Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 8 grudnia 2025 10:45
Reklama KD Market

Na chwałę Bogu - Uroczystość poświęcenia ołtarza w strzeleckim Sanktuarium

Chicago (Inf. wł.) – Przed tygodniem powrócili do Chicago uczestnicy poświęcenia ołtarza w Sanktuarium Matki Bożej Strzeleckiej w Strzelcach Wielkich. Drugiego sierpnia wybudowana cztery lata temu świątynia była miejscem podniosłej uroczystości z udziałem metropolity krakowskiego, kardynała Stanisława Dziwisza, generała zakonu paulinów z Jasnej Góry, ojca Izydora Matuszewskiego, licznej grupy miejscowego duchowieństwa oraz ponad 2 tysięcy wiernych ze Strzelec i okolicznych rejonów oraz gości z Polski i Chicago.

Podczas uroczystego nabożeństwa Jego Eminencja poświęcił ołtarz w nowej świątyni. Ks. kardynał przekazał na ręce proboszcza, ks. prałata Stanisława Tabisia, szkaplerz noszony przez Ojca Świętego Jana Pawła II, który podczas swojej papieskiej posługi na Stolicy Piotrowej poświęcił kamień węgielny pod budowę Sanktuarium.

Jak wynika z relacji uczestniczącego wraz z grupą kilkunastu osób z Chicago przewodniczącego Fundacji Stanisława Chwały, uroczystość poświęcenia rozpoczęła procesja od ołtarza w zabytkowym kościółku do nowej świątyni. Obok duchowieństwa w procesji uczestniczyli przedstawiciele różnych organizacji społecznych i charytatywnych, biznesu, szkół i urzędów, prowadzeni przez kosynierów. Szły poczty sztandarowe, Koła modlitewne, młodzież i dzieci. Po zakończeniu uroczystości kościelnych metropolita krakowski spotkał się z wiernymi na okolicznościowym przyjęciu. Ks. kardynał wyraził wdzięczność za zaproszenie do udziału w poświęceniu ołtarza i życzył budowniczym kościoła dokończenia rozpoczętego dzieła na chwałę Pana, dla dobra kościoła i ludzi.
Obok przewodniczącego Fundacji Stanisława Chwały z żoną Ewą z „Wietrznego Miasta” w tym podniosłym wydarzeniu uczestniczyli między innymi: kapelan Związku Klubów Polskich ks. Ryszard Miłek, ks. Mucha z parafii św.
Władysława, najstarszy członek Fundacji Tadeusz Maj, biznesmen i filantrop Wiesław Żółtowski, wiceprezes Związku Klubów Polskich Janusz Kopeć z żoną Łucją, rzecznik Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, korespondent KAI Jerzy Jaworski, wiceprzewodnicząca Fundacji Maria Kudła oraz członkowie Jan Wilk i Marek Kozak.

Konsekrowana w 2005 roku świątynia została wybudowana dzięki znaczącej pomocy rodaków strzeleckiej ziemi, zamieszkujących w „Wietrznym Mieście”. Jej budowa trwała 5 lat, a rodacy z Chicago, działający w Komitecie Budowy przy Towarzystwie Strzelce Wielkie, zebrali i przekazali na ten cel około 400 tysięcy dolarów. Po poświęceniu kościoła opiekę materialną nad parafią przyjęła na siebie założona przez Stanisława Chwałę Fundacja Parafii Strzelce Wielkie, która w dalszym ciągu prowadzi działalność charytatywną na ten cel. W ciągu trzech lat istnienia zgromadziła i wysłała do Polski ponad 100 tysięcy dolarów przyczyniając się w znacznym stopniu do ukończenia prac wyposażeniowych oraz prowadzenia niezbędnych remontów na cmentarzu (na ukończeniu znajdują się prace przy budowie kaplicy cmentarnej) i wokół świątyni, gdzie wybudowane zostały stacje Męki Pańskiej.

Strzelce Wielkie leżą na terenie gminy Szczurowa. Pierwsze wzmianki o parafii pojawiły się już w 1267 roku. W 1617 roku miejscowy dziedzic Andrzej Gawroński, dotrzymując ślubowania za uratowanie życia z nurtów Wisły, wybudował nowy kościółek, który przetrwał blisko dwa stulecia. Idea wybudowania nowej świątyni w Strzelcach Wielkich obok istniejącego drewnianego kościółka z 1785 roku nabrała realnych kształtów pod koniec minionego wieku. W lipcu 1998 roku na jubileuszu 70-lecia istnienia Towarzystwa przebywał proboszcz rodzimej parafii ks. Stanisław Tabiś.

Podczas tej wizyty członkowie reaktywowanego 10 lat wcześniej Towarzystwa zadeklarowali kwotę 20 tysięcy dolarów w przypadku rozpoczęcia budowy nowego kościoła i dalszą pomoc. Deklaracja ta okazała się bardzo rzetelna i w zasadniczy sposób zadecydowała o tym, że kościół został wybudowany wręcz w błyskawicznym tempie. Pomimo nie najlepszej sytuacji ekonomicznej parafian, rodacy w kraju pod kierownictwem sołtysa Edwarda Zabiegały też ofiarnie uczestniczyli w zbiórce funduszy i bezpośredniej pomocy przy budowie. Do historii przeszły dochodowe koncerty gwiazd polskiej estrady z udziałem wielotysięcznej publiczności, organizowane przez miejscowego biznesmena Zygmunta Kosałę.
Tekst: Andrzej Baraniak/NEWSRP.com
Zdjęcia: Archiwum Fundacji
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama