Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama POLONEZ
czwartek, 25 czerwca 2026 14:40
Reklama KD Market

Patriotyzm i tradycja: 135. Parada Konstytucji 3 Maja w Chicago (WIDEO|ZDJĘCIA)

Barwna i patriotyczna, z dominacją biało-czerwieni – Parada Konstytucji 3 Maja przemaszerowała w sobotę, 2 maja po Columbus Drive w centrum Chicago.
Patriotyzm i tradycja: 135. Parada Konstytucji 3 Maja w Chicago (WIDEO|ZDJĘCIA)

Autor: Peter Serocki

Otwierała ją maszerując na czele Polonijna Orkiestra Dęta przy Kościele Świętej Trójcy w Chicago. Hasłem tegorocznej parady było: „Happy Birthday, USA! Jeden duch, dwa narody”. Po Columbus Dr. w biało-czerwonych barwach przemaszerowali: Krzysztof Matyszczyk – Wielki Marszałek Parady, Friend of Polonia Arlene Jezierny – burmistrz Harwood Heights oraz Honorowy Marszałek Władysław Ortyl – marszałek województwa podkarpackiego. Nie zabrakło także Królowej Parady Justyny Szkaradek wraz z Damami Dworu. Liczną grupę stanowili goście honorowi parady i delegacje z Polski. Wśród nich m.in.: burmistrz Chicago Brandon Johnson, marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, burmistrz Wrocławia Jacek Sutryk, konsul generalna RP w Chicago Regina Jurkowska, skarbnik stanu Illinoi Michael Frerichs, rewident stanowa Susana Mendoza oraz skarbnik powiatu Cook Maria Pappas.

– Dzień dobry Chicago, które jest dzisiaj polskie, biało czerwone! – powitała uczestników, gości i widzów parady Łucja Mirowska-Kopeć, prezes Związku Klubów Polskich, organizatora parady. – Przemówienia nie będzie. Witam wszystkich bardzo serdecznie, dziękuję za przyjście! Miejmy dobry czas! – dodała. Hymny Polski i USA odśpiewał Alan Królikowski.

Burmistrz Chicago Brandon Johnson podziękował Związkowi Klubów Polskich za organizację parady – wydarzenia, które w sobotnie popołudnie zgromadziło nie tylko Polonię w śródmieściu Chicago.

– Chicago jest domem dla największej liczby Polaków mieszkających poza granicami Polski i miejscem, gdzie organizuje się największą poza Polską paradę. Hasło tegorocznej parady „Jeden duch, dwa narody” świetnie oddaje to, jak polonijna społeczność jest częścią tego miasta i ile wnosi do Chicago. Świętujemy naszą przyjaźń także dzięki związkowi z Warszawą – miastem siostrzanym Chicago – mówił burmistrz Johnson. Przypomniał, że w mieście znajduje się „Korytarz Polskiego Dziedzictwa” (Polish Heritage Corridor) – wzdłuż ulicy Milwaukee oraz przy jego biurze działa rada konsultacyjna ds. polskiej społeczności.

W tegorocznej paradzie przemaszerowało 105 grup-jednostek marszowych, w tym: polskie szkoły, biznesy, przedstawiciele uczelni, zespoły folklorystyczne, orkiestry, reprezentacje organizacji polonijnych, harcerze, organizacje historyczne, stowarzyszenia: lekarzy, prawników, inżynierów, żeglarzy, organizacje charytatywne, kluby zrzeszające imigrantów z różnych regionów Polski, przedstawiciele związków zawodowych, instytucji finansowych, pasjonaci motoryzacji PRL, firmy transportowe, a także goście z Polski: Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego, delegacja z Kopalni Soli w Wieliczce oraz przedstawiciele Solidarności Region Dolny Śląsk-Wrocław.

Z trybuny honorowej pozdrowiła uczestników marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska: – Pozdrawiam wszystkich serdecznie, a najbardziej dzieci, za to, że chodzą do polskich szkół i uczą się języka polskiego. Jesteście wspaniali! Wyglądacie pięknie! Wesołego święta!

Polonijna Parada Konstytucji 3 Maja przemaszerowała w Chicago po raz 135., manifestując swoją polskość, historię, tradycję i kulturę wszystkim mieszkańcom Wietrznego Miasta.

Ewa Malcher
[email protected]

Zdjęcia: Peter Serocki
[email protected]

 

 


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama