Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 6 lipca 2025 00:20
Reklama KD Market

Pierwsze w tym roku komary z wirusem Zachodniego Nilu w Illinois

Po raz pierwszy w 2025 roku w Illinois wykryto komary zakażone wirusem Zachodniego Nilu – poinformował stanowy Departament Zdrowia Publicznego. Jedna z pozytywnych próbek pochodziła z Glenview na północno-zachodnich przedmieściach Chicago. Chociaż ryzyko zakażenia wirusem wywołującym gorączkę Zachodniego Nilu jest niskie, warto się chronić przed komarami.
Reklama
Pierwsze w tym roku komary z wirusem Zachodniego Nilu w Illinois

Autor: Adobe Stock

Próbka z pułapki ustawionej w Glenview, na północno-zachodnich przedmieściach Chicago, wykryła obecność w tej części Illinois komarów zakażonych wirusem Zachodniego Nilu (West Nile). Równocześnie potwierdzono też pozytywny test w powiecie Winnebago w rejonie Rockford.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Choć ryzyko zakażenia pozostaje niskie, urzędnicy Departamentu Zdrowia Publicznego w Illinois (Illinois Department of Public Health, IDPH), ostrzegają, że wirus wywołujący gorączkę Zachodniego Nilu może szybko się rozprzestrzeniać.

„Zwykle pierwsze oznaki obecności wirusa obserwujemy w drugiej połowie maja” – wyjaśnił dr Sameer Vohra, dyrektor stanowego Departamentu Zdrowia.

Wirus Zachodniego Nilu jest chorobą endemiczną w Illinois, co oznacza, że występuje tu regularnie. Z tej okazji służby przypominają o akcji „Fight the Bite” prowadzonej w ramach Krajowego Tygodnia Walki z Komarami, który w tym roku przypada w dniach 18–24 czerwca.

U większości osób ukąszonych przez zakażone komary nie pojawią się objawy, ale u jednej na pięć mogą wystąpić dolegliwości przypominające grypę, a u jednej na 150 osób – ciężka, czasem śmiertelna postać choroby.

W 2024 roku w Illinois odnotowano 69 przypadków zakażeń u ludzi i 13 zgonów. Eksperci przypominają, że najgorsza epidemia miała miejsce w 2002 roku, kiedy to zachorowało 884 mieszkańców stanu, z czego 67 zmarło – aż 42 ofiary pochodziły z powiatu Cook.

Choć nie ma obecnie skutecznej metody leczenia wirusa, możliwa jest opieka wspomagająca. Dlatego urzędnicy IDPH apelują o stosowanie środków odstraszających owady zatwierdzonych przez EPA, noszenie odzieży zakrywającej ciało i unikanie przebywania na zewnątrz o świcie i zmierzchu. Kluczowe jest także usuwanie stojącej wody, która sprzyja rozmnażaniu komarów – może się ona gromadzić w doniczkach, miskach, zabawkach, zużytych oponach czy nieużywanych basenach.

Joanna Trzos
j.trzos@zwiazkowy.com

 

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama