Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Sport polonijny - to był rok, dobry rok…

Sport polonijny - to był rok, dobry rok…
Bieg Niepodległości był największą polonijną imprezą w Chicago w 2023 roku fot. Peter Serocki

Kończący się 2023 rok był dobry dla sportu polonijnego. Jego przedstawiciele odnosili sukcesy nie tylko na lokalnym i krajowym podwórku, również daleko poza granicami Stanów Zjednoczonych, o czym można się przekonać, czytając poniższe kalendarium.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Styczeń

Florida Classic - drugie miejsce Czarnych Chicago

Piłkarze Czarnych Jasło Chicago zajęli drugie miejsce w dorocznym “Florida Classic”, przegrywając w finale po rzutach karnych z Dritą SC ze stanu Michigan. 

W drodze do finału Czarni pokonali swoich późniejszych finałowych rywali 4:1, Scarboro Arruzzi (Teksas) 2:0 i walkowerem Cruz Select.. Po trzech grupowych zwycięstwach w półfinale pokonali po zaciętym meczu Orlando United 2:1.

W finale Czarni po raz drugi zagrali z Dritą SC. Tym razem Albańczycy z Michigan okazali się lepsi w rzutach karnych. W regulaminowym czasie gry i po dogrywce, żadnej z drużyn nie udało zdobyć bramki, choć okazji do tego, szczególnie po stronie polonijnych chicagowian było kilka. Gdyby Czarni wygrali, kontynuowaliby w Orlando serię zwycięstw, wszak“Florida Classic” wygrali dwa razy z rzędu. Tym razem się nie udało. Może za rok.

Bramkowym dorobkiem podzielili się Łukasz Szcześniak, który zdobył trzy gole. O jednego mniej ma na swoim koncie Eduardo Gomez, a po jednym dorzucili Marek Szcześniak, Michał Szaflarski i Justio Ottampo.

Luty

Zagrali w Chicago dla Polski

Pierwsza edycja projektu Polskiego Związku Piłki Nożnej „Gramy dla Polski w USA i Kanadzie” odbyła się w minionym roku w New Jersey. W drugiej przyszła kolej na Chicago. W dwudniowych zajęciach brało udział 29. piłkarzy z roczników 2008-2009.

Zajęcia odbywały się pod okiem trenerów młodzieżowych grup reprezentacji Polski Dariusza Gęsiora i Bartłomieja Zalewskiego oraz szkoleniowców i skautów z USA: Tomasza Drążka z Chicago i Piotra Sali z New Jersey. Z trójką bramkarzy ćwiczył Marek Łoś z Chicago Fire Academy, którego wychowankiem jest m.in. Gabriel Slonina, 

Wśród uczestników zgrupowania obok piłkarzy z Kalifornii, Florydy, Nowego Jorku i Vancouver nie zabrakło także młodych talentów z “Wietrznego Miasta”. Powołania otrzymali” David Molenda, Michael Sarna, Chicago Fire Academy (2), Kevin Hornik (FC United, Chicago), David Zając, Tadeusz Reyes, Jakub Przewroski (HDS Eagles, Chicago), Alex Wojda (Chicago Fire Jr City), Michał Zegarski, Christian Kopacz, Oliver Kościołek (Chicago Magic), Bartosz Woznik (Southlanders FC, Chicago). Obecny był także pochodzący z Chicago Dominik Baczewski. Najlepszy piłkarz pierwszej edycji w New Jersey swoje umiejętności doskonali teraz w Sportingu Kansas City.

Marzec

Polska Noc z “Wilkami”

Grający w lidze AHL hokeiści Chicago Wolves pokonali Rockford Ice Hogs 5:1, robiąc nie tylko prezent swoim stałym fanom, również sprawiając radość polonijnym miłośnikom hokeja, którzy w wyjątkowo licznym gronie zjawili się w Allstate Arena, świętując Polish Heritage Night.

Było barwnie, bo wielu z Polonusów akcentowało swoje pochodzenie biało-czerwonymi strojami. Było uroczyście, szczególnie wtedy, kiedy zostały wniesione flagi amerykańska i polska, a później Konsul Generalny R.P.w Chicago Paweł Zyzak rzucił w obecności kapitanów obu zespołów krążek, dając symbolicznie znać, że pora rozpoczynać rywalizację. Nie brakowało też zabawnych ujęć z udziałem polskich kibiców, które można było zobaczyć na olbrzymim ekranie zawieszonym nad taflą lodowiska. Były ognie witające zawodników, fajerwerki po celnych trafieniach i zwycięstwo “Wilków”.

Polonijni kibice, stworzyli na trybunach atmosferę sprzyjającą zdobywaniu goli. I tylko żałować należy, że Polish Heritage Night jest w Allstate Arena tylko raz w roku. Dzień później, w tym samym miejscu, ale już bez biało-czerwonych barw, Wolves przegrali z Grand Rapids Griffins 1:3.

Kwiecień

Bezkonkurencyjni Kamila Król i Szymon Gąsienica Daniel

Po raz drugi z rzędu w Aspen/Snowmass przy sprzyjającej pogodzie i świetnie przygotowanej trasie odbyły się Mistrzostwach Polonii w Narciarstwie Alpejskim oraz Snowboardzie. W zawodach rywalizowało 76 narciarzy, 21 dzieci i 12 snowboardzistów z całych Stanów Zjednoczonych. 

Wśród kobiet nie miała sobie równych Kamila Król z Kolorado. W slalomie gigancie wyprzedziła Annę Trybałę (Kolorado), a trzecie miejsce zapewniła sobie 13-letnia córka prezesa Maya Gąsienica Daniel (Tatry Ski Club). Taka sama kolejność była w slalomie specjalnym i klasyfikacji generalnej. 

Rolę Król wśród narciarzy przejął Szymon Gąsienica Daniel, który wygrał slalom gigant, wyprzedzając Szymona Wójciaka z New Jersey o ponad sekundę i Dominika Żelibowskiego z Kolorado o ponad pięć.

W slalomie specjalnym ponownie wygrał Gąsienica Daniel, ale zaledwie o 0.22 sek przed Wójciakiem. Z trzecim czasem dojechał do mety Andrzej Zarychta z Florydy.

Maj

Patriotyczna Wisłoka

Pracowity weekend miała Wisłoka Chicago. Pracowity i patriotyczny, bowiem akcentów związanych z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja nie zabrakło, ani podczas piątkowego meczu, ani dzień później, kiedy, jako jedyny przedstawiciel polonijnych klubów piłkarze, trenerzy, działacze i kibice Wisłoki wzięli udział w trzeciomajowej paradzie w centrum Chicago.

Wisłoka już wcześniej informowała o swoim udziale w sobotnim wydarzeniu, zachęcając do niego inne polonijne kluby. Nie spotkało to się jednak z żadnym odzewem, stąd, jako jedyna pojawiła się na Columbus Drive, za co wielkie dzięki i szacunek.

Również patriotycznie było następnego dnia podczas meczu UPSL z United Serbian Milwaukee. Był biało-czerwony baner, hymny polski i amerykański oraz wystąpienie Michała Arciszewskiego z Konsulatu RP w Chicago, a po meczu majowe grilowanie. Na boisku piłkarze Wisłoki po raz pierwszy w tym sezonie nie zdobyli kompletu punktów, remisując 4:4. Po dwie bramki zdobyli Thomas Pranica i Wojciech Wójcik.

Czerwiec

Rekordowy Handzel Open

Tegoroczna 23. edycja turnieju Handzel Open która odbyła na polu golfowym w Homer Glen w Illinois, zgromadziła na starcie rekordową ilość 140 graczy. I nie był to jedyny ustanowiony rekord. Ku radości organizatora imprezy, agencji ubezpieczeniowej Handzel & Associates, pobity został rekord wysokości dochodu z turnieju, który tradycyjnie w całości przekazywany jest na cele charytatywne. W tym roku zebrano kwotę 31 200 dolarów, która trafi do podopiecznych Fundacji „Dar Serca”. 

W tym roku pierwsze miejsce w turnieju zajęli: Marek Tomaszkowicz, Leszek Gurgul, Nathan Tomich, Rafe Lawson. Na drugim miejscu uplasowali się Lukasz Halupka, Matt Halupka, Chris Krzystyniak, Joe Basiorka. Najdłuższym uderzeniem „Longest Drive” mógł pochwalić się w tym dniu Rafe Lawson. Najbardziej dokładni okazali się Marcin Malawko i Stan Matyga zdobywając trofeum „Closest to the Pin”. W kategorii „Longest Putt” wygrał Adrian Miniur. Zwycięzcą konkursu uderzenia najdalej marshmallow - „Longest Marshmallow Drive” został Daniel Krzeczkowski.

Podczas imprezy wylicytowano również koszulkę Roberta Lewandowskiego z Bayern Monachium oraz zdjęcie z jego autografem za kwotę 2 200 dolarów.

Lipiec

Sukces “Koko Loko 2” w Race to Mackinac

Ponad 240 łodzi z całego świata z 2100 żeglarzami na pokładzie wypłynęło na 333-milową wyprawę przez jezioro Michigan - 114 Race to Mackinac

Polonijne jachty w komplecie dopłynęły do mety. Najszybciej z nich dystans 333 mil morskich pokonał “Koko Loko 2” dowodzony przez Tomasza Kokocińskiego z Chicago Yacht Club na „Koko-Loko 2”. Do mety dotarł w czasie 54:42:27, który zagwarantował mu 36 miejsce w Mackinac Cup i zwycięstwo w sekcji Beneteau 40.7. Pokonanie 11 jachtów jest niewątpliwie wielkim sukcesem Kokocińskiego i jego załogi, w której skład wchodzili: Kinga Kosmala, Ryszard Długosz, Janusz Bielawka, Mariusz Bieniek, Dariusz Mucha, Agnieszka Kielbus i Izabela Plawecka.

Świetnie radzili sobie także Piotr Mądrzyk z Polish Yacht Club Chicago i oraz reprezentujący Joseph Conrad Yacht Club Antoni Czupryna.

Mądrzyk na jachcie „Grytfiken” powtórzył swój ubiegłoroczny wynik, zajmując w Mackinac Trophy w stawce 104 jachtów 40 miejsc. Natomiast Czupryna na jachcie „Erizo De Mar” zajął 51 miejsce w Chicago Mackinac Trophy i siódme w sekcji Beneteau 36.7, pozostawiając za sobą dziewięciu konkurentów.

Sierpień

Brązowy medal Poli Wasilewskiej

Pola Wasilewska z Park Ridge zdobyła brązowy medal w mistrzostwach świata kadetów Taekwondo olimpijskiego w klasie dziewcząt do 176 cm. W zawodach brało udział 620 zawodników z 73 krajów.

W drodze do medalu mistrzostw, które odbywają się w Sarajewie, stolicy Bośni i Hercegowiny, polonijna kadetka pokonała rywalki z Meksyku i Korei Południowej. W walce o wejście do półfinału uległa reprezentantce Serbii, późniejszej zdobywczyni złotego medalu. 

To nie pierwszy sukces Poli Wasilewskiej w tym roku. Reprezentantka Summit Martial Arts w Park Ridge w lutym zdobyła złoty medal w USA Team Trials, czym zapewniła sobie powołanie do amerykańskiej kadry narodowej. W marcu wywalczyła kolejne złoto, tym razem w US Open w Las Vegas, a w lipcu stanęła na najwyższym podium w USA Teakwondo Nationals w Jacksonville na Florydzie.

Wrzesień

Coraz lepszy Patrick Gruszka

20-letni Patrick Gruszka w sposób wzorcowy rozwija swój talent,co przekłada się na miejsca w klasyfikacji generalnej rajdowych mistrzostw USA W tym roku z pilotem Florianem Barralem, startując na Hyundai i20 2019, w klasyfikacji generalnej American Rally Association zajął drugie miejsce, ustępując jedynie Brandonowi Semenukowi. W klasie RC2 nie miał już konkurencji,wygrywając praktycznie każdy wyścig, a drugiego w klasyfikacji Toma Williamsa wyprzedził aż o 91 punktów

Patrick jest synem Arkadiusza Gruszki, zwycięzcy sprzed sześciu lat  “Rally America National Championship”. Mając dwa lata, nauczył się jeździć quadem. Później rywalizował w wyścigach gokartów.  Z podjęciem decyzji o tym, że zostanie kierowcą rajdowym, nie miał problemów. Od najmłodszych lat towarzyszył ojcu w jego startach. Obcował z atmosferą towarzyszącą rajdom, podpatrywał, uczył się robić opisy trasy. To z pewnością olbrzymi kapitał, który będzie procentować w przyszłości. Ma talent, mimo młodego wieku duże umiejętności, wiarę w to, że może osiągnąć sukces. Ma też wzór do naśladowania i to, co w samochodowych rajdach jest szalenie istotne. Nie będzie musiał się martwić o budżet. O to skutecznie zadba jego utytułowany ojciec, właściciel Green Apu, tytularnego sponsora American Rally Association.

Październik

VI Bieg Niepodległości – 1,5 tys. biegaczy

To była bardzo zimna niedziela, ale gorąca ciepłem emocji i doznań, jakie wyzwolił VI Bieg Niepodległości upamiętniający 105. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności.

W biegu na 10 kilometrów pierwszy linię mety minął 16-letni Michał Wreczycki Jr. Wyprzedził on Jana Myrdę, maratończyka biegowego i narciarskiego, który powtórzył wynik sprzed roku. Trzeci Sebastian Welc, podobnie jak zwycięzca ma 16 lat

Najszybszą wśród kobiet okazała się Melanie Pozdol, przed Haliną Kamiński i Katarzyną Przekop, która rok temu była trzecia na „piątkę”.

Bieg na 5 kilometrów mężczyzn wygrał Bartosz Kwieciński z miejscowości Wschowa w województwie lubuskim, stając się pierwszym biegaczem z Polski, który wybrał Bieg Niepodległości. Wyprzedził on 17-letniego Olivera Wilgockiego z Chesterton w stanie Indiana i Krzysztofa Jareckiego.

Na tym samym dystansie w kategorii kobiet nie miała sobie równych o rok młodsza od Olivera jego siostra Veronica Wilgocki, która w pokonanym polu pozostawiła Dorotę Lizak i Zuzannę Kruszewski.

Listopad

Dwa srebrne medale Patryka Żyworonka w Portugalii

Pochodzący z Chicago Patryk Żyworonek do bogatej listy sukcesów dołączył kolejne. W turnieju WTT Youth Star Contender w portugalskiej Vila Vova de Gaia koło Porto zdobył dwa srebrne medale w grze pojedynczej i deblu.

14-letni Żyworonek, który od. dwóch lat trenuje w Dżonkowie i jest zawodnikiem pierwszoligowej Palmiarnii Zielona Góra, w drodze do finału gry pojedynczej pokonał sześciu kolejnych rywali, w tym w półfinale Austriaka Juliana Rzihauschka 3:0. W decydującym pojedynku został jednak zastopowany przez Portugalczyka Tiago Abioduna 0:3 (7:11, 4:11, 8:11)..

W deblu Żyworonek i o rok starszy Mateusz Sakowicz, aktualni mistrzowie Europy kadetów i faworyci do podium mistrzostw świata, wygrali w 1/8 finału z Kolumbijczykiem Emanuelem Otalvaro i Kostarykaninem Luccą Naelem Diazem 3:0. W ćwierćfinale z kolei pokonali Francuzów Axela Bossisa i Sandro Cavailla 3:1. W półfinale wygrali z Australijczykami Won Bae/Aditya Sareen 3:2. W finale ulegli jednak wcześniejszym rywalom Żyworonka z turnieju singlistów Austriakowi Julianowi Rzihauschkowi i Portugalczykowi Tiago Abiodunowi 1:3 (9:11, 10:12, 11:6, 4:11).

Grudzień

Sukcesy karateków Seiken Dojo w Osace

Duży sukces odnieśli karatecy kyokushin klubu Seiken Dojo z Schaumburga, którzy brali oni udział w zawodach International Friendship Karate Championships w Osace, zorganizowanych przez International Karate Organization Nakamura.

W mającym światowy zasięg turnieju uczestniczyło ponad 1100 zawodników startujących w różnych kategoriach wiekowych i wagowych od dzieci aż po weteranów.

Karatecy Seiken Dojo w swoich kategoriach wywalczyli trzy miejsca na podium. Na najwyższym stopniu stanął Marek Ociesielski. Na drugim miejscu zawody ukończył Łukasz Masio, a na trzecim Adriana Koszyk. O krok od podium był Filip Liszka, który ostatecznie uplasował się na czwartej pozycji.

Dariusz Cisowski

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama