
W jej skład wchodzi Szkoła Doktorska oraz 8 wydziałów oferujących 36 kierunków studiów w języku polskim akredytowanych przez Polską Komisję Akredytacyjną oraz 14 kierunków studiów prowadzonych w języku angielskim. Kierunki Architektura oraz Budownictwo posiadają akredytację European Network for Accreditation of Engineering Education. Ponadto kierunek Architektura jest akredytowany przez Royal Institute of British Architects (RIBA), a kierunek Architektura Krajobrazu uzyskał akredytację International Federation of Landscape Architects (IFLA) Europe.
Według najnowszego ogólnopolskiego rankingu kierunków studiów opublikowanego przez Magazyn Edukacyjny Perspektywy, Architektura na PK jest najlepszym tego typu kierunkiem studiów w Polsce. Politechnika Krakowska została wyróżniona przez Komisję Europejską Logo Human Resources Excellence in Research. Uniwersytet jest członkiem European University Association oraz STARS EU Strategic Alliance for Regional Transition, który jest uniwersytetem europejskim utworzonym przez 9 europejskich uczelni wyższych.
PK jest obecnie notowana w najważniejszych międzynarodowych rankingach uczelni wyższych, m.in. THE University Rankings, QS World University Rankings, US News Best Global Universities Rankings, European Ranking of Engineering Programs. W 2024 roku PK podpisała umowę o współpracy z Poland in Silicon Valley Center for Science, Innovation and Entrepreneurship. Wspólne działania obejmują m.in. promocję i publikację wyników badań PK oraz współpracę z przemysłem.
W najnowszej ewaluacji dyscyplin naukowych, czyli ocenie jakości działalności naukowej na polskich uczelniach i instytutach badawczych przeprowadzanej przez niezależne gremium ekspertów, Politechnika Krakowska uzyskała najwyższe kategorie naukowe A+ i A, i obecnie znajduje się w gronie trzech najlepszych polskich uczelni.
Obecnie blisko 13000 studentów kształci się na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych, podyplomowych oraz w Szkole Doktorskiej pod kierunkiem 1124 nauczycieli akademickich i badaczy. Niektórzy z nich znaleźli się na liście 2% najlepszych naukowców na świecie opublikowanej przez Uniwersytet Stanforda w roku 2024. Kształcenie obywateli polskich na studiach stacjonarnych w języku polskim jest bezpłatne, podobnie jak kształcenie (bez względu na obywatelstwo) w Szkole Doktorskiej PK. Uczelnia oferuje stypendia i możliwość zakwaterowania w akademiku po preferencyjnych cenach.
Na PK prężnie działa ponad 100 studenckich kół naukowych oraz sekcji sportowych. Łączna liczba absolwentów, którzy ukończyli PK przekracza 115000. Znajdują oni zatrudnienie w firmach publicznych i prywatnych, przedsiębiorstwach krajowych i międzynarodowych, administracji rządowej, a także na uczelniach wyższych i w instytutach badawczych.
WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA
Politechnika Krakowska jest członkiem European University Association, a w 2023 roku wraz z ośmioma innymi uczelniami europejskimi utworzyła Uniwersytet Europejski o nazwie Stars EU Strategic Alliance for Regional Transition. PK współpracuje z ośrodkami naukowymi na całym świecie, nie tylko w zakresie nauki i badań, ale także w zakresie wymiany studentów i kadry dydaktycznej. W ramach programu Erasmus+ prowadzona jest wymiana z większością krajów europejskich. Dodatkowo PK współpracuje z uczelniami z ponad 50 krajów, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Australii, Republiki Korei, Chin, Indii, Meksyku, Chile, Kolumbii, Ukrainy, Brazylii i Singapuru. PK we współpracy z zagranicznymi partnerami oferuje studia typu double lub multiple degree prowadzone w języku angielskim.
Uczelnia współpracuje również z zagranicznymi instytucjami naukowo-badawczymi, m.in. od 35 lat z Europejską Organizacją Badań Jądrowych (CERN). Naukowcy z PK przyczynili się do powstania i udoskonalenia Wielkiego Zderzacza Hadronów oraz wprowadzenia analizy opartej na funkcjach niezawodności do projektowania akceleratorów cząstek elementarnych. W ramach współpracy z CERN pracownicy, studenci i absolwenci PK uczestniczą w pracach zespołów badawczych CERN.
NOWOCZESNE LABORATORIA I WSPÓŁPRACA Z PRZEMYSŁEM
Baza laboratoryjna Politechniki Krakowskiej jest stale rozwijana i modernizowana, dzięki czemu uczelnia zwiększa swoje możliwości badawcze. Uczelnia nie tylko wspiera rozwój naukowy studentów i doktorantów, ale także współpracuje z podmiotami zewnętrznymi, firmami i instytucjami naukowymi. Nowoczesna infrastruktura badawcza pozwala naukowcom adekwatnie odpowiadać na potrzeby współczesnego świata, np. w obszarach technologii informatycznych, budownictwa energooszczędnego, medycyny, biotechnologii, transportu czy energetyki.
Szeroka współpraca z przedsiębiorstwami branżowymi, patronat firm nad konkretnymi kierunkami studiów, zajęcia z praktykami – to wyróżnia ofertę edukacyjną Uczelni. Rozwijająca się infrastruktura laboratoryjna niewątpliwie zwiększa rolę Krakowa i Małopolski jako ważnego ośrodka akademickiego. Wśród nowych centrów badawczych znajduje się Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej, w którym prowadzone są badania i symulacje komputerowe dotyczące dynamicznego oddziaływania na smog i wentylację miejską, a także badania eksperymentalne oddziaływań środowiskowych i klimatycznych na konstrukcje inżynierskie.
Uczelnia posiada Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych umożliwiające prowadzenie najdokładniejszych pomiarów na świecie. Umożliwia ono wykonywanie pomiaru części maszyn i systemów z różnych branż, m.in.: motoryzacyjnej, lotniczej, energetycznej, medycznej, bioinżynierii, produkcji materiałów kompozytowych i nanomateriałów itp. Na terenie uczelni działa Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, w którym prowadzone są badania nad technologiami niskoenergetycznymi. Pięciokondygnacyjny budynek laboratoryjny podzielony jest na 14 stref klimatycznych i energetycznych. Na jego terenie prowadzone są badania nad właściwościami materiałów i technologii energooszczędnych.
(Artykuł sponsorowany Politechniki Krakowskiej)