Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

500 tys. osób zwiedziło już Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II



Pół miliona turystów ze 134 krajów świata odwiedziło Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w ciągu dwóch lat od jego otwarcia po przebudowie – poinformowała we wtorek rzecznik placówki Maria Budzińska.

Wśród odwiedzających znaleźli się m.in. sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, prymas Francji kard. Philippe Barbarin, a także osobisty fotograf Jana Pawła II Arturo Mari i papieski kamerdyner Angelo Gugel.

Muzeum mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa. Muzeum zostało ponownie otwarte 9 kwietnia 2014 r. Nowa ekspozycja, którą zaprojektowali Barbara i Jarosław Kłaputowie, jest opowieścią o Karolu Wojtyle - od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie Wojtyłów. To pierwsza ekspozycja narracyjna o Janie Pawle II na świecie. Zobaczyć można m.in. elementy oryginalnego wyposażenia mieszkania Wojtyłów i osobiste rzeczy papieża. Wśród eksponatów jest pistolet, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II.

Nazaretanka, siostra Anna Fryc, która oprowadza po Muzeum, powiedziała, że zwiedzający szczególnie wzruszeni są w dawnym mieszkaniu Wojtyłów. „Salon, sypialnia, kuchenka. W tych pomieszczeniach Karol Wojtyła spędził 18 lat, od urodzenia do matury. Bardzo wzruszeni są także w sali przypominającej wybór. Habemus Papam!” – powiedziała. Wiele emocji budzi fragment ekspozycji poświęcony zamachowi. „Goście, bardzo często dzieci i młodzież, pytają, dlaczego tak się stało? Na to nie potrafimy odpowiedzieć” – dodała.

W ubiegłym roku wadowickie muzeum odwiedziło 240 tys. osób. „Dzień do dnia nie jest podobny. Są takie, gdy nie ma już biletów, ale i takie, gdy można znaleźć miejsce. Teraz przyjeżdża wielu pielgrzymów z zagranicy. Choćby dziś oprowadzam cztery grupy z Francji” – powiedziała siostra Anna Fryc.

Maria Budzińska dodała, że Muzeum nie ogranicza się do udostępnienia ekspozycji, ale angażuje się też w szereg przedsięwzięć. Przygotowało m.in. wystawy czasowe, które można było oglądać w Rzymie, Turynie, Paryżu i Krzemieńcu na Ukrainie. Organizuje też cykliczne wydarzenia, jak akcja „Z Lolkiem do szkoły”, która wspiera dzieci z ubogich rodzin. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama