Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Co oferuje publiczności Muzeum Sztuki w Łodzi

ms3 Re:akcja to nieprzerwany dwumiesięczny cykl działań i warsztatów, który odwołuje się do historii Kolekcji XX i XXI wieku Muzeum Sztuki w Łodzi – powstałej z przyjacielskiej wymiany prac pomiędzy artystami. ms3 Re:akcja ośmiela wobec sztuki współczesnej, włączając gości muzeum w proces, którym podlegają dzieła sztuki: od ich tworzenia, przez gromadzenie i eksponowanie po interpretację. ms2 stanie się więc przestrzenią współdziałania, „żywym muzeum”.

Główną częścią ms3 Re:akcja są działania w sali wystaw czasowych ms2. Stworzona w niej przez widzów wystawa jest samorozwijającą się ekspozycją, której narastanie jest podporządkowane zasadzie sprzężenia zwrotnego: efekty jednej pracy stanowią punkt wyjścia kolejnej.

ms2 zapewnia widzom zestaw „mały kurator”: środki i instrukcje do przygotowywania wystawy; muzeum razem z pracownikami przeistacza się w swego rodzaju żywą rzeźbę. Ingerencje widzów moderują pracownicy Działu Edukacji, animatorzy z Grupy Pewnych Osób oraz zaproszeni artyści (non-profit).

Kluczowym elementem komunikacji z widzami jest redagowana wspólnie co tydzień gazeta akcji (zamiast katalogu), podsumowująca doraźne efekty prac gości. Planowane jest wydanie ośmiu numerów w 600 egzemplarzach każdy.
Wystawy
Na dwóch piętrach otwartego ponownie budynku ms można obejrzeć dwie wystawy, pokazujące muzeum niejako od kulis, oraz film "Oxyman" Cezarego Bodzianowskiego. 

W projekcie Elżbiety Jabłońskiej i Marii Morzuch, "Powtarzam je, by doścignąć" Sala Neoplastyczna, będąca zazwyczaj tłem dla innych prac, została potraktowana jako dzieło samo w sobie. Ta nowa sytuacja stała się punktem wyjścia do rozważań na temat istoty Muzeum. Na światło dzienne zostały wydobyte procesy związane z tworzeniem wystawy i kolekcji. Z kolei wystawa "Tytuł roboczy: archiwum" z udziałem Marysi Lewandowskiej i Lasse Schmidta Hansena (kurator: Magdalena Ziółkowska) porusza problem pamięci i archiwizacji. 

W "Czułe Muzeum" Marysi Lewandowskiej publiczne i prywatne oblicza Muzeum przeplatają się w rozmowach, zdjęciach, filmach oraz nagraniach dźwiękowych pochodzących ze zbiorów Telewizji Łódź, Radia Łódź i samego Muzeum. 
Lasse Schmidt Hansen zastanawia się nad pędem ku biurokratyzacji i dokumentacji. Artysta kwestionuje podstawowe cechy stanowiące o instytucji archiwum – status oryginału, powtarzalność czy nadmierne gromadzenie. Kuratorka poświęca też miejsce historii słynnej wystawy "Konstruktywizm w Polsce 1923–1936".

Przed lub po zwiedzeniu wystaw można zatrzymać się w księgarni lub kawiarni, które projektantki z wunderteam.pl zaprojektowały od nowa, zachowując jednak szacunek dla zabytkowych wnętrz. Kawiarnia oferuje czwartkowe projekcje filmów i spotkania.

Spotkania w ms2 pomagają w zdobyciu i pogłębieniu wiedzy w zakresie ikonografii oraz rozwoju tendencji artystycznych. Cykl skierowany jest do wszystkich miłośników sztuki, w tym kandydatów na uczelnie i kierunki artystyczne oraz osób przygotowujących się do olimpiady artystycznej. 

Jak rozumieć trudne słowa
W ramach warsztatu muzyczno-plastycznego odbędzie się koncert, podczas którego dzieci poznają szereg pojęć z zakresu artykulacji, agogiki i dynamiki, stanowiących język muzyki, który wszyscy mogą zrozumieć, oraz ćwiczenia i zabawy słuchowo-ruchowe, pozwalające zapamiętać trudne słowa i określenia muzyczne. Na koniec dzieci stworzą obrazkowy słownik muzyczno-plastyczny.
(Komunikat prasowy)

Dziennik Związkowy jest sponsorem medialnym Muzeum Sztuki w Łodzi.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama