Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 19 maja 2025 06:36
Reklama KD Market
Chicagowscy górale w hołdzie ofiarom Katynia i Smoleńska

„Zginęli za Ojczyznę stając się ceną naszej wolności”

Polonijne uroczystości upamiętnienia polskich oficerów i policjantów zamordowanych 85 lat temu przez Rosjan w Katyniu, Miednoje, Starobielsku, Kuropatach i Ostaszkowie oraz ofiary katastrofy smoleńskiej, która 15 lat temu pochłonęła życie 96 wybitnych przedstawicieli państwa polskiego, z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na czele, udających się do Katynia na obchody 70. rocznicy mordu katyńskiego zapoczątkowane zostały 11 kwietnia w Domu Podhalan.
Reklama
„Zginęli za Ojczyznę stając się ceną naszej wolności”

Autor: Andrzej Baraniak

– Matko Katyńska, Matko Miłosierdzia i Pojednania, w Twoje ramiona oddajemy wszystkich zamordowanych na Wschodzie. Żywą wiarą i świętych obcowaniem prosimy Cię Matko, przygarnij ich i oddaj pod opiekę swemu Synowi. Matko Pokoju, Matko Nasza, daj nam łaskę życia godnego tych, którzy zginęli za Ojczyznę stając się ceną naszej wolności – tymi słowami do wspólnej modlitwy w intencji ofiar zaprosił zgromadzonych kapelan ZPPA o. Franciszek Czaicki.

ReklamaUbezpieczenia zdrowotne Obama Care

– Jako górale żyjący w Stanach Zjednoczonych co roku upamiętniamy ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Musimy pamiętać o ofiarach tych największych tragedii w historii narodu polskiego i przekazywać tę pamięć następnym pokoleniom. Na naszą prośbę Klub Polski z Lemont przygotował i wystawił krótki monodram autorstwa Jana Żółtka o tych wydarzeniach i zorganizował wystawę „Katyń 1940” – powiedział prezes ZPPA Jan Król.

W swoim spektaklu wzbogaconym przez Konrada Stankiewicza, który zaśpiewał między innymi pieśń obozową, utwór Jacka Kaczmarskiego „Katyń” oraz pieśń Pawła Kukiza „Katyń 1940”, Jan Żółtek w krótkiej formie przypomniał najważniejsze fakty i tło tragicznych wydarzeń sprzed 85 i 15 lat.

– Chcieliśmy tutaj, w siedzibie Związku Podhalan, podzielić się tematem i wystawą o ofiarach zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Napisałem teksty, pani Małgorzata Śnieżko opracowała to w formie prezentacji elektronicznej i pod kierownictwem prezesa Jana Lichacza po raz pierwszy wystawiliśmy ten spektakl w czasie dorocznych obchodów Dnia Polskiego w Lemont, które już po raz 20. odbyły się przy parafii pw. św. Cyryla i Metodego. Ideą tego monodramu było i jest zapoznanie Polonii, a szczególnie ludzi młodych z tymi historycznymi wydarzeniami, które przez dziesięciolecia były zakłamywane i fałszowane – powiedział Jan Żółtek, odpowiedzialny w klubie za sprawy polskie.

– Tę wystawę w wersji elektronicznej udostępnił nam za darmo gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Ekspozycja jest przygotowana w wersji polskiej i angielskiej. Po opracowaniu jeden z członków naszego zarządu miał okazję ją wydrukować i zaprezentowaliśmy ją na Dniu Polskim, gdzie przez 3 tygodnie była udostępniona naszym parafianom. Dla wielu osób, a szczególnie ludzi młodych, prezentowane na niej wydarzenia nie były do tej pory znane – powiedziała wiceprezes Małgorzata Śnieżko.

Po zakończeniu akademii jej uczestnicy udali się do ogrodu przy góralskiej siedzibie, aby pod monumentem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej złożyć wieniec i zapalić znicze.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Reklama

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama