Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Czas refleksji i podsumowań – spotkanie opłatkowe polonijnych dziennikarzy

Melchior Wańkowicz kiedyś powiedział; dziennikarzem trzeba się urodzić. I coś w tym jest, bo dziennikarze w środowisku polonijnym to zupełnie inny wymiar tego zawodu Na pewno trzeba mieć pasję, by być dziennikarzem . O tym mówiliśmy na naszym spotkaniu opłatkowym.
Reklama
Czas refleksji i podsumowań – spotkanie opłatkowe polonijnych dziennikarzy

Świetne rozmowy, niesamowita wymiana poglądów i radość, że warto było być razem To jak grupowa terapia, że jest sens coś robić jako dziennikarz w środowisku polonijnym, a szczególnie, jeśli jest to pasja. Mija kolejny rok naszej działalności i czas na podsumowanie.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Najważniejszym wydarzeniem był zdecydowanie Drugi Wiosenny Bal. Nasze Stowarzyszenie przyznało doroczne nagrody, które otrzymali: Idalia Błaszczyk za dziennikarską pracę na rzecz Polonii, Grażyna Auguścik za działalność artystyczną i Dominic Pacyga za wybitną pracę historyczną i akademicką. Na balu było wielu dostojnych gości, towarzyszyła nam świetna muzyka w wykonaniu The New Deal Gypsy Jazz Band. Był to wyśmienity czas fantastycznych rozmów, wymiany poglądów i doskonałej zabawy. W balu uczestniczyło wraz z zaproszonymi gośćmi sto osób. Dlatego zarząd na następnym zebraniu bierze pod uwagę zmianę formuły balu i przyznawania nagród.

Uczestniczyliśmy też w dwóch bardzo interesujących wydarzeniach zorganizowanych przez Teatr Chopina. Zygmunt Dyrkacz wraz
z żoną Lelą zaprosił nas na fascynujący monodram „Royko: The Toughest Man in Chicago”. Przed spektaklem mieliśmy możliwość porozmawiać z dziennikarzem-krytykiem Łukaszem Adamskim. Drugą okazją do spotkania była promocja książki Józefa Tischnera, „The Philosophy of Drama” z udziałem tłumacza i gości z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Braliśmy też udział w kilku wydarzeniach zorganizowanych przez Muzeum Polskie w Ameryce i promowaliśmy VI Kongres Teatru Polskiego w Chicago.

Samodzielnie jako Stowarzyszenie, zorganizowaliśmy spotkanie z profesor Ewą Kolbusz z Nowego Jorku i rozmawialiśmy o „Strukturze formatu publicznej wypowiedzi”. Uczestniczyliśmy również w niezwykle udanym spotkaniu z Lechem Kaczoniem, dziennikarzem, a zarazem biznesmenem i mówiliśmy o reklamie zewnętrznej.

Jako Stowarzyszenie wspieraliśmy bal Polsko-Amerykańskiej Orkiestry Symfonicznej i Muzeum Polskiego w Ameryce. Byliśmy promotorami wielu ważnych inicjatyw, publikacji i wydarzeń muzycznych, i spotkaliśmy się w ramach Klubu Książki w księgarni D&Z. Dyskusje fenomenalnie i na najwyższym intelektualnym poziomie prowadził gospodarz księgarni Zbyszek Kruczalak.

Działo się dużo, i jak sądzimy ciekawie. Mamy tylko jedną refleksję. Stowarzyszenie jest takie, jacy są członkowie i na ile czują się zaangażowani w jego istnienie i działalność.
Liczymy na to, że zainteresowanie organizowanymi spotkaniami i inicjatywami będzie lepsze, bo zawsze może być lepiej, zwłaszcza że tym roku wiosną odbędą się wybory. Obecny, urzędujący do wiosny zarząd to: Grażyna Lippert-Zajączkowska – prezes, Grażyna Sygitowicz – wiceprezes, Sergiusz Zgrzebski – wiceprezes, Jadwiga Rup – skarbnik i Anna Navas – sekretarz.

Dziennikarskie spotkanie opłatkowe odbyło się 17 stycznia w siedzibie Związku Klubów Polskich. Dziękujemy za gościnę ZKP, a szczególnie prezes Łucji Mirowskiej-Kopeć.

Tekst: Grażyna Sygitowicz – wiceprezes SDPA
Zdjęcia; SDPA

Reklama


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama