(Korespondencja z Polski)
W dniu 28 sierpnia 2008 r. w Jadownikach Mokrych, diecezji tarnowskiej, rodzinnej miejscowości ks.arcyb. Józefa Kowalczyka – nuncjusza apostolskiego w Polsce, obchodzono jubileusz 70-lecia urodzin nuncjusza. W miejscowości tej, z inicjatywy nuncjusza powstał Dom Opieki dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej w Jadownikach Mokrych. Ks. arcybiskup przewodniczył uroczystej Mszy św. koncelebrowanej i wygłosił homilię.
W uroczystościach jubileu-szowych uczestniczyli m. in. ks. kard. Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski, ks. bp. Wiktor Skworc – ordynariusz tarnowski, ks. arcyb. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, ks. arcyb. Wojciech Ziemba – metropolita warmiński, ks. arcyb. Henryk Nowacki – nuncjusz apostolski w Nikaragui, ks. bp. Zygmunt Zimowski – ordynariusz radomski, ks. bp. Stanisław Budzik – sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, ks. bp. Piotr Libera – ordynariusz płocki, ks.bp. Tadeusz Pieronek z Krakowa, ojciec gen. Izydor Matuszewski z Jasnej Góry oraz wielu duchownych różnych stopni i godności. Podczas Mszy św. śpiewał Chór Chłopięcy “Pueri Cantores Sancti Nicolai” z bazyliki św. Mikołaja w Bochni.
Na zakończenie uroczystości w kościele parafialnym w Jadownikach ks. arcyb. Józef Kowalczyk odnaczył mgr. Jana Jaworskiego z Chicago, znanego działacza polonijnego, Orderem Komandorskim św. Sylwestra, nadanym przez papieża Benedykta XVI. To jedno z najwyższych odznaczeń watykańskich wręczono na wniosek biskupa polowego W. P. gen. Tadeusza Płoskiego i kilku biskupów. Nuncjusz apostolski, który wygłosił laudację podkreślił wielkie zaangażowanie Jana Jaworskiego w pracę dla Kościoła, w akcje charytatywne oraz społeczne w Polsce i wśród Polonii.
Jan Jaworski pochodzi z Dąbrowy Tarnowskiej i od 30 lat przebywa w Chicago. Cały czas czynnie uczestniczy w życiu społecznym Polonii amerykańskiej. Człowiek, który poświęcił swe życie służbie Bogu, Kościołowi i Polonii, został odznaczony przez Jana Pawła II w 1994 r. odznaczeniem “Pro Ecclesia et Pontifica”.
Od kilkunastu lat pełni funkcję rzecznika Ordynariatu Polowego W. P. w Stanach Zjednoczonych, korespondenta Katolickiej Agencji Informacyjnej i przedstawiciela Zakładu Biografistyki Polonijnej w Paryżu. Należy do wielu organizacji polonijnych, jest socjologiem, dziennikarzem, autorem książki pt. “Jan Paweł II wśród Polonii amerykańskiej”, oraz autorem wielu artykułów i reportaży w prasie krajowej i polonijnej. Były długoletni prezes i współzałożyciel Oddziału Towarzystwa Przyjaciół KUL w Chicago, konfrater Zakonu OO. Paulinów. To prawdziwy emisariusz Kościoła, koordynator wszelkich działań podejmowanych przez te instytucje na terenie Stanów Zjednoczonych.
Odbierając Komandorię Orderu św. Sylwestra ustanowioną przez papieża Grzegorza XVI w 1841 r., wzruszony i wdzięczny Jan Jaworski wyznał, że ogromnie cieszy się, że to odznaczenie wręczył mu arcyb. Józef Kowalczyk, który był najbliższycm współpracownikiem papieża Jana Pawła II i to w jego rodzinnej diecezji tarnowskiej, jak też w dniu dokonanego otwarcia Domu Izby Pamięci Jana Pawła II i nuncjusza apostolskiego w Jadownikkach Mokrych.
Ten Krzyż św. Sylwestra jest nagrodą i wyróżnieniem papieskim dla nas wszystkich za bycie z Kościołem – wyznał Jan Jaworski, który otrzymał wiele gratulacji od książy biskupów, starosty powiatu Dąbrowskiego i burmistrza miasta Dąbrowa Tarnowska.
(xy)
Zdjęcia: Krzysztof Orwat
P. S. Z okazji tak zaszczytnego wyróżnienia najwyższym odznaczeniem papieskim do wielu gratulacji przesłanych laureatowi mgr. Janowi Jaworskiemu dołącza swoje redakcja “Dziennika Związkowego” wraz z najlepszymi życzeniami wielu dalszych sukcesów.
Papieski Krzyż Komandorski św. Sylwestra dla Jana Jaworskiego - Jubileusz 70-lecia urodzin nuncjusza apostolskiego
- 10/13/2008 05:11 PM
Reklama








