Chicago, Bensenville (Inf. wł., Internet) – W poniedziałek 25 lutego w Bensenville wyburzony został pierwszy dom znajdujący się na terenie rozbudowy lotniska OHare, a wcześniej wykupiony przez władze miasta Chicago.
Dom pod adresem 135 Garden Avenue, został zburzony ze względów bezpieczeństwa. Wcześniej miał tu miejsce pożar. Konstrukcja budynku groziła zawaleniem.
Władze Chicago muszą się wstrzymać z wyburzaniem pozostałych, wykupionych przez siebie budynków, do finału sprawy sądowej, wniesionej przez władze miasta Bensenville, które wciąż jeszcze zwalczają rozbudowęOHare.
Rosemarie Andolino, miejski dyrektor wykonawczy ds. modernizacji lotniska OHare, oświadczyła, że każdy dzień zwłoki w rozbudowie OHare jest równoznaczny z wielkimi stratami finansowymi dla Chicago i podatnika.
Władze Chicago nabyły 549 posesji mieszkalnych i biznesowych znajdujących się w rejonie planowanego nowego pasa startowego z południowej strony płyty lotniska. Większość posesji jest niezamieszkała.
Przypomnijmy, że w ubiegłym miesiącu demokratyczny senator z Illinois Richard Durbin poinformował władze Chicago, iż otrzymają ponad 42 mln dol. na budowę nowej wieży kontroli ruchu powietrznego.
Jak stwierdził senator, wieża kontrolna jest ważnym elementem projektu rozbudowy lotniska OHare. Koszt realizacji całego projektu szacowany jest na ogółem 15 mld dol.
Przypomnijmy, że w ramach rozbudowy OHare powstaną nowe pasy startowe, a dotychczasowe ulegną rekonfiguracji, co pomoże zredukować opóźnienia w lotach obsługiwanych przez lotnisko.
Ponadto powstanie nowy dworzec lotniczy z licznymi stanowiskami postojowymi oraz nowy parking od zachodniej strony lotniska.
Władze federalne poinformowały, że do czasu otwarcia wieży kontrolnej zostaną zniesione limity na liczbę obsługiwanych lotów, wprowadzone w 2004 roku. W rezultacie owych limitów chicagowski port lotniczy utracił tytuł najbardziej ruchliwego na świecie.
Władze Chicago, właściciel portu lotniczego OHare, obiecują, że zmodernizowane OHare będzie bezpieczniejsze i sprawniejsze.
Dyrektor Andolino ma nadzieję, że modernizacja OHare zostanie ukończona przed olimpiadą 2016 roku.
(ao)
Pierwszy dom zburzony w Bensenvilee
- 03/03/2008 10:02 PM
Reklama








