
Niektóre drobne problemy, nie leczone są przysłowiową tykającą bombą zegarową i mogą spowodować poważne konsekwencje zdrowotne i finansowe. Do tych drobnych problemów należą między innymi ubytki zębów. Nieleczony ubytek postępuje, przenikając do głębszych warstw, aż sieje spustoszenie i powoduje infekcję wewnątrz zęba, prowadzącą do ropnia. Ten scenariusz występuje dość często, z racji tego, że niewielki ubytek nie wywołuje żadnych niedogodności, w związku z tym pacjenci są przekonani, że mogą jeszcze poczekać, albo, że nic się nie dzieje.
Ubytki, choroby dziąseł i infekcje jamy ustnej mogą początkowo być niewielkie, ale ich konsekwencje mogą być poważne. Przewlekłe bóle zębów, mogą przerodzić się w wyniszczający, poważny ból, wpływający na wszystko, od zdolności jedzenia i mówienia, do pogorszenia jakości snu. Choroby dziąseł często nie mają objawów, łatwych do uchwycenia przez pacjentów, a ich subtelna obecność maskowana jest brakiem bólu i dyskomfortu.
Wbrew powszechnemu przekonaniu choroby dziąseł to nie tylko drobna niedogodność — to poważna choroba z dalekosiężnymi konsekwencjami, która wymaga leczenia. Choroby dziąseł, znane również jako choroby przyzębia, zwykle zaczynają się od pozornie niewinnych objawów: zaczerwienienia, obrzęku i krwawienia z dziąseł. Na wczesnym etapie pacjenci często nie łączą tego z chorobą, gdyż obrzęk czy krwawienie nie powoduje ostrego bólu ani dyskomfortu. Ta sytuacja sprawia, że choroba rozwija się w najlepsze, niszcząc tkanki podporowe i kości, które zakotwiczają nasze zęby. Pacjenci w trakcie wizyty są zdziwieni, że choroba przybrała takie tempo, choć obrzęk, zaczerwienienie i krwawienie z dziąseł występowało miesiącami.
W miarę postępu choroby jej skutki stają się coraz bardziej dotkliwe. Nieleczona choroba dziąseł może prowadzić do utraty zębów, ponieważ osłabione dziąsła i kości nie wspierają odpowiednio zębów.
Ostatnie badania wykazały alarmujące powiązania między złym stanem zdrowia zębów, spowodowanym infekcjami jamy ustnej wynikającymi z chorób dziąseł, próchnicy i złej codziennej higieny, a chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak choroby serca, cukrzyca, infekcje dróg oddechowych, choroby nerek, ryzyko raka, demencja i powikłania w ciąży.
Bakterie z jamy ustnej mogą przedostać się do krwiobiegu, wywołując stan zapalny i przyczyniając się do rozwoju poważnych schorzeń. Zaniedbywanie zdrowia zębów to nie tylko kwestia zachowania pełnego, pięknego uśmiechu, to przede wszystkim kwestia zdrowia całego ciała i dobrej jakości życia.
W Londynie w XVII wieku infekcje zębów były szóstą najczęstszą przyczyną zgonów. Nawet do roku 1908 infekcje zębów kończyły się śmiercią w 10–40% przypadków. Dzięki postępowi medycyny i świadomości dotyczącej higieny jamy ustnej, śmierć z powodu infekcji zęba jest obecnie niezwykle rzadka. Jednak nadal ważne jest, aby przynajmniej dwa razy do roku odwiedzać lekarza dentystę i dokonywać profesjonalnych czyszczeń zębów w gabinecie.
Oto kilka znaków ostrzegawczych, że coś się zmienia w naszej jamie ustnej:
- Pożółkłe, przebarwione zęby nie tylko pogarszają wygląd, ale mogą również podważyć pewność siebie i profesjonalny wizerunek.
- Przewlekły nieświeży oddech może nadwyrężać relacje osobiste i podważać interakcje społeczne, prowadząc do poczucia zawstydzenia i izolacji.
- Obrzęki, zaczerwienienia, krwawienia z dziąseł, obsuwanie się linii dziąseł.
Innym ważnym aspektem opieki stomatologicznej w USA jest kwestia finansowa. Regularne, prewencyjne wizyty u dentysty najczęściej nie są kosztowne. Duże koszty zaczynają się, gdy problem jest poważny i wymaga specjalistycznego leczenia. Leczenie niewielkiego ubytku jest mniej kosztowne, niż leczenie tego samego zęba po paru miesiącach, gdy ubytek rozrósł się to takich rozmiarów, że potrzebne jest leczenie kanałowe.
W skrajnych przypadkach utrata zębów może wymagać jeszcze droższych rozwiązań, takich jak implanty dentystyczne czy mosty. Zaniedbując profilaktykę i rutynowe badania kontrolne, ryzykujemy nie tylko zdrowie jamy ustnej, ale także finanse.
Nadając priorytet opiece zapobiegawczej i szybko rozwiązując problemy nie tylko ratujemy zęby, ale też przysłowiowy portfel.
Wielu pacjentów odwleka wizyty u dentysty z obawy przed bólem, lub pamięcią dyskomfortu z przeszłości. Przed wizytą warto porozmawiać z lekarzem dentystą i poinformować go o wrażliwości, bądź strachu przed bólem. Obecnie stomatologia posiada możliwości przeprowadzenia nawet najbardziej skomplikowanych wizyt i procedur w komforcie dla pacjenta. Stomatologia sedacyjna zapewnia bezpieczny i skuteczny sposób relaksu. Sedacja umożliwia pacjentom przezwyciężenie obaw i poddanie się niezbędnemu leczeniu stomatologicznemu z pewnością i komfortem.
Reasumując, profilaktyka powinna być traktowana priorytetowo, a codzienna higiena zębów powinna być jednym z naszych najważniejszych nawyków w ciągu dnia. A to pozwoli nam cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem przez wiele lat i wpłynie pozytywnie na zdrowie całego organizmu.
