Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Chicagowskie zabytki - Domek w Jefferson Park

W niezbyt atrakcyjnym widokowo Parku Jeffersona (Thomas Jefferson Memorial Park), ograniczonym ulicami Higgins, Linder, Lawrence i Long, stoi niepozorny domek z grubo zamalowanej brązową farbą cegły, najstarszy budynek w dzielnicy Jefferson Park.

Domek nie jest wprawdzie jeszcze oficjalnie uznany za zabytek, jednak cały park, łącznie z budowlami na jego terenie, został w 2006 roku nominowany do Narodowego Rejestru Miejsc Historycznych.
Henry Esdohr House, nazwany od niemieckiego imigranta, który kupił działkę przy 5425 Higgins – prawdopodobnie z drewnianym domem – w grudniu 1864 roku za $550.

Badania dokumentów, przeprowadzone przez Jefferson Park Historical Society, pozwalają określić w przybliżeniu datę zbudowania domu z cegły na rok 1884. Wtedy właśnie Henry Esdohr i jego żona Katie wzięli pożyczkę na dom w kwocie $1000, a był to okres, kiedy w tej dzielnicy zaczęły pojawiać się murowane domy.

Po śmierci Henry'ego w 1914 roku Katherine Esdohr sprzedała działkę z domem w marcu 1921 r. za $8000 władzom miejskim. W tym czasie utworzono park i aby wykorzystać dom Esdohrów jako biuro parku (Park House), przesunięto go o kilkadziesiąt metrów, na działkę przy ulicy Long, na rogu Higgins. Odbywały się tam spotkania rozmaitych organizacji społecznych, działających w dzielnicy Jefferson Park, oraz okolicznościowe imprezy.
W 1930 r. na rogu ulic Long i Higgins zbudowano funkcjonujący do dziś obszerny dom parkowy, a Esdohr House przekazano Chicagowskiej Bibliotece Publicznej. Przez całe dziesięciolecia funkcjonował jako biblioteka dzielnicowa – Jefferson Park Library.

Dziś – jak można przeczytać na szyldzie nad frontowymi drzwiami – jest to Jefferson Park Craft Shop, należący do Zarządu Parków Chicagowskich. Budynek nie robi jednak wrażenia używanego. Drzwi w obudowanym ganku ze strony północnej – widać od dawna nie używane – są zamknięte na głucho; usunięto nawet klamkę.

Daszek otaczający dom po stronach południowej i wschodniej – wsparty na brzydkich, całkiem współczesnych metalowych drążkach i pasku betonu – został z całą pewnością dobudowany dużo później, choć w dokumentach brak informacji na ten temat.
Krystyna Cygielska
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama