Po trwającym tydzień procesie federalna ława przysięgłych w Chicago w poniedziałek, 28 kwietnia uznała 36-letniego Hassana Abdellatifa za winnego w sprawie wszystkich stawianych mu zarzutów. Obejmowały one dwa zarzuty oszustwa finansowego, jeden nieuczciwego pozyskania świadczeń rządowych i dwa zarzuty umyślnego niezłożenia zeznań podatkowych.
Abdellatif, mieszkaniec Chicago, był właścicielem następujących sklepów spożywczych: El Milagro Mini Market, Supermercado El Grande, Star Mini Market, In & Out Grocery oraz Harding Grocery. Do chwili oskarżenia w 2021 r. pracował także jako funkcjonariusz chicagowskiej policji.
Prokuratura federalna udowodniła podczas procesu, że mężczyzna spiskował z ośmioma innymi właścicielami sklepów lub ich pracownikami w celu pobierania i realizacji czeków z programu WIC (Women, Infants, and Children). Program jest finansowany ze środków federalnych i ma na celu zapewnienie środków żywnościowych dla niemowląt i dzieci do piątego roku życia, a także dla kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią i kobiet po porodzie z rodzin o niskich dochodach.
Według prokuratury federalnej, na przestrzeni kilku lat Abdellatif i współoskarżeni świadomie pozwalali klientom sklepów na dostarczanie czeków WIC jako formy zapłaty za niekwalifikujące się produkty, często po zawyżonych cenach. Tylko w dwóch sklepach Abdellatif i jeden z współoskarżonych zrealizowali ponad 6,5 miliona dolarów w czekach WIC. Federalne organy ścigania przeszukały te lokale i zlikwidowały oszukańczy proceder.
Na podstawie dowodów ustalono, że w ciągu ośmiu lat dziesięć sklepów biorących udział w procederze zrealizowało ponad 19 milionów dolarów w czekach WIC. Wszystkich ośmiu współoskarżonych Abdellatifa wcześniej przyznało się do winy.
Abdellatif usłyszy swój wyrok 26 sierpnia.
(jm)