Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Projektowanie zrównoważone – wyjątkowe przestrzenie i niezapomniane wrażenia

Po niemal piętnastu latach pracy w czterech krajach na trzech kontynentach – latach pełnych barwnych podróży oraz odkrywania różnorodnych kultur i podejść do mieszkania, użytkowania przestrzeni i architektury – postanowiłam zebrać swoje międzynarodowe doświadczenie i założyć własne studio projektowe w Detroit. Filozofia mojej pracy to efekt zawodowej podróży, nieustannej ciekawości, nauki i zachwytu nad różnorodnością kultur.
Reklama
Projektowanie zrównoważone – wyjątkowe przestrzenie i niezapomniane wrażenia

Solidne podstawy ergonomii i praktyczne podejście do projektowania wyniosłam z dorastania w Polsce oraz studiów architektonicznych na Politechnice Poznańskiej. Niemal sześć lat pracy w Szanghaju pozwoliło mi dogłębnie zrozumieć zasady Feng Shui, a czas spędzony w Meksyku rozwinął moją pasję do koloru i jego roli w aranżacji przestrzeni. Z kolei techniczne podejście do zrównoważonego projektowania ukształtowałam w Stanach Zjednoczonych.

ReklamaUbezpieczenia zdrowotne Obama Care

Teraz łączę te doświadczenia, tworząc unikalne i funkcjonalne projekty, które odzwierciedlają zarówno moją międzynarodową ścieżkę, jak i indywidualne potrzeby moich klientów.

Ergonomia

Moim zdaniem, silnie zdefiniowany program i funkcja to pierwszy, a zarazem najważniejszy etap projektu. Kluczowe jest dla mnie zrozumienie, w jaki sposób użytkownik będzie wchodził w interakcję z zaprojektowaną przeze mnie przestrzenią.

Wierzę, że design powinien służyć użytkownikom, a nie odwrotnie. Każdy mój projekt rozpoczynam od szczegółowej ankiety – to kluczowy krok, który pozwala mi lepiej poznać potrzeby i oczekiwania klienta. Daję klientowi moment do przeanalizowania własnych nawyków, sposobu pracy czy spędzania wolnego czasu.

Moim celem jako architektki jest tworzenie przestrzeni, która wzbudza komfort, oraz dba o ogólne dobre samopoczucie osób z niej korzystająchych.

Feng shui udoskonalenie wnętrza

Lata spędzone w Chinach rozbudziły we mnie zamiłowanie do projektowania zgodnego z filozofia feng shui. Ta tradycyjna chińska sztuka aranżacji wnętrz ma na celu przyciągnięcie i harmonizację pozytywnej energii oraz zapewnienie jej swobodnego przepływu w przestrzeni. Choć może się to wydawać zaskakujące, z mojego doświadczenia Feng Shui ma wiele wspólnego ze zrównoważonym projektowaniem – w obu przypadkach kluczowe jest dobre samopoczucie osób przebywających we wnętrzu oraz stworzenie harmonijnej relacji z naturą.

Feng Shui opiera się na znalezieniu równowagi pomiędzy pięcioma żywiołami: drewnem, wodą, ogniem, ziemią i metalem. Świadome wykorzystanie tych elementów w aranżacji wnętrz może pozytywnie wpłynąć na różne aspekty życia, tworząc przestrzeń pełną harmonii i równowagi.

  • Drewno symbolizuje zdrowie i rodzinę – reprezentowane przez kolor zielony oraz organiczne motywy.
  • Woda to ruch i dynamika – odcienie niebieskiego oraz lustra są jej atrybutami, a sam żywioł kojarzy się z rozwojem zawodowym.
  • Ogień wyraża pasję i energię – jego barwy to czerwienie i pomarańcze, a jego tekstura przypomina dotyk skóry czy futra.
  • Ziemia zapewnia stabilność i poczucie ugruntowania – reprezentują ją stonowane, naturalne kolory.
  • Metal kojarzy się z efektywnością i precyzją – jego domeną są odcienie szarości.

Fascynuje mnie, jak drobna zmiana w aranżacji mebli czy układzie fotografii na ścianach potrafi ożywić przestrzeń, nadać jej nowy charakter i wprowadzić  pozytywną energię.

Siła koloru

Podróżując po Azji i Meksyku, doświadczyłam autentycznego zachwytu nad kolorem – czymś, czego niestety często brakuje w północnej części Stanów Zjednoczonych. Kolor to dla mnie jedno z najpotężniejszych narzędzi w projektowaniu. Odpowiednio dobrany może wpływać na emocje, nastrój, a nawet produktywność, pomagając tworzyć wyjątkowe przestrzenie i niezapomniane wrażenia.

Lakierowane drewno w odcieniach zieleni lub czerwonego wina doskonale sprawdzi się w bibliotece, nadając jej elegancji i głębi. W jadalni świetnie odnajdą się pastele oraz motywy roślinne, tworząc przytulną atmosferę sprzyjającą spotkaniom przy stole. Nawet w białych, minimalistycznych przestrzeniach można dodać charakteru, grając wzorzystą tapicerką i mocnymi akcentami barwnymi.

Projektowanie zrównoważone 

Obecnie ogromnym trendem w designie jest zrównoważone projektowanie (sustainable design). Coraz więcej osób czuje odpowiedzialność za środowisko i chce podejmować świadome działania na rzecz ochrony środowiska. Kluczowe pytanie brzmi jednak: jak mierzyć zrównoważony rozwój w projektowaniu wnętrz?

Dla mnie pierwszym krokiem jest zastanowienie się, co stanie się z tym meblem, elementem dekoracji czy wykończenia po zakończeniu funkcji danej przestrzeni. Wielu producentów posiada udokumentowane deklaracje środowiskowe produktów (EPD Environmental Product Declarations) i jest otwartych na rozmowy o ekologicznych rozwiązaniach. Statystyki pokazują, że wnętrza są poddawane renowacji średnio co 10-15 lat. Dlatego warto zadać sobie pytanie: czy elementy wykończeniowe staną się dodatkowym obciążeniem dla środowiska, czy można je ponownie wykorzystać, poddać recyklingowi lub łatwo zdemontować i użyć w innym miejscu?

Tego typu analiza to nie tylko cenny proces, który przeprowadzam z klientem, ale także sposób na zwiększenie jego świadomości ekologicznej oraz poczucia odpowiedzialności za wpływ na środowisko. Nie wyobrażam sobie pracy nad projektem bez zadawania tych fundamentalnych pytań.

Kluczowym elementem zrównoważonego designu jest także tworzenie przestrzeni w harmonii z naturą. Integracja zieleni we wnętrzach, a także uwzględnienie widoku z okna, nie tylko podnosi walory estetyczne, ale także pozytywnie wpływa na samopoczucie użytkowników. Co więcej, badania pokazują, że roślinność w pomieszczeniach poprawia jakość i wilgotność powietrza, przyczyniając się do zdrowszego środowiska życia.


Monika Budniak  
mgr.inż.architect
Assoc. AIA, LEED AP BD+C

 

Żyjąc i pracując na trzech kontynentach – w Europie, Azji i Ameryce Północnej – Monika miała okazję doświadczyć różnorodnych języków architektonicznych. W swoich projektach kładzie szczególny nacisk na zrównoważony rozwój, integrując rozwiązania przyjazne dla środowiska.

Swoją karierę rozpoczęła w renomowanych biurach architektonicznych, takich jak brytyjskie Chapman Taylor oraz włoskie DL Interior Design w Szanghaju. Obecnie prowadzi własną pracownię z siedzibą w Detroit, Michigan. Pełni także funkcję przewodniczącej Zarządu USGBC Michigan.

Monika jest absolwentką Architektury i Urbanistyki na Politechnice Poznańskiej.

 

+1 248.982.7167
info@monikabudniak.com
monikabudniak.com

Reklama


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama