rodzinnej, a także specjalistą laryngologii. Również w Ameryce ukończył studia z zakresu prawa zdrowotnego i zdrowia publicznego
Dr Agnieszka Hurtuk również jest laryngologiem. Pracuje w Szpitalu Resurrection i Our Lady of Resurrection. Oboje przekazali wiele ciekawej wiedzy na temat niedosłuchu, budowy ucha, chorób nosa, ucha, krtani i gardła, a także sposobów leczenia chorób i ich zapobiegania. Okazuje się, że to zatoki są przyczyną wielu wizyt u lekarzy rodzinnych w ciągu roku.
Dr Dorota Anasiński, certyfikowany lekarz periodonta, mówiła o implantach dentystycznych, jak bardzo ważne jest uzupełnianie uzębienia. Nieocenione są również walory estetyczne, bo przecież zęby, można powiedzieć, jest to najważniejsza część naszej twarzy.
Innym specjalistą był dr Marek Gawrysz. Na swoją prelekcję wybrał ciekawy temat, interesujący chyba wszystkich: jak przedłużyć młodość i dobre samopoczucie.
Głos zabrał także prezes Franciszek Spula. Przekazał zebranym parę faktów na temat naszej polonijnej organizacji, jaką jest Związek Narodowy Polski, i jej działalności.
"Potrzebujemy was! Bardzo często ludzie wymagają, aby Związek czy Kongres działał w sprawach Polaków. Aby włączył się w różne programy, np. popieranie zniesienia wiz dla Polaków. Dobrze by było jednak, aby do organizacji należało jak najwięcej ludzi, bo jak się prosi o poparcie Biały Dom czy gubernatora w Springfield, czy majora w Chicago, to pierwsze pytanie jest: ilu ludzi należy do organizacji. Kogo ta organizacja reprezentuje. Jest sprawdzane, ilu członków reprezentuje taki prezes. I to jest ważne. Wasze wsparcie. Dlatego nawołuję do zapisywania się do Związku Narodowego Polskiego" – oświadczył prezes Franciszek Spula.
Następnie Anna Burszczyk z Wydziału Członkostwa ZNP mówiła, jak zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę, czyli o ubezpieczenich na życie i planach emerytalnych, które oferuje nasza polonijna organizacja. Wykupując jakiekolwiek ubezpieczenie lub zakładając konto emerytalne już można zostać członkiem Związku. Przedstawiła również inne dobrodziejstwa płynące z faktu bycia członkiem ZNP. Jest to pomoc w razie kataklizmów, sponsorowanie polskich szkół, których uczniowie są członkami Związku, stypendia dla studiującej młodzieży. Prawie milion dolarów co cztery lata przeznaczanych jest na ten cel.
Jak zawsze, wszystkie testy przeprowadzali studenci istniejącego już od 6 lat i prowadzonego przez Annę Tukiendorf i Ricka Stefaniaka Tukiendorf Training Institute. Mieści się on w Chicago przy 6615 W. Irving Park, a także w Burbank, 6358 W. 79th St. Wiele informacji udzieliły panie Katarzyna Orczyk i Małgorzata Koryś pracujące w Instytucie. Oferta skierowana jest do osób, które chciałyby pracować w zawodzie medycznym. W TTI w którym wykształcenie zdobyło już ponad 1000 absolwentów, można zdobyć zawód technika pobierania krwi, technika EKG, technika dializ, jak i zostać dyplomowaną pomocą pielęgniarki (CNA), a także asystentem medycznym. Więcej szczegółów na temat nauki dowiemy się od Izabeli Puskarz dzwoniąc na numer (773)774-2222.
Aby utrwalić całe spotkanie na taśmie filmowej, przybyły dwie telewizje: Polvision, dostępna w Chicago, i Polsat, którą można oglądać również w Polsce.
Seminaria zdrowia, takie jak to ostatnie, wymagają dodatkowej pracy przy organizacji i przygotowaniu całego programu. Bez pomocy wielu pracowników, wolontariuszy Związku Narodowego Polskiego, wszystko na pewno nie przebiegłoby tak sprawnie. A byli to: prezes Franciszek Spula, z którego inicjatywy organizowane są wszystkie seminaria zdrowia, wiceprezeska Teresa Abick, Wiktor Modliński, Anna Burszczyk, Zofia Pernak, Jacek Wasilewski, Sławek Biesiada, Krystyna Białasiewicz, Adam Maj, Czesław Iwan i Maciek Chlapek, który w przyszłości ma zamiar zostać lekarzem.
Następne takie spotkanie na temat zdrowia odbędzie się w listopadzie, jak zawsze w głównej siedzibie Związku Narodowego Polskiego. Dokładne informacje, datę i temat seminarium znaleźć będzie można w najbliższych wydaniach Dziennika Związkowego.
Tekst i zdjęcia:
Krystyna Białasiewicz