Hydrochlorotiazyd jest diuretykiem, który może być stosowany w celu zamaskowania w organizmie innych substancji. W kwietniu Chepngetich wycofała się z maratonu londyńskiego, gdyż twierdziła, że pod względem psychicznym i fizycznym nie była w stanie osiągnąć swojego najlepszego wyniku.
„19 kwietnia Chepngetich zdecydowała się na dobrowolne tymczasowe zawieszenie. W międzyczasie AIU kontynuowała dochodzenie” – powiedział dyrektor AIU Brett Clothier.
Chepngetich w 2019 roku wygrała maraton podczas mistrzostw świata w Dausze. Dwa lata później czasem 1:04.02 ustanowiła rekord świata w półmaratonie, który obecnie jest trzecim wynikiem w historii światowej lekkoatletyki.
13 października 2024 roku Kenijka wygrała maraton w Chicago i poprawiła rekord świata na 2.09.56. Poprzedni wynosił 2:11.52 i był ustanowiony przez Etiopkę Tigst Assefę we wrześniu 2023 roku w Berlinie.
W ostatnich latach biegi maratońskie były dotknięte falą głośnych przypadków dopingu, szczególnie w Kenii, skąd pochodzi wielu czołowych biegaczy na średnich i długich dystansach. Zwyciężczyni maratonu w Tokio, Kenijka Sarah Chepchirchir w lutym 2024 roku została ukarana ośmioletnią dyskwalifikacją po tym, gdy drugi raz naruszyła przepisy antydopingowe.
Rok później kenijski maratończyk Brimin Kipkorir również został zawieszony przez AIU po tym, jak w jego organizmie wykryto zabronione substancje.
Kenijski rząd zobowiązał się przeznaczyć pięć milionów dolarów rocznie przez pięć lat na walkę z dopingiem w sporcie.