Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

W szpitalu niebezpiecznie? Badania nad rakiem u dzieci. Więcej ofiar norowirusa. Trefne drinki.

Chicago (Inf. wł.) – Problemy związane z opieką szpitalną znajdują się wśród czynników przyczyniających się do śmierci pacjentów ubezpieczonych w Medicare – jak wynika z badania sponsorowanego przez rząd federalny.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

 


Badanie wykazało, że co siódmy pacjent doświadcza różnych krzywd i cierpień podczas hospitalizacji, w rezultacie na przykład infekcji, odleżyn i nadmiernego krwawienia, spowodowanego środkami rozrzedzającymi krew.


 


Inne badanie wykazało, że osoby umierające na raka poddawane są kosztownym, ale nieskutecznym metodom leczenia, gdy raczej powinni być umieszczeni w hospicjum, otoczeni opieką zmniejszającą cierpienie.


 


***


Trzy chicagowskie szpitale otrzymały fundusze na kontyunowanie badań nad rakiem u dzieci.


 


Charytatywna organizacja pn. St. Baldrick Foundation przyznała grant na kwotę około 161 tys. dol. trzem placówkom: University of Illinois w Chicago, Rush Medical Center oraz Stroger Hospital of Cook County.


 


Ogółem fundacja wyasygnowała fundusze na ponad milion dolarów na rzecz 25 instytucji naukowo-badawczych.


 


Dzięki wcześniejszym donacjom Fundacji St. Baldrick placówki chicagowskie, UIC, Rush i Stroger, mogły zintegrować swoje programy badawcze w jedno wspólne przedsięwzięcie, obejmujące między innymi eksperymenty kliniczne.


 


Środki finansowe, którymi dysponuje St. Baldrick Foundation, pochodzą między innymi od prywatnych ofiarodawców, a także z akcji dochodowych urządzanych przez wolontariuszy. Rokrocznie społecznicy strzygą się do gołej skóry na znak solidarności z dziećmi chorującymi na raka, które często tracą włosy podczas leczenia. Więcej informacji na temat fundacji i jej inicjatyw można znaleźć na witrynie internetowej: http://www.StBaldricks.org.


 


***


Szybko przybywa zachorowań w rezultacie zarażenia norowirusem, powodującym ciężkie objawy gastryczne. Choruje co najmniej 300 uczniów z około 52 szkół na przedmieściach powiatu Cook. Służba zdrowia apeluje o częste mycie rąk i utrzymywanie czystości, bo tylko w ten sposób można zapobiec norowirusowi.


 


Choroba jest bardzo zaraźliwa i rozprzestrzenia się szybko. Trzy tygodnie temu chorowali uczniowie tylko dwóch szkół na przedmieściach Chicago.


 


Głównymi objawami choroby są: wymioty, biegunka, ostre bóle brzucha i słaba gorączka.


 


Przypomnijmy, że norowirusy dostają się do organizmu przez jamę ustną, w wyniku na przykład spożycia zainfekowanej żywności lub dotykania przedmiotów skażonych wirusem, a następnie ust. Drobnoustroje mogą przetrwać na różnych powierzchniach do 12 dni.


 


Osoby chore powinny pozostać w domach przez co najmniej 24 godziny, aż do ustąpienia objawów, a pracownicy sektora gastronomicznego – co najmniej trzy dni.


 


***


Federalne władze regulacyjne zamierzają zabronić reklamowania napojów alkholowych zawierających kofeinę.


 


Dwie agencje federalne – Food and Drug Administration oraz Federal Trade Commission – ostrzegły producentów, by nie dodawali kofeiny do napojów alkoholowych, ponieważ mieszanka tych dwóch składników jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia.


 


W całym kraju mnożą się hospitalizacje po wypiciu tego rodzaju napojów. Wiele stanów wprowadziło już własne zakazy sprzedaży.


 


Producenci słodkich tanich napojów – np. Four Loko i Joose – popularnych wśród studentów uczelni wyższych, przygotowują się do zmiany formuły na bezkofeinową.


 


Jedna puszka Four Loko zawiera kofeinę stanowiącą ekwiwalent trzech filiżanek kawy alkohol będący odpowiednikiem trzech piw.


 


(ao)



Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama