Chicago (Inf. wł.) – Już po raz drugi Chicagowski Oddział Fundacji Kościuszkowskiej obchodził imieniny swojego patrona.
Uroczystość odbyła się 28 października w Northeastern Illinois University (NEIU) jako część wyjątkowo urozmaiconych obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego na tej publicznej uczelni stanowej, mocno związanej z Polonią i Krajem nad Wisłą.
Współsponsorem ceremonii – oprócz Chicagowskiego Oddziału Fundacji Kościuszkowskiej – był Wydział Języków i Kultur Obcych NEIU.
Gości powitali: prof. Lidia Filus, prezes Chicagowskiego Oddziału Fundacji Kościuszkowskiej, wykładowca matematyki na NEIU; Paul Schroeder-Rodriguez, przewodniczący Wydziału Języków i Kultur Obcych NEIU oraz Czesława Kolak z Komitetu Wykonawczego COFK, wykładowca na Wydziale Języków i Kultur Obcych NEIU, a zarazem współorganizator wieczoru.
Gratulacje i pozdrowienia przekazali COFK: Janet Fredericks, dziekan ds. studiów magisterskich oraz dyrektor ds. programów międzynarodowych na NEIU, konsul RP Robert Rusiecki oraz Ewa Radwańska z Rady Powierniczej Fundacji Kościuszkowskiej.
Warto dodać, że listy gratulacyjne przesłali: gubernator Illinois Pat Quinn i Alex Storożyński, prezes i dyrektor wykonawczy Fundacji Kościuszkowskiej.
Głównym prelegentem imieninowego wieczoru był dr James Pula, wykładowca historii na Uniwersytecie Purdue, autor wielu książek, w tym o Kościuszce.
Laureatami dorocznego wyróżnienia COFK zostali Jolanta i Witold Pawlikowscy, długoletni działacze Fundacji i innych organizacji polonijnych, patrioci polscy, mający ogromny dorobek zawodowy oraz na polu pracy społecznej i charytatywnej.
Jolanta M. Zurczak-Pawlikowska, urodzona w Wielkopolsce, w USA od 1949 r., wybitny muzyk i śpiewaczka klasyczna, występowała między innymi z Chórem Chicagowskiej Opery Lirycznej. W 1979 r. wraz z tym chórem śpiewała w mediolańskiej La Scali, a później w Watykanie na zaproszenie papieża Jana Pawła II. W 1998 r. za swój dorobek artystyczny została odznaczona Orderem Zasługi dla Kultury przez Ministerstwo Kultury i Sztuki RP.
Witold J. Pawlikowski, urodzony w Łodzi, w USA od 1951 r., weteran Armii Amerykańskiej, absolwent IIT, specjalista inżynierii lądowej, w 2009 roku przeszedł na emeryturę po 30 latach pracy w Federalnej Komisji Regulacyjnej ds. Energetyki (agencja rządowa).
Tego samego czwartkowego wieczoru własne poezje o Kościuszce zaprezentował Adam Lizakowski, a w części artystycznej wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Polonia", którego dyrektorem jest Anna Krysińska. Miłą uroczystość zakończył poczęstunek.
Tekst i foto:
Alicja Otap