Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Dom i studio artysty

Jednym z mniej znanych zabytków w Chicago jest stojący na jego północnym skraju jednorodzinny dom, który głośny swego czasu – w kraju i za granicą – architekt Bruce Goff zaprojektował dla artysty malarza Charlesa Turzaka i jego rodziny.

Dom, figurujący na liście miejskich zabytków pod nazwą Turzak House, został zbudowany w 1938 roku przy 7059 North Olcott Avenue jako dom i studio artysty. Powstał w okresie, kiedy architekt projektował pod wpływem stylu preriowego.

Choć dziś nieco rozbudowany i zmieniony, od początku odróżniał się od tradycyjnych rezydencji z pierwszej połowy XX wieku. Dopiero kilkanaście lat później pojawiły się takie charakterystyczne dla jego konstrukcji elementy, jak szerokie okna narożne, duże balkony i zadaszone miejsce dla samochodu przy bocznej fasadzie, tak zwany carport, podczas dalszej rozbudowy zamknięty murowanymi ścianami i zmieniony w przyległy do domu garaż.

Charles Turzak urodził się w 1899 r. w Streetor, Illinois, jako jedyny syn imigrantów z Czech. Ukończył studia w chicagowskim Instytucie Sztuki. Specjalizował się w drzeworycie i rysunku, był też autorem ilustracji i grafik reklamowych. Jego prace znajdują się w wielu muzeach i zbiorach prywatnych.
W 1929 roku odbył podróż do Europy; odwiedził Anglię, Austrię, Francję, Niemcy i Czechosłowację, skąd przywiózł cykl akwareli, m.in. "Czechoslovakian Landscape", powtórzonych później w technice wielobarwnych grafik.

W 1938 roku zamówił u młodego architekta Bruce'a Goffa projekt domu, którego budowa została zakończona w 1939 r. Bruce Alonzo Goff (1904-1982) rozpoczął karierę niezwykle wcześnie, w wieku 26 lat był już partnerem dużej firmy architektonicznej w Oklahomie.

W 1934 r. zamieszkał w Chicago. Zaprojektował kilkaset domów, zbudowanych w regionie Midwestu. Od dość konwencjonalnych projektów, poprzez art deco, styl preriowy swoich idoli Franka Lloyda Wrighta i Louisa Sullivana, wpływy Gaudiego i sztuki japońskiej, rosyjskiego konstruktywizmu i niemieckiego Bauhausu – dopracował się własnego, specyficznego stylu. Jego często ekscentryczne projekty wywoływały wiele zachwytów, ale i kontrowersji.
Art Institute, który ma w swoich zbiorach archiwum Goffa, promuje go jako zwiastuna współczesnego modernizmu.
Krystyna Cygielska
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama