Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 6 lipca 2025 11:32
Reklama KD Market

Rząd zawiesił podatek od usług cyfrowych, wraca do negocjacji z USA

Rząd Kanady zawiesił obowiązywanie podatku od usług cyfrowych i powraca do negocjacji z USA w sprawie umowy handlowej. W miniony piątek prezydent USA Donald Trump poinformował, że zrywa negocjacje handlowe z Kanadą właśnie ze względu na ten podatek.
Reklama
Rząd zawiesił podatek od usług cyfrowych, wraca do negocjacji z USA

Autor: Adobe Stock

„Rząd Kanady prowadzi złożone negocjacje z USA na temat nowego partnerstwa w sprawach gospodarczych i bezpieczeństwa (…) W ramach wsparcia dla tych negocjacji minister finansów Francois-Philippe Champagne oświadczył, że Kanada zawiesi podatek od usług cyfrowych (Digital Services Tax, DST – PAP) w oczekiwaniu na wzajemnie korzystne szerokie porozumienie handlowe z USA. W konsekwencji premier (Kanday Mark) Carney i prezydent Trump uzgodnili, że strony wznowią negocjacje celem zakończenia ich do 21 lipca” - przekazał rząd w komunikacie opublikowanym w nocy z niedzieli na poniedziałek.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Oznacza to, że wynikający z obowiązujących od ub.r. przepisów pobór podatku od platform cyfrowych, który miał nastąpić w poniedziałek, został wstrzymany. Champagne ma wkrótce przedstawić legislację uchylającą ustawę o DST.

Podatek został zapowiedziany już w 2020 r. w związku z tym, że wiele międzynarodowych firm działających na platformach cyfrowych nie płaci w Kanadzie podatku od dochodów uzyskiwanych ze sprzedaży swoich usług Kanadyjczykom. Rząd w Ottawie chciał, by tego typu kwestie zostały uregulowane w międzynarodowym porozumieniu, a do czasu osiągnięcia takiego porozumienia pobór podatku miała zapewnić ustawa o DST.

„W negocjacjach o nowych relacjach gospodarczych i bezpieczeństwa między Kanadą a USA nowy rząd Kanady będzie zawsze kierował się korzyściami (wynikającymi z - PAP) porozumień w najlepszym interesie kanadyjskich pracowników i firm. Dzisiejsze oświadczenie wspiera wznowienie negocjacji z terminem 21 lipca, tak jak został ustalony na czerwcowym szczycie liderów G7 w Kananaskis” - powiedział cytowany w komunikacie Carney.

W miniony piątek ministra spraw zagranicznych Anita Anand w wywiadzie dla telewizji CTV podkreśliła, że „negocjacje są prowadzone za zamkniętymi drzwiami nie bez powodu (…) i bylibyśmy w gorszej pozycji, gdybyśmy dzielili się naszą strategią z mediami”.

Do zerwania rozmów przez Trumpa doszło w piątek niecałą godzinę po tym, gdy agencja Bloomberga podała, że kanadyjskie ministerstwo finansów nie zrezygnuje z planów rozpoczęcia pobierania podatku 30 czerwca.

Kanadyjski DSA miał wynosić 3 proc. przychodów uzyskanych od kanadyjskich użytkowników platform cyfrowych i jest podobny do podatku stosowanego m.in. przez Wielką Brytanię i Francję. Podatek dotyczy firm, które uzyskują w Kanadzie przychody w wysokości co najmniej 20 mln dolarów kanadyjskich. Do poniedziałku firmy te miały wypełnić deklarację podatkową, a podatek miał być naliczony wstecznie, od 2022 r., i dotyczyć takich firm jak Airbnb, Amazon, Google, Meta i Uber. Z końcem czerwca amerykańskie firmy miały do zapłacenia równowartość 2 mld USD – podawały kanadyjskie media. Według szacunków podatek miał przynieść budżetowi Kanady 7,2 mld CAD w ciągu pięciu lat.

W piątek Trump skrytykował też kanadyjski system zarządzania kwotami produkcji w mleczarstwie i drobiarstwie (supply management), który od lat jest punktem spornym w relacjach Kanada–USA. Trump zarzucił tym razem Kanadzie, że nakłada cła w wysokości 400 proc. na amerykańskie produkty rolne. W rzeczywistości produkty te nie są objęte cłami w Kanadzie w ramach CUSMA, czyli umowy o wolnym handlu między Kanadą, USA i Meksykiem, którą Trump podpisał w czasie swojej pierwszej kadencji. Natomiast produkty mleczarskie podlegają kanadyjskim cłom wówczas, gdy ich import przekroczy uzgodnione wielkości – przypomniały kanadyjskie media.

Z Toronto Anna Lach (PAP)

Reklama

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama