Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 14 lipca 2025 12:24
Reklama KD Market

VIII Ogólnopolonijny Konkurs Plastyczny im. Jana Matejki

Śladem mistrza Jana

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

 


 


Tradycyjnie już podczas uroczystości wręczenia nagród odbywa się licytacja nagrodzonych prac. Dochód z licytacji (w tym roku wyniósł ponad 2600 dolarów) zostanie w całości przeznaczony na pomoc dla Małgosi Tomczyk, która cierpi na brak wzrostu kości udowej prawej nogi i czeka ją seria operacji w szpitalu na Florydzie.


 


Pieniążki uzyskane z licytacji obrazów są przekazywane na chore dzieci – oświadczyła dyrektor szkoły Hanna Walas podkreślając, że w tym roku pomoc ta zostanie w całości przekazana dla siedmioletniej Małgosi Tomczyk z Białegostoku, dziewczynki, która cierpi na brak rozrostu kości udowej. Małgosia ma o kilkanaście centymetrów krótszą nóżkę i potrzebna jest korekta. Małgosia musi przejść szereg operacji w szpitalu na Florydzie. Dwa lata temu z sukcesem przeszła pierwszą z nich.


 


Czekają ją kolejne bardzo bolesne i kosztowne zabiegi. Mam nadzieję, że uzyskane z licytacji i datków pieniążki chociażby w symboliczny sposób pomogą jej samej, jak i rodzinie, w walce o zdrowie i normalność – podkreśliła dyrektor Walas witając uczestników ceremonii i gości honorowych.


 


W gronie tych ostatnich obecna była patronująca imprezie od pierwszej edycji, właścicielka galerii sztuki Wanda Morgan-Wąsikowska, która przewodziła komisji konkursowej, członek jury, malarz i fotografik Krzysztof Babiracki oraz wiceprezeska Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Urszula Gawlik, która grupie osób zaangażowanych w realizację tego projektu wręczyła pamiątkowe dyplomy.


 


Ceremonię wręczenia nagród i licytację konkursowych prac poprzedził krótki program artystyczny “W pracowni mistrza Jana”, w którym wraz z dziećmi wystąpił mistrz Jan Matejko, w którego postać wcielił się P. Piasecki.


 


Na konkurs napłynęły 184 prace, które oceniane były w czterech grupach wiekowych. Zdecydowana większość zachwyciła wszystkich dojrzałością artystyczna i treścią. Jurorzy mocno głowili się nad wybraniem tych najlepszych, gdyż o wiele więcej prac zasługiwało na nagrody, niż można było ich przyznać, gdyż na podium są tylko trzy miejsca. Postanowiono jednak wręczyć wiele wyróżnień w poszczególnych grupach wiekowych.


 


Jak już wspomniałem, jurorzy mieli trudny orzech do zgryzienia przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu miejsc w poszczególnych kategoriach. W grupie najmłodszych jury najwyżej oceniło umiejętności malarskie Gabrieli Sowicz ze szkoły Św. Małgorzaty w Algonquin. Drugą lokatę zdobył Alex Barton ze szkoły Jana Kochanowskiego, a trzecie miejsce przypadło Natalii Korzeniowskiej ze szkoły w Dziadkowicach z Polski.


 


Wyróżnienia w tej grupie otrzymali: Justyna Grabarkiewicz i Natalia Siedlecki ze szkoły św. Faustyny Kowalskiej z Lombard oraz Monika Zagórski ze szkoły Jana Matejki w McHenry.


 


W drugiej grupie wiekowej zwyciężył obraz Bartłomieja Samińskiego ze szkoły Jana Kochanowskiego przed pracą Dawida Ciborowskiego, ucznia szkoły przy parafii Cyryla i Metodego oraz Kevina Ruły ze szkoły Tadeusza Kościuszki.


 


Wyróżnienia w grupie II otrzymali: Julia Kulis, szkoła Jana Kochanowskiego, Agnieszka Grabarkiewicz, Victoria Pabian, Klaudia Sowizarl i Emilia Filipek ze szkoły Faustyny Kowalskiej, Tomasz Holczyński, szkoła Jana Matejki, Jakub Wasilik, szkoła gen. Władysława Andersa i Paypril Krukowski-Minor ze szkoły Jana Matejki.


 


Zwycięzcą w trzeciej kategorii została Sarha Robinson, uczennica gospodarzy konkursu przed Mateuszem Zuśką ze szkoły Królowej św. Jadwigi. Dwoma laureatkami trzeciego miejsca w tej kategorii zostały: Julia Zawitkowska ze szkoły św. Jadwigi i Michelle Piasecki ze szkoły Jana Matejki.


 


Wyróżnienia w trzeciej kategorii otrzymali: Sylwia Bałata, szkoła Tadeusza Kościuszki, Patryk Kowalczyk, szkoła przy parafii Cyryla I Metodego oraz Katarzyna Mucha ze szkoły Jana Matejki.


 


W grupie osób dorosłych najwyżej oceniona została praca Beaty Sowicz, nauczycielki w szkole św. Małgorzaty w Algonquin. Laureatka otrzymała pamiątkowy medal wybity według projektu polonijnego artysty rzeźbiarza Stefana Niedorezo. Drugą nagrodę zdobył wykładowca tej samej placówki Bartosz Deredowski. Trzecia lokata przypadła Ewie Sterniuk ze szkoły Marii Skłodowskiej. Wyróżnienia otrzymali: Barbara Kalinowska ze szkoły św. Małgorzaty, Bożena Przyboś ze szkoły Emilii Plater i Andrzej Walas ze szkoły Jana Matejki. Wszyscy laureaci i wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich, Związek Narodowy Polski, National Title Center, WDT, Ania’s Deli, Bona Fide highquality Custom Cabinetry, księgarnia Źródło oraz Małgorzatę Pawlusiewicz.


 


Tekst i zdjęcia:


AB/NEWSRP




(Zdjęcia dostępne są na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama