Międzynarodowa kontrola drogowa (International Roadcheck), organizowana przez Związek Bezpieczeństwa Kierowców Komercyjnych (Commercial Vehicle Safety Alliance, CVSA), będzie miała miejsce od 13 do 15 maja. Certyfikowani inspektorzy będą zwracali specjalną uwagę na czas pracy kierowców, a od strony technicznej na stan opon zarówno w ciągnikach, jak i naczepach.
W ciągu tych trzech dni służby kontrolne w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku będą przeprowadzały szczegółowe inspekcje pojazdów komercyjnych i kwalifikacje kierowców. Kontrole będą odbywały się na „wagach”, w tymczasowych punktach kontrolnych oraz przez mobilne patrole, które będą zatrzymywać ciężarówki, głównie na autostradach.
Podczas nadchodzącej akcji inspektorzy w większości przypadków będą przeprowadzali inspekcję na poziomie 1. To kompleksowa, 37-punktowa kontrola, obejmująca zarówno wymagania dotyczące kwalifikacji kierowcy, jak i sprawność techniczną pojazdu. Dane zebrane podczas akcji zostaną przeanalizowane, a wyniki będą opublikowane latem.
Podczas kontroli inspektorzy zweryfikują dokumenty kierowcy, takie jak prawo jazdy, kartę medyczną, certyfikaty umiejętności zawodowych, ewidencję czasu pracy (elektroniczne dzienniki pokładowe ELD), status w bazie danych (Clearinghouse) dotyczący narkotyków i alkoholu, używanie pasów bezpieczeństwa oraz „alcohol and/or drug impairment”, co w kontekście kontroli drogowej oznacza, że inspektorzy sprawdzają, czy kierowca nie znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jego zdolność do bezpiecznego prowadzenia ciężarówki.
W części inspekcji dotyczącej stanu technicznego pojazdu szczegółowo sprawdzane będą między innymi: układ hamulcowy, zabezpieczenie ładunku, urządzenia sprzęgające, układ paliwowy i wydechowy, rama, układ kierowniczy, oświetlenie, zawieszenie, felgi, opony i wycieraczki.
W tym roku CVSA zwraca szczególną uwagę na opony, podkreślając, że ich właściwa konserwacja jest niezwykle ważna. Awaria opony w trasie to nie tylko zagrożenie dla kierującego, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. To także znaczne koszty i straty dla firm transportowych. Inspektorzy będą kontrolować głębokość bieżnika, ciśnienie powietrza w oponach oraz szukać uszkodzeń takich jak wycieki powietrza, oddzielenie bieżnika, przecięcia, wybrzuszenia itp.
Pojazdy, które pomyślnie przejdą inspekcję na poziomie 1, otrzymają specjalną naklejkę CVSA, umieszczoną na przedniej szybie, która jest ważna przez trzy miesiące.
Podczas zeszłorocznej akcji skontrolowano ponad 48 tys. pojazdów, z czego większość, bo 95,2 proc. nie miała żadnych usterek (out-of-service violations).

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy All About Trucks & TransLab.
We put Truckers first.