Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Setki dyplomatów protestują w liście do sekretarza stanu przeciwko likwidacji USAID

Setki dyplomatów z Departamentu Stanu USA oraz Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) protestują przeciwko likwidacji tej agencji. Wystosowali w tej sprawie list do sekretarza stanu Marco Rubio.
Reklama
Setki dyplomatów protestują w liście do sekretarza stanu przeciwko likwidacji USAID

Autor: Adobe Stock

Przeciwnicy tych zamierzeń twierdzą, że likwidacja USAID podważa przywództwo i bezpieczeństwo USA. Pozostawia też próżnię do wypełnienia przez Chiny i Rosję.

ReklamaUbezpieczenia zdrowotne Obama Care

Zdaniem ponad 700 sygnatariuszy listu zamrożenie przez administrację Trumpa 20 stycznia niemal całej pomocy zagranicznej zagraża też amerykańskim dyplomatom. Naraża jednocześnie życie milionów ludzi za granicą, którzy są zależni od pomocy USA.

„Decyzja o zamrożeniu i rozwiązaniu umów o pomocy zagranicznej i przyznanych świadczeniach zagraża naszym partnerstwom z kluczowymi sojusznikami, podważa zaufanie i stwarza przeciwnikom możliwości rozszerzenia swoich wpływów” — stwierdza dokument.

Prezydent USA Donald Trump, realizując program „America First”, nakazał 90-dniową przerwę w udzielaniu wszelkiej pomocy zagranicznej. Wstrzymał także działalność USAID na całym świecie, zagrażając dostawom żywności ratującej życie i pomocy medycznej oraz wprowadzając chaos w globalne działania humanitarne.

„Zamrożenie pomocy ratującej życie spowodowało już nieodwracalne szkody i cierpienie milionów ludzi na całym świecie. (…) Pomoc zagraniczna nie jest działalnością charytatywną. Jest narzędziem strategicznym, które stabilizuje regiony, zapobiega konfliktom i promuje interesy USA” — argumentują autorzy listu.

Reuters zauważył, że w roku podatkowym 2023 USA przekazały 72 mld dolarów pomocy na całym świecie. Obejmuje to m.in. zdrowie kobiet w strefach konfliktów, dostęp do czystej wody, leczenie HIV/AIDS, bezpieczeństwo energetyczne i działania antykorupcyjne. Administracja zdecydowała się wyeliminować wsparcie na 5800 różnych projektów o wartości 54 mld dolarów.

Sąd Najwyższy USA nie zgodził się w środę na wstrzymanie przez Waszyngton wypłat dla zagranicznych organizacji pomocowych za pracę, którą już wykonały. Podtrzymał w ten sposób orzeczenie sędziego okręgowego nakazujące niezwłocznego przekazanie płatności kontrahentom.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Reklama

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama