Przez kilka dni, dokładnie w święto Pesach, ziemia i słońce znalazły się dokładnie w tej samej pozycji, jaka istniała w dniu stworzenia świata.
W związku z tym pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie odbyły się modły dziękczynne z udziałem wielu tysięcy osób. Religijni Żydzi widzą w tym palec Boży, który zwiastuje nadejście ważnych wydarzeń. Okazuje się, że taka pozycja ziemi wobec słońca ma miejsce co 28 lat, ale od czasu stworzenia świata miało to miejsce jedynie pięć razy w święto Pesach.
W związku z tym Naczelny Rabin Ściany Płaczu zarządził kilkugodzinny post, a ortodoksi jerozolimscy odmawiają dodatkową modlitwę przed jedzeniem macy. Niecodzienne wydarzenie zostało odnotowane również przez astronomów chrześcijańskich ze stacji badawczej w Betlejem.
Tegoroczne święto Pesach (Żydowska Wielkanoc) rozpoczęło się w czwartek i trwać będzie przez cały następny tydzień. Według tradycji w tym czasie nie wolno jeść chleba, tylko macę – placek, który Żydzi wychodzący z niewoli egipskiej, piekli na pustyni na słońcu. Ku zgorszeniu ortodoksów, coraz mniej Izraelczyków przestrzega tej reguły, szczególnie od czasu, gdy do Izraela zjechały się masy świeckich emigrantów z Rosji.
Według interpretacji Tory, ‘‘słoneczny palec Boży” stanowi również ważne ostrzeżenie przed upadkiem tradycyjnych religijnych obyczajów. – Powinniśmy tego dnia podziękować Wiekuistemu za słońce, ale powinniśmy również powrócić do żydowskiego stylu życia – pisze na łamach religijnego magazynu “Makor Riszon” rabin Konrad Lubelski, potomek znanej dynastii rabinackiej z Lublina. Warto podkreślić, że “słonecznym zjawiskiem” żywo zainteresowały się wszystkie izraelskie media, a zagraniczni korespondenci, akredytowani w Jerozolimie, nazwali je “jednym z najważniejszych wydarzeń religijnych we współczesnym Izraelu”.
Henryk Szafir
Znak z nieba (Korespondencja własna z Tel Awiwu)
- 04/10/2009 04:36 PM
Reklama