Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 30 kwietnia 2026 16:34
Reklama KD Market

Błyskawiczne ciastka z budyniem i owocami

Są przepisy, które nie udają francuskiej patisserie, tylko po prostu ratują życie. Bo umówmy się – ochota na coś słodkiego rzadko ogłasza się z trzydniowym wyprzedzeniem. Wpada nagle, zwykle wieczorem, kiedy sklepy już zamknięte, a w szafce smutny budyń i rolka ciasta francuskiego patrzą na ciebie znacząco. I nagle okazuje się, że z tych niepozornych składników wychodzi coś smacznego.
Błyskawiczne ciastka z budyniem i owocami

Autor: Kasia Marks

To też ten typ przepisu, który dobrze mieć pod ręką na wypadek klasycznego „hej, jesteśmy za 20 minut”. Zamiast panikować albo udawać, że cię nie ma, wyciągasz ciasto, budyń, owoce i robisz deser, który wygląda zaskakująco elegancko jak na tak bezwstydnie prosty patent. Chrupiące ciasto, kremowy środek, soczyste owoce, bo nie ma co komplikować. Czasem najprostsze rzeczy robią największą robotę.

A potem zostaje już tylko najważniejszy rytuał: kawa albo mocna, aromatyczna herbata i jedno ciastko z cukrem pudrem osiadającym wszędzie, tylko nie tam, gdzie powinien. To idealny wypiek do leniwego popołudnia, kryzysu cukrowego i sytuacji, kiedy chcesz „coś domowego”, ale bez spędzania pół dnia w kuchni. Trochę oszukany deser, trochę comfort food, a trochę dowód, że czasem droga na skróty prowadzi dokładnie tam, gdzie trzeba. I bardzo dobrze, bo nie każdy bohater nosi fartuch szefa kuchni. Smacznego!

Składniki:
1 opakowanie ciasta francuskiego
1 i ⅔ szklanki mleka
4 łyżki budyniu (waniliowego)
3 łyżki cukru (uwaga: sprawdź, czy twój budyń zawiera cukier, jeśli tak, to raczej nie korzystaj z dodatkowego cukru)
1 szklanka borówek (lub malin, truskawek – co wolisz)
2 łyżki cukru pudru

Opcjonalnie:
1 jajko do posmarowania ciasta

Czas przygotowania: 30 min
Czas pieczenia: 7-10 min
Porcje: 8 ciastek

Do garnka wlej 1 i ½ szklanki mleka, wsyp cukier. Zagotuj do rozpuszczenia się cukru. W ⅓ szklanki mleka rozrób proszek budyniowy. Wlej do garnka z mlekiem i mieszaj, aż całość się zagęści. Przykryj folią, tak, żeby dotykała ona budyniu i odstaw do przestudzenia.
Ciasto pokrój na kwadraty. Ja robię 8 kawałków i ciasteczka wychodzą dość duże. Jeżeli chcesz mniejsze, pokrój na więcej części.
Gotowe kawałki natnij zostawiając łączenia w dwóch przeciwnych rogach. Wywiń, jak na zdjęciach, dociśnij i sklej ze sobą warstwy. Kształt wychodzi najlepszy, gdy masz wycięte idealne kwadraty. Wewnątrz kwadratów zrób dziurki widelcem. Możesz posmarować boki roztrzepanym jajkiem (ja tak robię, bo są ładniejsze).
Tym razem ciasta piekłam w airfryerze – w temperaturze 355°F/180°C przez ok. 10 minut do uzyskania złotobrązowego koloru. Jeśli używasz piekarnika, to nastaw go na 390°F/200°C i piecz ok. 7 minut.
Budyń przełóż do worka cukierniczego i wypełnij upieczone ciasteczka. Jak nie masz worka, możesz zrobić to łyżką.
Udekoruj owocami i posyp cukrem pudrem.

 

 


Kasia Marks

Gotowanie nie od razu stało się moją pasją. Byłam za to radosnym konsumentem pierogów babi Anieli. I pewnie byłoby tak do dziś, gdyby nie opakowanie ryżu i pierwsze kotlety ryżowe (okropne). Tak właśnie zaczęły się moje przygody kuchenne. Ziarno (także ryżu) zostało zasiane i od tamtej pory coraz częściej i coraz śmielej poczynałam sobie w kuchni. Przez lata upiekłam wiele ciast i ugotowałam wiele dań. Zakochałam się w kuchni Indii i basenu Morza Śródziemnego. Ale nadal pozostaję bliska polskiej, domowej kuchni, choć chyba moje pierogi nigdy nie dorównają tym babcinym. Na co dzień jestem mamą nastolatka i pracuję jako redaktor w serwisie internetowym.
Fot. arch. Kasi Marks

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama