Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Taneczne powitanie wiosny

Związek Narodowy Polski wspiera działalność artystyczną polskich szkół

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare



Chicago (Inf. wł.) - Gratuluję wszystkim wykonawcom, ich rodzicom i organizatorom tego pięknego przedsięwzięcia, które przed laty zainicjowała moja poprzedniczka, wiceprezeska Związku Narodowego Polskiego Helen Szymonowicz – powiedziała wiceprezeska ZNP Teresa Abick na zakończenie dorocznego Koncertu Pieśni i Tańca dla szkół sobotnich, w których działają zespoły taneczne sponsorowane przez Związek. 



Pani wiceprezes podkreśliła, że dzięki tej inicjatywie, nad którą od lat czuwa od artystycznej strony Magdalena Solarz, dyrektor artystyczny zespołu „Wici”, dzieci i młodzież mają dodatkową okazję do porównania swoich umiejętności wokalnych i tanecznych oraz zaprezentowania się przed liczną widownią. 


 


Dostojność tańca polskiego, jego wdzięk i siarczysty rozmach znalazł odzwierciedlenie w literaturze polskiej. Pisali o nim w swoich utworach poeci i pisarze. Nauka tańca jest nie tylko fizycznym ćwiczeniem, ale także znakomitą formą poznawania kultury i historii swojego kraju. Pani Teresa podkreśliła, że bardzo się cieszy z faktu, że tak liczne grono naszej młodzieży uczestniczy w tych zajęciach. Jej zdaniem nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie zaangażowanie choreografów, nauczycieli i rodziców, którym złożyła serdeczne podziękowania i gratulacje za piękny koncert z udziałem kilkuset wykonawców, który 21 marca odbył się w Sali widowiskowej szkoły Ridgewood High School przy 7500 W. Montrose w Norridge na zachodnich przedmieściach Chicago.


 


Na scenie w całym szeregu licznych polskich tańców ludowych i narodowych zaprezentowało się kilkuset wykonawców. Tańczono polki, krakowiaki, polonezy, kujawiaki, oberki, tańce wielkopolskie, cieszyńskie, lubelskie, śląskie, kaszubskie, kurpiowskie i wiele innych porywając publiczność umiejętnością poruszania się po scenie, przepięknymi strojami i wykonaniem. W koncercie przed wypełnioną po brzegi publicznością salą wystąpiło 21 grup tanecznych, dziecięcych i młodzieżowych reprezentujących trzy placówki szkolne: św. Maksymiliana Kolbe, zespół „Vera”, im. Emilii Plater, zespoły „Polanie” i „Wiślanie” oraz im. Juliusza Słowackiego, zespoły „Gaiczek” i „Mały Gaiczek”. Pięć grup tanecznych wystawił zespół „Małe Wici” działający pod opieką Grup 2514 i 3278 ZNP. Również pięć grup reprezentowało zespół „Lajkonik” działający przy kościele św. Trójcy pod patronatem Grupy 3241 ZNP. Trzy grupy taneczne wystąpiły pod egidą Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca ZNP „Wici”, dwa zespoły: „Wawel” i „Mały Wawel” reprezentowały Grupę 843 ZNP. Zespoły taneczne “Wisła” i „Mała Wisła” reprezentowały Grupę 127 i 523 Związku.  


 


Program z dużą dozą humoru prowadzili aktorzy scen polonijnych, Ewa Staniszewska i Krzysztof Arsenowicz. Prowadzący przypomnieli, że taniec to rytmiczne ruchy ciała ujęte w pewną artystyczną formę, wyrażającą szeroką skalę uczuć. Znany był już w starożytności. Tańce posiadają charakter narodowy, religijny, społeczny i towarzyski. W polskiej tradycji, kulturze i zwyczajach o tańcach krąży wiele anegdotek i przysłów, jak chociażby: “Do tańca i do różańca”, “Myszy tańcują, gdy kota nie czują”, “Choć tańcuje ładnie, dusza chleba pragnie”, “Złej tanecznicy zawadzi i rąbek w spódnicy”. 


 


Taniec stanowi więc nie tylko formę rozrywki fizycznej, ale dzieciom i młodzieży stwarza szansę kultywowania ludowego dziedzictwa, poznawania historii, zwyczajów i obrzędów ludowych, może także stanowić inspirację do twórczości poetyckiej i literackiej.


 


Od strony artystycznej i choreograficznej nad całością czuwała Magdalena Solarz. Zarówno przed koncertem, jak po jego zakończeniu, publiczności pokazały się wszystkie zespoły razem. Choreografowie i akompaniatorzy otrzymali podziękowania oraz kwiaty. Gratulacje dzieciom, rodzicom i opiekunom złożyła Magdalena Solarz zapraszając dzieci i publiczność na koncert za rok. Gospodarzem koncertu i autorem dekoracji sceny był zespół “Wawel”.  Na widowni obecni byli również inni przedstawiciele władz krajowych ZNP, rodzice, znajomi i przyjaciele młodych tancerek i tancerzy. Nad organizacyjną stroną imprezy czuwała grupa wolontariuszek pracująca pod kierownictwem Wandy Penar i Marii Środoń.


 


Tekst i zdjęcia:


Andrzej Baraniak



(Zdjęcia dostępne na: www.newsrp.smugmug.com)




Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama