Komisarze i działacze Związku Narodowego Polskiego postanowili uczcić ten fakt i podsumować długą, okręgową działalność. W ostatnią niedzielę, 7 listopada w salach bankietowych Lone Tree Manor odbył się jubileuszowy bankiet, na który przybyli wszyscy urzędnicy ZNP: prezes Franciszek Spula, wiceprezesi Teresa Abick i Paweł Odrobina, skarbnik Marian Grabowski i sekretarz Karol Komosa, który był mistrzem ceremonii.
Również na bankiet przybyli inni ważni goście, jak: krajowi dyrektorzy Cecelia Tomaszkiewicz, Anna Wierzbicka, Krystyna Domalewski i Artur Trybek, komisarze siostrzanego Okręgu XII Barbara Wesołowski i Roman Bucoń, przedstawiciele Okręgu XV komisarz George Gustas i były dyrektor Steve Tokarski, Antoinette Trela-Vander Noot (skarbnik) i Sharon Zago, wiceprezeska ze Związku Polek, prezesi wraz z członkami licznych Gmin i Grup ZNP.
Przy tej okazji należy przypomnieć nazwiska ludzi, których praca i zaangażowanie przynosi naszemu Okręgowi trwałe i niezniszczalne wartości. Główny zarząd Okręgu XIII, prócz komisarzy Ireny Hercik i Zenona Olejniczaka, to: Anna Wierzbicka, sekretarka protokółowa, Kathy Gołowacz, sekretarka korespondencyjna, Aleksandra Brzeziński, skarbnik i Józef Penar, marszałek.
Natomiast przygotowaniem bankietu zajmował się Komitet Organizacyjny: Aleksandra Brzeziński, Kathy Gołowacz, Irena Hercik, Wanda Juda, Janina Kopacz, Jadwiga Olejniczak, Zenon Olejniczak, Józef Penar, Wanda Penar, Mary Środoń i Anna Wierzbicki.
Okręg XIII tworzy 12 Gmin: nr. 3 z prezeską Ireną Hercik, nr. 41 – Agnes Kamiński, nr. 75 – Stanley Bogobowicz, nr. 91 – Stanisława Rawicka, nr. 101 – Aleksander Kołodziej, nr. 120 – Zenon Olejniczak, nr. 128 –Mirosław Suterski, nr. 148 – Kazimierz Wiatr, nr. 149 – Marian Bielawski, nr. 177 – Zdzisław Bator, nr. 178 – Jerzy Banasiak i Gminy 186, 211 i 212 bez prezesów.
Natomiast okręgowy Wydział Kobiet stanowią: Irena Hercik, prezeska, Anna Wierzbicka, wiceprezeska, Janina Kopacz, sekretarka protokółowa, Therese Winters, skarbnik, Irena Szczech, sprawy religijne i Wanda Juda, media.
Od niedawna Okręg XIII przyznaje swoim studiującym członkom stypendia. Zajmuje się tym specjalny Komitet w składzie: Camille Kopielski, przewodnicząca, Harriet Gut, Agnes Kamiński, dyrektorka Anna Wierzbicka, Wanda Juda, Wanda Penar i komisarze.
Spotkanie rozpoczęło się wniesieniem sztandarów i minutą ciszy za tych, co odeszli, i za tych, co walczą o pokój, i ich szczęśliwy powrót do domu. Potem ksiądz Andrzej Totzke z parafii św. Teresy z Palatine odmówił krótką modlitwę i pobłogosławił zebranych.
Komisarze Irena Hercik i Zenon Olejniczak przypomnieli zebranym gościom historię Okręgu XIII, również prezes Franciszek Spula mówił o czasach dawnych i obecnych, o zmianach, jakie zachodziły w ciągu długich 75 lat działalności .
Pierwszym komisarzem, wybranym 22 sierpnia 1935 roku został Jan Kanty Wieczorek. W ciągu 75 lat do sobotnich, polonijnych szkół uczęszczało tysiące dzieci z Okręgu XIII. W chwili obecnej 11 szkół subsydiowanych jest przez krajowe biuro Związku Narodowego Polskiego. Przez szkolne lata polonijne dzieci zapoznawały się z kulturą i tradycją polską, a przede wszystkim z polskim językiem. Okręg XIII jest dumny z faktu posiadania aż 35 grup tanecznych. Wielu uczniów i grup tanecznych każdego lata uczestniczy w wypoczynku letnim w Orchard Lake w Michigan, jaki i co cztery lata w Festiwalu Młodzieży.
W ostatnich latach do działalności Okręgu XIII, zostały dodane nowe programy, aby dostosować się do najnowszych trendów i wymagań nowej generacji. Wprowadzono ,,Wielkanocne poszukiwanie jajek”, gdzie kilka setek uczestniczących dzieci ma sposobność zobaczenia zwierząt w mini ZOO, bawienia się z klownem i zrobienia zdjęcia z wielkanocnym zajączkiem. Dla dzieci starszych zostały zainicjowane ,,Konkursy poprawnego literowania”. Ciągle urządzane są tradycyjne bożonarodzeniowe przyjęcia w wielu Gminach i Grupach. Dla dzieci i młodzieży zapoczątkowano tradycję ,,śniadań z Mikołajem”, ,,Konkurs kolorowania”, ,,Konkurs na wypracowanie”, ,,Wypiekanie ciasteczek”, ,,Łowienie ryb”, ,,Zawody golfowe”, ,,Kręgle” i ostatnio program stypendialny.
Okręg XIII razem z Okręgiem XII nadzoruje program kolonii w Obozie Młodzieżowym w Yorkville, Illinois. Tam też odbywają się różne imprezy od miesiąca maja do października. W Yorkville każdego roku celebrowany jest też "Dzień PNA".
Część artystyczną, sympatyczny program słowno-muzyczny, przygotowała młodzież z polonijnej szkoły im. Generała Władysława Andersa przy akompaniamencie Janusza Pliwko. Mieliśmy okazję posłuchać, prócz znanych i starych piosenek, również związkowego hymnu, który rzadko jest śpiewany.
Takie ważne spotkania, jakim było celebrowanie 75 lat okręgowej działalności, są okazją do podziękowania niektórym osobom za ich oddaną pracę i zaangażowanie na rzecz Okręgu XIII. I tak wyróżnioną została wiceprezeska Teresa Abick, jak i jej pracownice Wanda Penar i Maria Środoń, także Anna Burszczyk, Zofia Pernak, Jadwiga Grcic, Elżbieta Stolarczuk, Stanisława Rawicka, Zofia Mazurek za aktywną działalność na rzecz powiększania liczby członków ZNP, Magdalena Solarz, dyrektor i choreograf reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Wici”. Za swą wieloletnią działalność w Okręgu XIII został wyróżniony Stanisław Ścibło, były dyrektor(1991-1995) i komisarz w latach 1987-89.
W bankiecie uczestniczył także gość specjalny, Piotr Kuryło z Augustowa, reprezentant Polski na mistrzostwach świata w biegach dobowych.
Zakończeniem jego kariery sportowej ma być bieg dookoła świata, którego jednym z etapów był krótki odpoczynek w Chicago.
Na zakończenie związkowy Zespół Pieśni i Tańca ,,Wici”, pod dyrekcją Magdaleny Solarz, zaprezentował tańce ze swojego bogatego repertuaru.
W ciągu 75 lat Okręg XIII odegrał integralną rolę w polonijnym środowisku. Przez wszystkie te lata zaangażowany był nie tylko w sprawy członkostwa Związku Narodowego Polskiego, ale także nawiązywał łączność z licznymi organizacjami takimi jak: kluby polsko-amerykańskie, grupy weteranów, inne braterskie organizacje, jak i z Kongresem Polonii Amerykańskiej. Wielu członków Okręgu XIII odegrało niemałą rolę w amerykańskim życiu politycznym, dając jak najlepszy obraz Amerykanina polskiego pochodzenia.
Krystyna Białasiewicz
zdjęcia Wanda Juda