Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Muzeum honoruje Członków Wieczystych - 115 osób w elitarnym gronie darczyńców

Chicago (Inf. wł.) – Siódmego listopada w Muzeum Polskim w Ameryce przy 984 N. Milwaukee odbyło się uroczyste przyjęcie na cześć Członków Wieczystych. Trzecia edycja tej imprezy została zorganizowana pod hasłem: „Skarby literackie i archiwalne w Muzeum Polskim”.

Gospodarze Muzeum: Wallace Ozog – prezes Rady Nadzorczej, Maria Cieśla – prezes i dyrektor Jan Loryś wraz z personelem podjęli gości wykwintną kolacją. Po powitaniu zgromadzonych przez prowadzącego wieczór Józefa Żurawskiego i odśpiewaniu hymnów narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych do modlitwy przed posiłkiem zaprosił zgromadzonych Jego Ekscelencja ks. biskup Tadeusz Jakubowski. Toast za pomyślność Muzeum wzniósł prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego Franciszek Spula, a działalność placówki przybliżył szef jej Rady Nadzorczej Wallace Ozog. Gratulacje i życzenia złożył zgromadzonym konsul generalny w Chicago Zygmunt Matynia. 

Głównym celem wydawanego co dwa lata przyjęcia jest wyróżnienie nowych członków elitarnego grona osób, które wsparły placówkę kwotą 2500 dolarów lub wyższą. W tym gronie znajdują się osoby indywidualne, instytucje, organizacje i biznesy. W czasie oficjalnej części spotkania donatorzy otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy i kwiaty. 

Nazwiska wszystkich darczyńców znajdują się na tablicy pamiątkowej umieszczonej w głównym holu Muzeum. W tym roku wyróżnienia w kategorii „Nowego Milenium” otrzymały 32 osoby, a 10 kolejnych zostało uhonorowanych w kategorii „Spuścizny”. Oklaskami i odśpiewaniem tradycyjnego 100 lat zgromadzeni uczcili obecną na sali Sabinę Logisz, która przez ponad 60 lat pracowała w placówce.

Przed galą goście mieli okazję obejrzeć przygotowaną specjalnie na tę okazję wystawę unikalnych dokumentów i wydawnictw będących w posiadaniu Muzeum oraz porozmawiać z pracownikami, którzy zapoznawali gości z prowadzonymi na terenie placówki pracami oraz planami na przyszłość. Między innymi trwają prace nad ekspozycją dotyczącą Ignacego Jana Paderewskiego.

Wyeksponowane zostały między innymi archiwalne mapy i zdjęcia dokumentujące wielkość pomocy materialnej świadczonej dla kraju nad Wisłą podczas II wojny światowej. Na wydrukowanych w Szwajcarii mapach ukazane zostały punkty, gdzie ta pomoc docierała oraz sposób jej dystrybucji. Zdjęcia obrazują rozmiar pomocy, który wyrażał się w tysiącach ton różnego rodzaju produktów pierwszej potrzeby. Wysyłana była także pomoc finansowa, a niektóre czeki opiewały na znaczne kwoty. Prawie 500 tysięcy dolarów przeznaczono na pomoc żywnościową, ćwierć miliona dolarów na leki, a ponad 300 tysięcy na odzież. 

Z okazji spotkania wydrukowany został specjalny folder, na którego łamach umieszczone zostały informacje dotyczące muzealnych kolekcji, które w ostatnim czasie zostały opracowane i udostępnione oraz nazwiska osób, które dołączyły do grona darczyńców.

Tekst i zdjęcia:
Andrzej Baraniak/
NEWSRP
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama