Wybory w Chicago
W wyborach Prezydenta Polski Konsul Generalny RP w Chicago, Zygmunt Matynia powołał na członka Komisji numer 184 – Sławka Jędryczkę. Powołał także dwóch innych członków grupy Jaśmin, którzy są we Wspólnocie wolontariuszami: Sławka Budzika i Sebastiana Skórę. Wszyscy będą pracować w dniu wyborów, 19 czerwca, w Komisji Obwodowej zorganizowanej, przy Związku Narodowym Polskim, przy 6100 N. Cicero Ave. w Chicago. W tym miejscu konsulat zorganizował lokal wyborczy po raz pierwszy.
W sobotę, 19 czerwca, reprezentanci Wspólnoty Jaśmin wraz z pozostałymi członkami Komisji Wyborczej, będą pracowali już od 5:30 rano aż do późnych godzin wieczornych. Ich zadaniem będzie czuwanie nad prawidłowym przebiegiem głosowania. Niepełnosprawny Sławek Jędryczka będzie jednym z dziewięciu członków tej Komisj. Po zamknięciu lokalu wyborczego podopieczny Wspólnoty, będzie wspólnie z pozostałymi osobami liczył głosy. Po przeliczeniu wszystkich głosów wynik wyborczy będzie wysłany drogą elektroniczną do Polski.
Jak się okazuje, niepełnosprawność Sławka Jędryczki nie zniechęca go do pracy społecznej. „Wspólnota Integracyjna Jaśmin jest dumna i gratuluje Sławkowi Jędryczce zaangażowania w sprawy społeczne“ – powiedział założyciel grupy Piotr Kochanowicz, jezuita.
Sławek Jędryczka porusza się na wózku inwalidzkim. Ma 27 lat. Pochodzi z Cieklina, malowniczej miejscowości położonej koło Jasła w województwie podkarpackim. W Stanach Zjednoczonych mieszka od 2004 roku. Wcześniej przyjeżdżał do USA na skomplikowane operacje. Amerykańskim lekarzom Sławek zawdzięcza bardzo dużo. Dzięki nim może dziś siedzieć na wózku i być bardziej samodzielny. Interesuje się piłką nożną i polityką. Ma dwoje rodzeństwa: Dominikę i Mateusza. Z całą rodziną mieszka na północnych przedmieściach Chicago w Des Plaines.
Od trzech lat Sławek Jędryczka współtworzy grupę Jaśmin. Wspólnota Integracyjna Jaśmin to grupa skupiająca rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi oraz wolontariuszy. Organizacja powstała w październiku 2007 roku przy Jezuickim Ośrodku Milenijnym w Chicago. Grupa liczy już ponad dwieście osób, w tym ponad czterdzieścioro dzieci z różnym stopniem niepełnosprawności: od syndromu Downa przez porażenie mózgowe aż po autyzm. Od momentu powstania Wspólnota Jaśmin mobilizuje polonijne środowisko w Chicago do większej pracy społecznej na rzecz dzieci niepełnosprawnych. Szczegóły na temat działalności Wspólnoty mogą Państwo przeczytać w internecie – www.wspolnotajasmin.org
Tekst: Sławomir Budzik
Zdjęcia: Bogdan Sucharski