Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Zmiana czasu: godzina do przodu!

Już w ten weekend czeka nas zmiana czasu! W nocy z soboty, 8 na niedzielę, 9 marca przestawimy zegarki o godzinę do przodu, przechodząc na czas letni (Daylight Saving Time – DST). Dzięki zmianie czasu zyskamy dłuższe, jaśniejsze wieczory, ale u niektórych mogą się wystąpić problemy ze snem.
Reklama
Zmiana czasu: godzina do przodu!

Autor: Adobe Stock

Czas letni (Daylight Saving Time, DTS) powraca do USA w niedzielę, 9 marca i ma się zakończyć na początku listopada. W niedzielę, 9 marca o godz. 2 am wskazówki zegara powędrują godzinę do przodu. Oznacza to, że będziemy spali o godzinę krócej.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Kongres USA 19 marca 1918 roku ustalił podział na strefy czasowe w USA i wprowadził na czas trwania wojny obowiązek stosowania czasu letniego w celu oszczędności paliwa służącego do produkcji energii elektrycznej.

Wprowadzenie czasu letniego miało na celu lepsze wykorzystanie światła dziennego podczas dłuższych dni letnich, jednak od lat budzi kontrowersje. Krytycy wskazują na negatywny wpływ na zdrowie, produktywność oraz brak znaczących oszczędności energetycznych. W 2022 roku Senat USA jednogłośnie przyjął ustawę o nazwie „Sunshine Protection Act”, mającą na celu uczynienie czasu letniego stałym przez cały rok, jednak inicjatywa ta utknęła w Izbie Reprezentantów.

Prezydent Donald Trump w czasie kampanii wyborczej wyrażał zdecydowane poparcie dla zniesienia praktyki zmiany czasu w Stanach Zjednoczonych. W grudniu 2024 roku na platformie X (dawniej Twitter) stwierdził, że "Partia Republikańska dołoży wszelkich starań, aby wyeliminować czas letni, który ma małe, ale silne poparcie, choć nie powinien! Czas letni jest niewygodny i bardzo kosztowny dla naszego narodu".

Obecnie, poza Arizoną i Hawajami, wszystkie stany USA przestrzegają zmiany czasu. Jeśli administracja Trumpa zrealizuje swoje zapowiedzi, możliwe jest, że w przyszłości Stany Zjednoczone zrezygnują z tej praktyki, co wpłynie na codzienne życie milionów Amerykanów.

Osobom mającym problemy z przystosowaniem się do marcowej zmiany czasu lekarze sugerują, by noc wcześniej spać nieco dłużej niż zwykle w przewidywaniu ewentualnych strat godzinowych. Inny sposób to budzenie się o 15-20 minut wcześniej niż zwykle, by przyzwyczaić organizm do krótszego snu w pierwszych dniach po zmianie czasu.

Przy okazji strażacy przypominają, że zmiana czasu to dobra okazja do wymiany baterii w czujnikach dymu oraz sprawdzenia działania tych urządzeń.

W Polsce zmiana czasu wypada w ostatnią niedzielę marca, w tym roku w nocy z soboty 29 marca na niedzielę 30 marca.

(tos)

Reklama

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama