Zaplanuj nie tylko cel, ale i jego realizację!
W podręczniku do zestawu kasetowego "SOS English" znajduje się swoisty ‘dekalog’ dla uczących się języka: porady, które mogą znacznie usprawnić, przyspieszyć, ułatwić i uprzyjemnić naukę języka. A przede wszystkim – zapewnić jej znacznie większą skuteczność. Oto przykazanie trzecie: "Czy możesz wyobrazić sobie siebie mówiącego świetnie po angielsku w jakiejś konkretnej sytuacji? Jeśli tak – przypuszczalnie uda ci się to osiągnąć.
***
Czy pamiętasz choć jedno ze swoich dawnych postanowień noworocznych, które udało ci się zrealizować? Jeśli tak – jesteś jednym z nielicznych ‘szczęściarzy’, którzy potrafią nie tylko coś postanowić, ale wiedzą, jak przekształcić swój cel, swoją ideę w rzeczywistość. Jeśli nie – być może kilka rad pomoże ci ‘postanawiać’ bardziej skutecznie i realizować nie tylko to, co pilne, ale też to, co dla ciebie ważne. Rady poniższe dotyczą przede wszystkim nauki języka – ale może nie tylko.
Przede wszystkim – musisz wiedzieć bardzo konkretnie i dokładnie, czego chcesz. Zanim cokolwiek zrealizujesz – zobacz to oczyma wyobraźni. Wyobraź sobie sytuację docelową – i to ze szczegółami. Spróbuj ujrzeć siebie samego posługującego się angielszczyzną tak, jak tego pragniesz. Wyobraź sobie kilka scenek-sytuacji, których ty jesteś ‘bohaterem’, używającym naprawdę dobrej angielszczyzny. Już teraz poczuj emocje, jakich chcesz doznać wtedy, kiedy naprawdę zrealizujesz postanowienie i osiągniesz swój cel.
Wiele osób nie potrafi wyobrazić sobie w ogóle takiej sytuacji. Często powodem tego jest ‘cudzy cel’. Otóż cel musi byś własny. Ucz się dlatego, że jest to TOBIE potrzebne, a nie dlatego, że w ogóle dobrze jest znać język, czy dlatego, że ktoś inny się zabrał albo żeby już ktoś ‘przestał marudzić’, czyli dla świętego spokoju.
Podejmij decyzję, że chcesz zdobyć ten cel, a nie tylko "chciałbyś" albo "dobrze by było". Powiedz sobie głośno kilkakrotnie lub napisz zdanie zaczynające się od "Ja chcę..." . Ale nie postanawiaj, że się zabierzesz, np. "Ja chcę się uczyć...", "Zapiszę się..." – bo to nie jest prawdziwe postanowienie ani prawdziwy cel. Postanów, że zrealizujesz cel: "Chcę się nauczyć..." lub "Będę umiał..."!
Pamiętaj jednak, że "nauczenie się języka" to nie jest wcale cel! Po pierwsze – to nie jest wcale wymierne "nauczyć się języka", a po drugie – język nie jest celem samym w sobie, tylko środkiem do celu! Tak naprawdę celem jest otrzymanie lepszej pracy, poznanie nowych ludzi, uniezależnienie się od tłumacza, większa pewność siebie lub awans w swojej pracy, otworzenie własnego biznesu lub choćby sympatyczna pogawędka z sąsiadem – wszystko to dzięki lepszej znajomości języka!
Zdecyduj, że za osiągnięcie celu w stu procentach odpowiadasz TY! Twoje przedsięwzięcie jest jak wyprawa, której TY jesteś organizatorem i szefem. I weź za to pełną odpowiedzialność, że potrafisz doprowadzić to przedsięwzięcie do końca. Nie uzależniaj NICZEGO od innych ludzi i od ‘sprzyjających’ okoliczności. Spróbuj przewidzieć wszelkie trudne momenty i zaplanuj, jak będziesz mógł ‘w razie czego’ zwycięsko wyjść nawet z takich trudności! Nie chodź i nie ‘opowiadaj’ innym o swoich zamierzeniach, tylko zaskocz ich swoimi osiągnięciami lub w ogóle wpraw w osłupienie samodzielną realizacją celu.
Spróbuj się ‘napalić’ na osiągnięcie celu – czyli ustawić pozytywnie emocjonalnie. Wzbudź w sobie gorące pragnienie osiągnięcia celu (po angielsku: ‘burning desire’). Aby to uzyskać trzeba ‘polubić’ mówienie po angielsku, bo nielubiany cel odpycha, a nie przyciąga. Jeśli polubić nie bardzo potrafimy – postanówmy, że zrobimy to ‘dla kogoś’, kogo kochamy, lub jakby ‘na jakąś intencję’, bo to wtedy też pomaga podejść do celu pozytywnie.
Nie należy budować niczego przyszłego na poczuciu winy. A zatem nie mówmy sobie "Tak dalej być nie może", "Muszę przestać się jąkać...". Poczucie winy a ‘napalenie się’ na realizację celu to w zasadzie dwa przeciwstawne uczucia. Dobrze jest napisać sobie odpowiedź na pytanie: "Dlaczego chcesz zrealizować cel?" – bez użycia słowa ‘nie’ a ewentualnie użyte słowo ‘muszę’ zastąpić słowem ‘chcę’.
Zdobądź wiedzę na temat tego, co chcesz zrobić. Zastanów się, kto może być dla Ciebie najlepszym doradcą. Czy znasz osobę lub osoby, które nauczyły się naprawdę szybko i skutecznie? Zapytaj, jak to zrobiły. Ale unikaj ‘mitomanów’; pamiętaj, że w nauce języka jest ich szczególnie dużo. Szukaj autentycznie fachowej porady – i bądź gotów zadać konkretne pytania swemu doradcy.
Zdecyduj jak bardzo zależy ci na znajomości języka, czyli ile to jest naprawdę dla ciebie warte: ile byś (konkretnie!) dał lub co byś poświęcił, aby swój cel uzyskać? Taka ‘kalkulacja’ wstępna pozwala lepiej rozwiązywać trudności i konflikty, jakie mogą się naturalnie pojawiać na drodze do realizacji celu. Brak takiego przemyślenia jest najczęstszą przyczyną rezygnacji i zejścia z obranej drogi.
Więcej niż 24 godziny na dobę nie ma nawet papież ani prezydent. Twój dzień jest przypuszczalnie dość szczelnie wypełniony. Postanów, z czego zrezygnujesz, aby ‘zmieścić’ codzienny trening, jakiego wymagać będzie nauka języka. Zaplanuj sprytnie i stanowczo odpowiedni czas na trening.
Osiągnięcie celu może wymagać nowych nawyków, nieco innego zachowania się lub innego nastawienia. Podejmij już teraz decyzję, że aby osiągnąć swój cel jesteś gotowy się zmienić – i nie będziesz się ‘wstydzić’ lub krępować, gdy usłyszysz uwagi, że coś zmieniłeś lub robisz coś ‘dziwnego’. Nasi bliscy często nie tolerują u nas zmian – i warto być przygotowanym, aby ich reakcje nie osłabiały w nas chęci realizacji celu. Wymyśl sobie afirmacje, które cię uodpornią na uwagi i krytykę oraz odpowiedzi i reakcje (najlepiej dowcipne) na to, co mogą powiedzieć ci, którym twoje postanowienie może przypomnieć ich własne kompleksy czy problemy. Powiedzenie "Dziś jest pierwszy dzień reszty mojego życia" może ci być pomocne.
Motywacja jest niezmiernie ważna. Warto ją budować i wzmacniać w sposób sprytny. Oto kilka pomysłów. Załóż się z kimś, że się nauczysz. Postanów, że kupisz sobie osobisty, z dawna wymarzony prezent (kamerę, sukienkę itp) jako nagrodę za zrealizowanie celu. Zaproś przyjaciela lub kogoś bliskiego na elegancki obiad po zrealizowaniu celu, prosząc go, aby na razie trzymał kciuki i o nic nie pytał. Wyznacz sobie stawkę godzinową, jaką sobie będziesz wypłacać za każdą chwilę nauki własnej – i wrzucaj te pieniążki do skarbonki po każdym treningu: to będzie twoja autentycznie zasłużona nagroda, którą przeznaczysz na jakiś osobisty cel.
Zrób plan działania – najlepiej na piśmie. Koniecznie zdecyduj, kiedy spodziewasz się zrealizować cel. Następnie podziel ten okres na etapy, pamiętając, że we wszystkim, co robimy, są co najmniej trzy: początek (przygotowanie), środek (rozwinięcie) i koniec (doprowadzenie do efektu).
Jako szef swojego przedsięwzięcia (tak, tak!) musisz być pewny, że wiesz, jak doprowadzić rzecz do końca. Zdobądź odpowiednią wiedzę, środki do realizacji, wsparcie i poradę. W przypadku nauki języka jest to wybór odpowiadającego ci sposobu uczenia się, szkoły, materiałów, które jak najprędzej, najlepiej i najskuteczniej pomogą ci zrealizować TWÓJ cel. Spróbuj przewidzieć ewentualne zagrożenia i zdecyduj już w tej chwili, że jesteś odpowiednio sprytny i zdeterminowany, aby sobie z nimi poradzić.
Kiedy zakończysz planowanie – swoje skuteczne postanowienie noworoczne powinieneś koniecznie spisać, podpisać i umieścić tam, gdzie będziesz mógł je widzieć codziennie. Warto je uszczegółowić i wpisać datę realizacji, ale generalna ‘fomuła’ może brzmieć mniej więcej tak:
"Z chęcią poniosę wszelkie trudy, koszty oraz pokonam wszelkie możliwe problemy, aby zrealizować to, czego autentycznie gorąco pragnę, wiem i czuję, że jestem w stanie to osiągnąć, wiem, jak to osiągnąć i już pracując nad tym czuję dużą satysfakcję i zadowolenie z każdego działania, które mnie przybliża do osiągnięcia mojego celu, najpóźniej do."
__________________
/podpis/
Zapraszam do mojej szkoły – EduLang. Zarówno materiały, jak i sposób uczenia, są maksymalnie dostosowane do potrzeb Polonii amerykańskiej i osób chcących używać języka praktycznie.
***
EduLang – (773) 205-1190. Doskonała szkoła dla Polaków: angielski na wszystkich poziomach, obywatelstwo, świetne samouczki oraz tłumaczenia pisemne i ustne. W najbliższym czasie startuje kurs na obywatelstwo oraz weekendowy kurs początkująco-porządkujący. Proszę dzwonić. E-mail: road2english@yahoo.com; lub www.edulangenglish.com.