Chicago (Inf. wł.) – Problemy związane z opieką szpitalną znajdują się wśród czynników przyczyniających się do śmierci pacjentów ubezpieczonych w Medicare – jak wynika z badania sponsorowanego przez rząd federalny.
Badanie wykazało, że co siódmy pacjent doświadcza różnych krzywd i cierpień podczas hospitalizacji, w rezultacie na przykład infekcji, odleżyn i nadmiernego krwawienia, spowodowanego środkami rozrzedzającymi krew.
Inne badanie wykazało, że osoby umierające na raka poddawane są kosztownym, ale nieskutecznym metodom leczenia, gdy raczej powinni być umieszczeni w hospicjum, otoczeni opieką zmniejszającą cierpienie.
***
Trzy chicagowskie szpitale otrzymały fundusze na kontyunowanie badań nad rakiem u dzieci.
Charytatywna organizacja pn. St. Baldrick Foundation przyznała grant na kwotę około 161 tys. dol. trzem placówkom: University of Illinois w Chicago, Rush Medical Center oraz Stroger Hospital of Cook County.
Ogółem fundacja wyasygnowała fundusze na ponad milion dolarów na rzecz 25 instytucji naukowo-badawczych.
Dzięki wcześniejszym donacjom Fundacji St. Baldrick placówki chicagowskie, UIC, Rush i Stroger, mogły zintegrować swoje programy badawcze w jedno wspólne przedsięwzięcie, obejmujące między innymi eksperymenty kliniczne.
Środki finansowe, którymi dysponuje St. Baldrick Foundation, pochodzą między innymi od prywatnych ofiarodawców, a także z akcji dochodowych urządzanych przez wolontariuszy. Rokrocznie społecznicy strzygą się do gołej skóry na znak solidarności z dziećmi chorującymi na raka, które często tracą włosy podczas leczenia. Więcej informacji na temat fundacji i jej inicjatyw można znaleźć na witrynie internetowej: http://www.StBaldricks.org.
***
Szybko przybywa zachorowań w rezultacie zarażenia norowirusem, powodującym ciężkie objawy gastryczne. Choruje co najmniej 300 uczniów z około 52 szkół na przedmieściach powiatu Cook. Służba zdrowia apeluje o częste mycie rąk i utrzymywanie czystości, bo tylko w ten sposób można zapobiec norowirusowi.
Choroba jest bardzo zaraźliwa i rozprzestrzenia się szybko. Trzy tygodnie temu chorowali uczniowie tylko dwóch szkół na przedmieściach Chicago.
Głównymi objawami choroby są: wymioty, biegunka, ostre bóle brzucha i słaba gorączka.
Przypomnijmy, że norowirusy dostają się do organizmu przez jamę ustną, w wyniku na przykład spożycia zainfekowanej żywności lub dotykania przedmiotów skażonych wirusem, a następnie ust. Drobnoustroje mogą przetrwać na różnych powierzchniach do 12 dni.
Osoby chore powinny pozostać w domach przez co najmniej 24 godziny, aż do ustąpienia objawów, a pracownicy sektora gastronomicznego – co najmniej trzy dni.
***
Federalne władze regulacyjne zamierzają zabronić reklamowania napojów alkholowych zawierających kofeinę.
Dwie agencje federalne – Food and Drug Administration oraz Federal Trade Commission – ostrzegły producentów, by nie dodawali kofeiny do napojów alkoholowych, ponieważ mieszanka tych dwóch składników jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia.
W całym kraju mnożą się hospitalizacje po wypiciu tego rodzaju napojów. Wiele stanów wprowadziło już własne zakazy sprzedaży.
Producenci słodkich tanich napojów – np. Four Loko i Joose – popularnych wśród studentów uczelni wyższych, przygotowują się do zmiany formuły na bezkofeinową.
Jedna puszka Four Loko zawiera kofeinę stanowiącą ekwiwalent trzech filiżanek kawy alkohol będący odpowiednikiem trzech piw.
(ao)