Organizowane od 1998 roku występy to wyjątkowa okazja dla miłośników kultury i tradycji, aby podziwiać barwne stroje, energetyczne tańce oraz popisy wokalne jednej z bardziej rozpoznawalnych polonijnych grup artystycznych w Chicago, która od 34 lat bawi, uczy i zachwyca, przypominając o pięknie polskiego folkloru.
Trzykrotnie rozbrzmiewający fragment hejnału z wieży Mariackiej w Krakowie, oznajmił rozpoczęcie wieczoru. Zebranych powitała Agnieszka Ptasznik. Wśród gości honorowych obecni byli m.in. wicekonsul Agata Grochowska i ks. Robert Będziński- dyrektor Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej. Koncert swoją obecnością uświetnili również przedstawiciele Związku Narodowego Polskiego, Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego, Muzeum Polskiego w Ameryce, Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej oraz parafii, szkół i mediów polonijnych.
Po części oficjalnej, sceną zawładnęli artyści. Zespół reprezentacyjny Lajkonika zaprosił do pierwszego tańca – melancholijnego, a zarazem dynamicznego Walca No 2 Dymitra Szostakowicza; dbałość o detale – precyzyjnie wykonane figury taneczne i mimika, gdzie każdy ruch był starannie przemyślany i perfekcyjnie zsynchronizowany, świadczyły o wysokim profesjonalizmie zespołu.
Krakowiaczki i Mały Lajkonik zaprezentowali Zabawy na Łące – „Piosenka dla Mamy”, „Witaj boćku”, „Powitalny koncert”, „Idzie do nas wiosna”, „Polka dla wiosny” oraz tańce lasowiackie i opoczyńską tramblankę, która jest odmianą polki. W wykonaniu Zespołu Młodzieżowego obejrzeliśmy tańce lubelskie, krośnieńskie, śląskie, pieśni góralskie „Szumi jawor, szumi” i „Gronicek”, taniec żywiecki „Sarna “oraz pieśń „Drożyna”. Uwagę publiczności przykuwały ciekawie skomponowane układy choreograficzne, w których tancerze płynnie i z entuzjazmem łączyli elementy tańca z ekspresją sceniczną, tworząc spójną i widowiskową całość. Na scenie zaprezentowali się również absolwenci Lajkonika, którzy na koncert przybyli z różnych stron kraju i ciągle prezentują znakomitą formę taneczno-wokalną, co udowodnili, wykonując fragmenty tańców sudeckich oraz znane i popularne przyśpiewki sądeckie.
Reprezentacyjny Lajkonik pojawiał się na scenie jeszcze kilkakrotnie, tańcząc krakowiaka, kujawiaka z oberkiem, tańce rzeszowskie i opoczyńskie oraz brawurowego mazura z opery „Halka” Stanisława Moniuszki. Ten ostatni był ulubionym utworem zmarłej w 2024 roku Marii Grzebień. Jej pamięci poświęcona była również wzruszająca prezentacja filmowa opowiadająca o jej dokonaniach i zaangażowaniu w pracy z zespołem. Maria Grzebień przez 22 lata związana była z ZPiT „Lajkonik” gdzie była odpowiedzialna za rejestrację nowych członków, organizowanie zajęć oraz bieżące sprawy administracyjne grupy. W 2022 roku śp. Maria została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej przyznanym przez ministra edukacji i nauki, co była wyrazem wielkiego uznania dla jej wkładu w kształcenie i wychowanie młodego pokolenia Polonii. „Niestrudzona, pełna miłości, jedyna w swoim rodzaju… stroniła od rozgłosu i kamer… Kochała polską kulturę i służyła innym” – tak wspomina ją zespół „Lajkonik”.
Duże ożywienie szczególnie wśród najmłodszych widzów wywołało przybycie Lajkonika – symbolu zespołu. W pląsach z Tatarzynem uczestniczyli Krakowiaczki, młodzi artyści z Małego Lajkonika, oraz przyszli tancerze Lajkonika. Duże emocji dostarczyło finałowe wspólne wykonanie przez wszystkich członków zespołu wzruszającego i emocjonującego utworu „Kwiaty Polskie”, które porwało publiczność do wspólnego śpiewu.
W czasie koncertu ponad 100 artystów zaprezentowało 350 oryginalnych, regionalnych kostiumów. Wykonane z naturalnej wełny i lnu przez wyspecjalizowane pracownie krawieckie w Polsce zachwycały bogactwem kolorów, haftów i zdobień wprowadzając widzów w klimat różnych regionów.
Dodajmy, iż w przerwie imprezy widzowie mogli obejrzeć kolekcję zdjęć dokumentujących najważniejsze wydarzenia z historii zespołu – niezapomniane koncerty, dalekie podróże i prywatne spotkania. Sporym powodzeniem cieszyła się również lajkonikowa kawiarenka sponsorowana przez Montrose Deli.
Na zakończenie wieczoru Agnieszka Ptasznik podziękowała tym członkom zespołu, którzy wprawdzie nie prezentowali się na scenie, ale których wysiłek i praca zapewniły sprawny przebieg wydarzenia. Dziękując zebranym za liczny udział w koncercie, prowadząca zaprosiła na przyszłoroczny koncert, który uświetni obchody 35. rocznicy powstania zespołu. I będzie to z pewnością udany jubileusz, bo zbudowany na solidnych fundamentach Lajkonik stał się miejscem, gdzie pasja spotyka się z profesjonalizmem, a regularna praca nad repertuarem pozwala na harmonijny, artystyczny rozwój.
Zespół Pieśni i Tańca Lajkonik: dyrektor – ks. Robert Będziński SChr; Kierownik artystyczny i choreograf – Halina Misterka; Choreograf – Małgorzata Łyda; Kierownik muzyczny – Marta Dudek; Koordynator prac zespołu – Agnieszka Górski, Skarbnik – Nicole Mokrzycki; Garderobiana – Anna Węgrzyn. Zespół działa pod patronatem grupy 3241 Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA) a jego siedzibą jest Polska Misja Duszpasterska pw. Świętej Trójcy na Trójcowie.
Tekst i zdjęcia:
Andrzej Moniuszko