Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 28 lipca 2025 02:17
Reklama KD Market

Sąd apelacyjny odrzucił ugodę w procesie domniemanych organizatorów ataków na WTC

Federalny sąd apelacyjny w trzyosobowym składzie odrzucił w piątek, stosunkiem głosów 2:1 ugody sądowe zawarte z trzema oskarżonymi o organizację zamachów z 11 września 2001 roku na World Trade Center i Pentagon. Ugody umożliwiłyby uniknięcie przez nich kary śmierci.
Reklama
Sąd apelacyjny odrzucił ugodę w procesie domniemanych organizatorów ataków na WTC
Central Intelligence Agency/Wikipedia

Autor: Khalid Shaikh Mohamed

Jak podkreśla amerykańskie radio publiczne NPR, orzeczenie pogłębia impas prawny wokół przewlekle toczącej się sprawy. Obrońcy oskarżonych, w tym domniemanego lidera grupy, Khalida Sheikha Mohammeda, rozważają wniesienie odwołania — albo do pełnego składu sędziów sądu federalnego, albo do Sądu Najwyższego USA.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Sednem rozpatrywanej sprawy przez Sąd Apelacyjny USA dla Dystryktu Kolumbii była kwestia, czy były sekretarz obrony Lloyd Austin w administracji poprzedniego prezydenta Joe Bidena, działał zgodnie z prawem, unieważniając ugody dwa dni po ich ogłoszeniu latem ubiegłego roku przez amerykański sąd wojskowy w Guantanamo Bay na Kubie.

Austin oświadczył wówczas, że został zaskoczony treścią porozumień, które dawały oskarżonym możliwość przyznania się do winy w zamian za dożywotnie wyroki pozbawienia wolności. Jego zamiarem było, by sprawa zmierzała w kierunku procesu z możliwością wymierzenia oskarżónym kary śmierci.

Obrońcy wyrazili niedowierzanie wobec twierdzenia Austina, argumentując, że negocjacje nad porozumieniem trwały ponad dwa lata. Przypomnieli, że według prokuratury ugody stanowią najlepsze rozwiązanie dla sprawy zamachów z 11 września, która od ponad dwóch dekad nie doczekała się procesu.

Oskarżyciele zaznaczyli również, iż skoro Austin upoważnił urzędnika sądu wojskowego do zatwierdzania ugód, nie miał prawa ich unieważnić wyłącznie z powodu niezadowolenia z ich warunków. Sędzia sądu wojskowego oraz wojskowy panel apelacyjny podzielili tę opinię, podtrzymując ugody i uznając, że szef Pentagonu działał z opóźnieniem oraz przekroczył swoje kompetencje, próbując anulować ugody po ich formalnym zawarciu.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

 

Reklama

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama