Srebrny jubileusz Radia Związku Podhalan w Ameryce Północnej
Chicago (Inf. wł.) – Uroczystą Mszą Św. odprawioną w kościele św. Brunona przez wicekapelana Związku Podhalan o. Wacława Lecha w asyście przeora klasztoru Salvatorianów w Merrillville, o. Łukasza Kleczki i ojca Józefa Zuziaka rozpoczęły się uroczystości srebrnego jubileuszu Radia Związku Podhalan. Trzynastego października w dziękczynnym nabożeństwie wraz z realizatorami programów emitowanych w niedzielę i sobotę ze stacji WPNA 1490 AM uczestniczyli członkowie Zarządu Głównego ZPwAP z prezesem Andrzejem Gędłekiem na czele oraz poczty sztandarowe i członkowie licznych Kół i organizacji podhalańskich.
W wygłoszonej homilii o. Wacław Lech zwrócił uwagę na wielką rolę mediów w życiu społeczności polonijnej. Przypomniał, że przez 25 lat za pośrednictwem góralskich audycji było przekazanych wiele różnych wiadomości, zarówno tych radosnych, jak i smutnych, ale zawsze ważnych i pomagających ludziom w potrzebie. Radio także służyło i służy sprawom Bożym, dla umocnienia wiary i ducha w ludziach. Duszpasterz przywołał w tym momencie postać św. Maksymiliana Marii Kolbe, który już przed wojną dostrzegł wielkie znaczenie radia i prasy w życiu społeczeństwa i krzewieniu wiary. Kapłan zwrócił również uwagę na fakt, że za pośrednictwem radia można zrobić dużą krzywdę drugiemu człowiekowi, jeżeli pójdzie w eter niesprawdzona i nieprawdziwa informacja, gdyż pomimo odwołania nieprawdy, ziarno podejrzeń jednak pozostaje.
Nawiązując do rzetelnego wypełniania posłannictwa jaką jest radio i inne media oraz do rozsądku słuchaczy przywołał słowa wyniesionego na ołtarze, Błogosławionego Ojca Świętego Jana Pawła II, który w Liście Apostolskim “Szybki rozwój” skierowanym do odpowiedzialnych za media wskazał na środki masowego przekazu, jako te, które mają wielki wpływ na wrażliwość naszego sumienia.
– Ile razy zagłuszamy nasze sumienie akceptując biernie to, co podają nam media? – napisał w liście Jan Paweł II. – Nie zawsze chce się nam docierać do całej prawdy. Wystarcza nam powierzchowna informacja. A chrześcijanin nie powinien tak ślepo ufać, nasza duchowość nam na to nie pozwala. Inaczej mówiąc stajemy się hipokrytami. Poznać, przyjąć do wiadomości, nie zawsze musi oznaczać akceptację – podkreślał Jan Paweł II.
Na zkończenie kazania o. Lech wyraził wdzięczność za możliwość korzystania zarówno z radiowej anteny Związku Podhalan, jak i innych programów emitowanych z tej stacji i życzył realizatorom góralskich programów wytrwałości i Bożej opatrzności w pełnieniu misji głoszenia prawdy.
Drugim akcentem jubileuszowych uroczystości był okolicznościowy bankiet, który o godzinie siódmej wieczorem rozpoczął się w Domu Podhalan. Jego przebieg był transmitowany w ramach sobotniej audycji podhalańskiej na antenie Radia WPNA 1490 AM.
Przybyłych na uroczystośc gości powitali gospodarze programu: Helena Studencka, Jóżef Cikowski i Wojciech Dorula. W gronie gości honorowych obok duszpasterzy sprawujących nabożeństwo dziękczynne obecni byli między innymi: konsul generalna Paulina Kapuścińska z mężem, burmistrz miasteczka Justice Krzysztof Wąsowicz, królowa ZPwAP Aneta Rzepka, byli prezesi Związku oraz zaprzyjaźnionych organizacji, Kół i obecne władze Związku z prezesem Andrzejem Gędłkiem na czele.
Realizatorzy programu i gospodarze bankietu na początek zaserwowali gościom i radiosłuchaczom “Wiadomości Radia Podhalańskiego”, na które złożyły się żartobliwe charakterystki poszczególnych realizatorów góralskich programów na przestrzeni 25 lat. Mówiąc o historii góralskich audycji na antenie Radia WPNA 1490 AM Helena Studencka przypomniała, że duża w tym zasługa ówczesnych włodarzy podhalańskiej organizacji, a szczególnie jej prezesa, śp. Józefa Krużla, który odpowiadając na inicjatywę Sejmu o utworzenie takiego radia, wynegocjował z ówczesnym prezesem ZNP niezbędny czas antenowy, który z biegiem lat się poszerzał.
Pierwszy program radiowy Związku Podhalan w Ameryce Północnej został wyemitowany ze stacji WPNA 1490 AM w niedzielę, 11 października 1987 roku o godzinie 1:30 po południu. Premierowa audycja trwała 30 minut. Od 15 maja 1988 roku emisja programu została przedłużona do godziny. Pierwszymi jego realizatorami byli: Andrzej Gędłek, Józef Bafia i Janina Duda, która odpowiadała za sprawy organizacyjne zespołu. 13 grudnia 1992 roku prowadzenie programu przejął Stanisław Zatłoka, którego po kilku miesiącach wsparła Zofia Boblak-Helios. W październiku 1998 roku podhalańską audycję zaczyna prowadzić wiceprezes Związku Henryk Mikołajczyk z żoną Barbarą, Maria i Andrzej Krzeptowscy, Jan Łaciak oraz Barbara Habas. 31 października 1998 roku Związek Podhalan rozpoczyna nadawanie kolejnej trwającej godzinę audycji emitowanej w soboty od godziny siódmej do ósmej wieczorem. Nad realizacją tej części góralskiego programu czuwa Maria Bachleda i Stanisława Żołnierczyk. Od 16 października 1999 roku sobotni program zaczynają prowadzić Joanna Para i Wojciech Dorula.
Obecnie niedzielny program realizują Maria Krzeptowska, Jan Łaciak i Wojciech Dorula, który przez cały czas realizuje również sobotnią audycję, przy realizacji której od grudnia ubiegłego roku współpracuje z sekretarką generalną Związku Heleną Studencką i wceprezesem Józefem Ciskowskim.
– Pragnę bardzo serdecznie i gorąco podziękować oraz pogratulować wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili sie do stworzenia, sponsorowania i prowadzenia radia, które poprzez swoją działalność informacyjną i promocyjną góralszczyzny na falach eteru stało się znamienitym wkładem do bogatej historii Podhalan w Ameryce. Dziękuję wam wszystkim w imieniu własnym, całego zarządu Związku i wszystkich radiosłuchaczy – podkreśliła sekretarz generalna ZPwAP Helena Studencka.
Anonserzy programów, którzy na przestrzeni 25 lat jego istnienia je realizowali, zostali uhonorowani statuetkami ”Srebrnego Mikrofonu” oraz dyplomami honorowymi przyznanymi przez Konsulat Generalny RP w “Wietrznym Mieście, które osobiście wręczyła wyróżnionym nowa konsul generalna Paulina Kapuścińska, wyrażając dużą radość i satysfakcję z faktu, iż może w tym jubileuszu uczestniczyć.
– Ze względu na moją przeszłość zawodową i obecnie pełnione obowiązki dyplomatyczne mam dużą słabość do mediów, bo albo musiałam z nimi pracować, albo to po prostu lubiłam. Pan prezes ma taki dar przekonywania, że parę dni po moim przylocie do Chicago sprawił, że ósmego dnia pobytu tutaj zdołałam przyjąć zaproszenie do programu radiowego i uczestniczyć w audycji. To było bardzo sympatyczne, bo audycja jest realizowana na żywo i okazała się również bardzo żywa – podkreśliła konsul generalna Paulina Kapuścińska gratulując wszystkim sukcesu i życząc kolejnych udanych jubileuszy.
Po ceremoni wręczenia wyróżnień swomi refleksjami związanymi z realizacją audycji, szukaniem sponsorów, wizytami gości i innymi sprawami związanymi z radiem i jego rozwojem dzielili się jej autorzy.
Z okazji jubileuszu na ręce prezesa Związku Andrzeja Gędłka napłynęły gratulacje i życzenia między innymi od prezesa Prawa i SPrawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego oraz posła Adama Kwiatkowskiego, który pierwotnie zamierzał uczestniczyć w obchodach, ale ze względu na obowiązki poselskie musiał wcześniej powrócić do kraju ze swojej wizyty w “Wietrznym Mieście”.
Na zakończenie części oficjalnej bankietu w wiązance tańców góralskich wystąpił kierowany przez Mariana Bryję podhalański Zespół Pieśni i Tańca “Ślebodni”.
Tekst i zdjęcia:
Andrzej Baraniak/NEWSRP
(Zdjęcia dostępne są na stronie: www.newsrp.smugmug.com)