Chicago (Inf. wł.) – Pod takim tytułem został przygotowany czteroaktowy spektakl bożonarodzeniowy, którego premiera odbyła się 30 grudnia w Jezuickim Ośrodku Milenijnym w Chicago. Jasełka oparte na tradycji małopolskiej wystawiła grupa dzieci, młodzieży i dorosłych pracujących pod kierownictwem Aliny Szymczyk, która jest autorem scenariusza i spektakl wyreżyserowała.
Przedstawienie rozpoczyna się sceną zwiastowania, w finale której ewangelista czyta tekst przypominający historyczne uwarunkowania i postacie z okresu narodzenia Pana Jezusa. Scena z pasterzami ukazuje tradycję polskich „Jasełek”,wielowiekowy kult narodu polskiego, szczególnie polskiej wsi, do Świętej Rodziny. W scenie z Herodem obok diabła i śmierci pojawia się postać czarownicy z Łysej Góry, co to wyrabia masło przy świetle księżyca. W obrzędowości polskiej wsi postać wiedźmy zawsze budziła strach. Utożsamiała wszystko to, co złego mogło spotkać chłopa. W scenie narodzenia Pana Jezusa wykonawcy śpiewają stare polskie kolędy, również regionalne pastorałki. Pastuszkowie składają dary z polskich potraw, przybywają królowie z dalekiej krainy z mirrą, kadzidłem i złotem. W finale pokłon Najwyższemu składają polscy królowie. Na scenie kolejno pojawiają się Mieszko I, Władysław Jagiełło z królową Jadwigą, zwycięzca spod Wiednia Jan III Sobieski oraz żołnierze Tadeusza Kościuszki przypominając historyczne zasługi polskiego narodu w krzewieniu wiary i umacnianiu chrześcijaństwa.
W finale poeta Władysław Panasiuk czyta przesłanie, wiersz własnego autorstwa odwołujący się do współczesnych zmian zachodzących w Polsce, uwarunkowań politycznych i możliwych zagrożeń, które czekaja naród w dobie globalizacji i wspólnotowej komercji.
Premierowy spektakl (kolejne dwa przedstawienia odbędą się w najbliższą sobotę 5 stycznia o godzinie 8 wieczoem oraz 6 stycznia, w niedzielę, kwadrans po drugiej) obejrzało ponad 250 osób. Publiczność z zainteresowaniem obejrzała spektakl częściowo w nim uczestnicząc, śpiewając wspólnie kolędy. Z pewnością na uwagę zasługuje scenariusz przedstawienia, pełen mniej znanych tekstów dotyczących narodzin Jezusa i polskich zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem. Niewątpliwym atutem jest scenografia, a szczególnie stroje uczestników spektaklu. Duża w tym zasługa wykonawców szopki, Andrzeja Chojnowskiego i Adama Chudoby, oraz Ryszarda Wanata, który zrobił żłóbek, ogrodzenie i ławki. Nad przygotowaniem strojów (w większości przypadków przygotowanych przez samych uczestników, szczególnie w odniesieniu do postaci: diabła, czarownicy i Władysława Jagiełły) czuwały Maria Lipska i Teresa Nowicka.
Oklaski w pierwszym rzędzie należą się jednak pani Alinie Szymczyk za przygotowanie całości i wiodące uczestnictwo w przedstawieniu. Nie mniejsze brawa otrzymali odtwórcy głownych ról, a szczególnie grająca diabła – Lidia Dzieża, odtwórczyni czarownicy – Barbara Żubrowska, śmierci – Elżbieta Idziak oraz Marii – Stasia Oliwa. Nad stroną muzyczną spektaklu czuwa Jadwiga Preger. Anita Stefanek akompaniuje na pianinie, a nad światłami czuwa Ryszard Siek, który z żoną Anną uczestniczy w przygotowaniu sceny. Nad całością czuwa ojciec Władysław Gryzło – duchowy opiekun polonijnych artystów.
Tekst i zdjęcia:
Andrzej Baraniak/NEWSRP
“Nie było miejsca dla ciebie” - Jasełka w Jezuickim Ośrodku Milenijnym
- 01/04/2008 05:31 PM
Reklama