Springfield, Chicago (Inf. wł.) – W ubiegłym roku w długi świąteczny weekend Dnia Niepodległości (od 6 wiecz. 2 lipca 2010 do północy 5 lipca 2010) na drogach Illinois 10 osób poniosło śmierć, a 780 odniosło obrażenia. Siedem wypadków śmiertelnych spowodowanych zostało przez nietrzeźwych kierowców.
Najwyższe koszty ponoszą ofiary wypadków na tle alkoholowym lub narkotykowym. Utrata prawa jazdy w wyniku picia, czy używania, jest niczym w porównaniu z utratą życia, obrażeniami i kalectwami. Warto jednak przypomnieć kierowcom, jakich wydatków mogą się spodziewać, po wyroku za jazdę w stanie nietrzeźwym czyli po tzw. DUI (Driving Under Influence).
O wysokich kosztach DUI przypomina Biuro Sekretarza Stanowego. Opiewają one na około 19 tys. dol. Na ową kwotę składają się: dodatkowe, obowiązkowe ubezpieczenie – 4.5 tys. dol. (1.5 tys. dol. rocznie przez 3 lata); koszty sądowe – 5 tys. dol.; zasądzone grzywny i kary – 3.750 dol.; alkomat blokujący stacyjkę – 760 dol. (około 110 dol. miesięcznie plus 100 dol. za instalację); szacowana utrata zarobków (z powodu spraw sądowych, aresztu, przymusowej pracy społecznej, udziału w ewaluacji i poradnictwie specjalistycznym) – 4 tys. dol.; koszty odzyskania prawa jazdy po odbyciu wszystkich kar – 560 dol.
Dyrektor Policji Stanu Illinois, Hiram Grau, apeluje do kierowców, by przestrzegali obowiązujących przepisów drogowych, zachowali trzeźwość za kierownicą i jeździli ostrożnie.
W całym kraju rokrocznie około 17 tys. osób ponosi śmierć w rezultacie wypadków spowodowanych przez kierowców zamroczonych alkoholem.
Policja stanowa oraz chicagowska i lokalne organa ścigania podjęły wspólną akcję na rzecz bezpieczeństwa na drogach Illinois w weekend Independence Day – 4th of July. Trwa ona do 4 lipca włącznie i bierze w niej udział około 300 funkcjonariuszy z różnych komend policyjnych. Jej koszt wynosi około milion dolarów.
Szczegółowe informacje na temat prowadzonej kampanii można znaleźć na witrynie internetowej: http://drivesoberillinois.org.
Celem akcji jest przede wszystkim prewencja jazdy po alkoholu, ale patrole drogowe zwracają też uwagę na używanie pasów bezpieczeństwa i przewożenie dzieci zgodnie z przepisami w specjalnych siedzeniach i fotelikach.
Akcja pod hasłem: "Pijesz i jedziesz – przegrywasz!" (You drink and drive. You lose.) prowadzona jest pod patronatem Policji Stanowej Illinois (Illinois State Police, ISP), Stanowego Departamentu Transportu i Komunikacji (Illinois Department of Transportation, IDOT).
Stanowy sekretarz ds. transportu i komunikacji Gary Hannig uważa, iż w dalszym ciągu jest wiele do zrobienia na rzecz bezpieczeństwa dróg, choć liczba ofiar śmiertelnych i obrażeń cielesnych zmalała w ostatnich latach w rezultacie zaostrzonych przepisów drogowych, używania pasów podczas jazdy, programów edukacyjnych dla kierowców, zabezpieczeń na drogach i współpracy różnych organów ścigania.
Przypomnijmy też, że w myśl przepisów obowiązujących od 2009 roku, osoby po raz pierwszy ukarane za jazdę w stanie nietrzeźwym, muszą wyposażyć swoje samochody w urządzenia do kontroli oddechu i blokady stacyjki.
Sekretarz stanowy Jesse White informuje, że dzięki zastosowaniu alkomatu blokującego stacyjkę liczba recydywistów karanych za jazdę w stanie nietrzeźwym zmnieszyła się w skali kraju o 67 procent.
Ponadto Policja Stanu Illinois przypomina o surowych karach za przekraczanie prędkości w rejonie prac drogowych. Za pierwsze wykroczenie grozi mandat w wysokości 375 dol., a za drugie – tysiąc dolarów i odebranie prawa jazdy na 90 dni. Kierowcy, który potrąci pracownika drogowego, grozi do 10 tys. dol. grzywny i do 14 lat pozbawienia wolności.
Autostrady mogą być kontrolowane przez fotoradary, rejestrujące kierowców przekraczających dozwoloną prędkość. Tego rodzaju kamery umieszczone są zwykle w pojazdach stojących na poboczu autostrady.
Policja stanowa ostrzega, że mandaty są egzekwowane nawet za niewielkie przekroczenie limitu prędkości.
(ao)