Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market
Celebracja pół wieku tańca, muzyki i twórczej pasji

Bankiet 50-lecia Teatru Pieśni i Tańca „Wici” w Chicago

W atmosferze wzruszenia i dumy odbył się jubileuszowy bankiet „Wici”. To wyjątkowe święto zgromadziło artystów oraz przyjaciół zespołu celebrujących pięć dekad działalności artystycznej i kulturalnej na emigracji.  „Wici” sa reprezentacyjnym zepołem Związku Narodowego Polskiego.
Reklama
Bankiet 50-lecia Teatru Pieśni i Tańca „Wici” w Chicago

Autor: Dariusz Piłka

W niedzielę, 27 kwietnia br., w eleganckiej sali balowej hotelu Holiday Inn & Suites Chicago North Shore w Skokie odbył się uroczysty bankiet z okazji 50-lecia Teatru Pieśni i Tańca „Wici” – jednego z najstarszych i najbardziej zasłużonych polonijnych zespołów folklorystycznych w Stanach Zjednoczonych. 

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło kilkuset gości – byłych i obecnych artystów, nauczycieli, choreografów, a także przyjaciół zespołu i przedstawicieli środowiska polonijnego oraz władze konsularne.

Wieczór rozpoczął się od oficjalnego powitania przez Magdalenę Solarz – założycielkę i dyrektor artystyczną Teatru Tańca i Muzyki „Wici ” oraz choreografa.

Magdalena Solarz ciepło witając bardzo licznie przybyłych uczestników bankietu, podziękowała im za obecność. Wśród gości honorowych była konsul generalna RP Regina Jurkowska.

Dyrektorka Wici wyraziła ogromną radość, że tak wiele osób  było na poprzedzającym wydarzenie koncercie, który był największym artystycznym przedsięwzięciem zespołu.

W czasie bankietu nie zabrakło wzruszających przemówień i podziękowań.

Alicja Kuklińska – sekretarz Krajowa Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA) – w imieniu własnym, Związku Narodowego Polskiego i prezesa tej organizacji Franka Spuli przekazała Magdalenie Solarz, Elżbiecie Stolarczuk i „Wici” serdeczne gratulacje oraz wyrazy  uznania z okazji jubileuszu 50-lecia Teatru Pieśni i Tańca „Wici” życząc  dalszego rozwoju, niegasnącej pasji, kolejnych pokoleń tancerzy.

W imieniu ZNP-PNA podziękowała „Wiciom” i ich nadzwyczajnej liderce Magdalenie Solarz za lata owocnej współpracy, za wspólne inicjatywy i wzruszające chwile na scenie. 

Alicja Kuklińska, razem z Anthonym Nowakiem-Przygodzkim, skarbnikiem ZNP-PNA wręczyła wyróżnionym kryształowe puchary.

Ireneusz Łazarski i Mariusz Suchecki – delegaci Stowarzyszenia Promni, które skupia wychowanków Ludowego Zespołu Artystycznego SGGW im. Zofii Solarzowej Promni z Polski, babci Magdaleny Solarz – przekazali świętującym złoty jubileusz wyrazy szacunku i uznania.

Ireneusz Łazarski wspominając początki zespołu Promni i karierę młodej Magdaleny Solarz powiedział:

– Promni to studencki zespół z Warszawy, który młodziutka Madzia Solarz razem ze swoją babcia Zofią zakładały w 1972 roku. I zanim uciekła do Chicago, przez dwa lata tańczyła w zespole, o czym zapewne mało kto wie. Dziś, kto chciałby obejrzeć młodą panią dyrektor, to polecam film „Kochaj albo rzuć” to komedia nagrywana tutaj wśród Polonusów w 1976 roku. Tam wystąpili też Rzeszowiacy z tańcami I pieśnią „Dziewczyny do wzięcia nie miałem i ni mam”.

Ireneusz Łazarski i Mariusz Suchecki wręczyli Magdalenie Solarz oraz Teatrowi Muzyki i Tańca „Wici” prestiżowe odznaczenia: Medal „Za zasługi dla Ruchu Ludowego” im. Wincentego Witosa, który jest najwyższym wyróżnieniem Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawany osobom szczególnie wyróżniającym się na polu twórczości artystycznej, kultury i dziedzictwa narodowego.

Odczytano listy gratulacyjne od Jarosława Kalinowskiego – prezesa Stowarzyszenia Promni, byłego wicepremiera i Europosła, a także Władysława Kosiniaka-Kamysza – wiceprezesa Rady Ministrów i ministra Obrony Narodowej oraz Hanny Wróblewskiej – ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

W listach i przemówieniach podkreślano znaczenie „Wici” dla zachowania polskiej tradycji w Stanach Zjednoczonych i wychowania kolejnych pokoleń młodych Polaków w duchu miłości do ojczyzny i sztuki. 

Dyplomy uznania od wicepremiera i ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz ministry Hanny Wróblewskiej za zasługi w krzewieniu kultury polskiej i patriotycznym wychowaniu młodzieży z okazji pięćdziesięciolecia Teatru Muzyki i Tańca „Wici” otrzymało dziesięć najbardziej zasłużonych osób z zespołu.

Wspomniano o początkach zespołu, wyzwaniach oraz największych sukcesach na scenach w kraju i za granicą.

Magdalena Solarz, założycielka Teatru Pieśni i Tańca „Wici” wręczyła dyplomy uznania i statuetki choreografom i osobom przez dekady związanym z zespołem, bez których pasji i zaangażowania ta piękna historia nie mogłaby się rozpocząć. 

Stwierdziła, żę z dumą i nadzieją patrzy w przyszłość.

– Życzę, żeby dalej szeregi Teatru Pieśni i Tańca „Wici” się powiększały, żeby można było oddziaływać  na coraz większą ilość młodzieży, liczbę ludzi, bo przynależność do zespołu na pewno w jakimś sensie zmienia ich życie, żebyśmy mogli mieć jak najwięcej sponsorów i koncertów – powiedziała Magdalena Solarz.

Gościnnie wystąpił góralski Zespół „Białodunajczanie” z Białego Dunajca.

Po eleganckim obiedzie, goście bawili się znakomicie przy muzyce na żywo oraz wspominali najpiękniejsze momenty z życia zespołu.  Atmosfera bankietu była pełna radości, wzruszeń i dumy z pięćdziesięcioletniej tradycji, którą „Wici” nadal tworzy i rozwija. Celebracja złotego jubileuszu była też wyrazem nadziei na dalszy rozwój i nowe pokolenia młodych artystów, którzy będą nieść polską kulturę w świat.

Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
j.plesiewicz@zwiazkowy.com

 

Reklama

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama