Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Preckwinkle: budżet naprawimy

Chicago (CST) – Toni Preckwinkle, prezes Rady Powiatu Cook, przyznała, iż nie żałuje podjęcia wysiłków na rzecz obniżenia w przyszłym roku podatku od sprzedaży, choć niższe dochody przyczynią się do deficytu budżetowego przewidywanego w 2012 r. na poziomie $300 mln.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

 


Preckwinkle przez wiele miesięcy prowadziła kampanię na rzecz obniżenia 1 proc. podwyżki podatku od sprzedaży. Podwyżkę tę wprowadził w życie w 2008 r. ówczesny prezes Rady Powiatu Cook Todd Stroger.


 


"Podczas kampanii wyborczej wielokrotnie dawałam do zrozumienia, że wyższy podatek od sprzedaży stanowi obciążenie dla rodzin, a także dla biznesów, szczególnie w tych miastach, które sąsiadują z Kane, Lake, Will i DuPage, powiatami z niższym podatkiem od sprzedaży"– powiedziała Preckwinkle. "Jestem przekonana, że zlikwidujemy deficyt budżetowy mimo obniżki dochodów powiatu". Zmniejszenie podatków o jedną czwartą procenta, do czego dojdzie w styczniu, spowoduje w 2012 r. straty budżetowe w wysokości ok. $53 mln.


 


"Władze powiatu, związki zawodowe i innych czeka teraz trudne zadanie likwidacji deficytu przekraczającego $300 mln" – oświadczyła Preckwinkle. Przyznała jednocześnie, iż wszystko jest obecnie tematem negocjacji – od zwolnień pracowników powiatowych do prywatyzacji części usług.


 


Preckwinkle już wcześniej wydała decyzję o 5-proc. cięciach wydatków niepracowniczych, jak np. funduszy na materiały biurowe. Ponadto tylko w tym roku zwolniono ok. 500 pracowników zmniejszając nieco deficyt w budżecie na rok 2011.


 


Z kolei – jak stwierdziła Preckwinkle – wobec sprzeciwu związków zawodowych trudno zrealizować propozycję wprowadzenia 10 niepłatnych dni w roku dla większości spośród 23 tys. pracowników powiatowych. Władze chciały w ten sposób zaoszczędzić $30 mln.


 


Do tej pory władzom powiatowym udało się jedynie wprowadzić w życie decyzję o pięciu bezpłatnych dniach urlopowych.


 


"Na dłuższe bezpłatne urlopy nie możemy niestety uzyskać zgody ani pracowników, ani reprezentujących ich związków zawodowych" – ujawniła Preckwinkle na zakończenie ubiegłotygodniowej konferencji prasowej.




(ak)

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama