Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Po wizycie Felixa Molskiego

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

 


Wizyta australijskiego gościa zorganizowana została przez między innymi Chicagowski Oddział Fundacji Kościuszkowskiej, którego prezesem jest Lidia Filus, działaczka polonijna, a zarazem wykładowca na Uniwersytecie Northeastern Illinois.


 


Monografia zatytułowana "Najlepsze co w ludzkiej naturze: Praca humanitarna Strzeleckiego w Irlandii", czyli The Best of Human Nature: Strzelecki's Humanitarian Work in Ireland, przedstawia dokonania Strzeleckiego w Irlandii, gdzie stosując proste metody prewencji i pomocy uratował od śmierci około 200 tysięcy dzieci w okresie klęski głodowej.


 


Dzięki niezwykle skrupulatnej pracy badawczej Molskiego, członka Kosciuszko Heritage, Strzelecki – podróżnik, odkrywca, naukowiec, geolog, pisarz – przejdzie do historii również jako działacz humanitarny.


 


Jak poinformował Molski naszą gazetę, praca humanitarna Strzeleckiego w Irlandii rozpoczęła się w styczniu 1847 roku i skończyła w drugiej połowie 1848. Strzelecki zyskał wówczas wielką sławę w Anglii oraz Irlandii za swoją działalność pomocową. Uznanie i podziw dla jego dokonań były tak ogromne, że w listopadzie 1848 roku otrzymał tytuł szlachecki lorda od Królowej Wiktorii.


 


Okładkę publikacji 36-stronicowej Molskiego zaprojektował Łukasz Świątek.


 


Książka wydana została przez Kosciuszko Heritage (www.kosciuszkoheritage.com) w Sidney w 2012 roku.


 


Podczas swojego pobytu na ziemi amerykańskiej Molski gromadził materiały do swojej następnej pracy, której motywem przewodnim jest wolność i niepodległość.


 


Informacje o humanitarnej działalności Strzeleckiego mają się znaleźć na witrynie poświęconej tematyce Wielkiego Irlandzkiego Głodu: (Great Irish Famine): www.irishfaminememorial.org.


 


Tekst i zdjęcia:


Alicja Otap

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama