Wspólne oświadczenie sen. Marka Kirka i kongr. Mike´a Quigley
Metropolia chicagowska, dom dla ponad 100 tysięcy osób polskiego pochodzenia, jest w Ameryce najlepszym przykładem wpływu Polskiej Diaspory poza granicami Rzeczpospolitej. Polska grupa etniczna nie przestaje wywierać trwałego piętna na społeczną, ekonomiczną i kulturalną tożsamość Chicago, i dziś w Dzień Pułaskiego celebrujemy ten wkład (Polonii), tak samo jak rolę Kazimierza Pułaskiego w Amerykańskiej Rewolucji.
Choć Polska jest jednym z naszych wiernych sojuszników, to w dalszym ciągu pozostaje jeszcze wiele do zrobienia na rzecz poprawienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy naszymi krajami.
W chwili, gdy wchodzimy w drugą dekadę XXI wieku, jest nadzwyczaj ważne, byśmy kontynuowali wysiłki w kierunku umocnienia więzów z jednym z naszych długoletnich demokratycznych sojuszników. Pracujemy w Kongresie nad kilkoma inicjatywami, które będą kontynuowały rozwój naszych stosunków na już solidnej bazie amerykańsko-polskiej współpracy.
Jedna z tych inicjatyw poczyni w tym tygodniu znaczący krok do przodu, gdy przedstawimy dwuizbowy i dwupartyjny projekt ustawodawczy, dzięki któremu nasi wierni sojusznicy w NATO – tacy jak Polska – zostaliby włączeni do programu bezwizowego (Visa Waver Program, czyli VWP).
Obecnie Polska jest jedynym demokratycznym sojusznikiem USA nienależącym do tego programu, pomimo zniesienia w 1991 roku swoich własnych wymagań wizowych, dzięki czemu Amerykanie mogą podróżować do Polski bez wizy.
Polska jest jednym z ważniejszych uczestników w amerykańskiej misji w Iraku oraz Afganistanie. Zapewnia aktualnie 2.5 tys. żołnierzy, którzy walczą wspólnie z żołnierzami Stanów Zjednoczonych w Afganistanie. Gotowość do towarzyszenia nam militarnie oraz utrzymania służb kontrterroryzmu, organów ścigania i kontroli granic oraz udokumentowania standardów bezpieczeństwa, stanowią ważne przesłanki na rzecz rozpatrzenia kandydatury Polski do programu bezwizowego.
Program ten pozwala na podróżowanie bez wizy do krajów członkowskich. Ponadto przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych w rezultacie budowania związków partnerskich pomiędzy USA i krajami członkowskimi i poprzez zachęcanie do wymiany informacji odnośnie kontrterroryzmu. Ten proces, obopólnego zgadzania się na powszechne standardy i przepisy, umożliwia krajom członkowskim ograniczenie nielegalnego przekraczania granic oraz ograniczenie w rejonie granicy obecności niepożądanych elementów, a także utrudnia przechodzenie przez granicę terrorystom i przestępcom.
Istniejący program bezwizowy, z udziałem krajów z różnych stron świata, już umocnił amerykańskie wysiłki na rzecz bezpieczeństwa wewnętrznego. Powszechnie wiadomo, że żaden program bezpieczeństwa publicznego nie może być skutecznie realizowany bez wsparcia i współpracy przyjaciół Stanów Zjednoczonych na całym świecie i nasz wierny sojusznik, Polska, jest gotowy i chętny, by przyłączyć się do tej inicjatywy.
Zezwolenie Polsce na udział w programie bezwizowym jest koniecznym krokiem w dobie XXI wieku w nieustającym rozwoju relacji z krajem, z którym utrzymujemy stosunki dyplomatyczne od prawie stu lat. Amerykańska polityka zagraniczna często zmienia się na przestrzeni czasu i ten związek jest tego najlepszym przykładem. Nadszedł czas, by zerwać z przeżytkami zimnej wojny w naszych stosunkach zagranicznych i ruszyć do przodu. Włączenie Polski do programu bezwizowego ma poparcie dwuizbowe i dwupartyjne w Kongresie, a także rządzącej administracji.
Ameryka odniesie korzyści włączając do programu bezwizowego kraj, który wydał drugą na świecie najstarszą konstytucję demokratyczną i który dał początek Wspólnocie Demokratycznej, obecnie liczącej 10 lat. Ale najbardziej ważne jest to, że zagraniczni turyści, odwiedzając nasz kraj, kontaktują się z Amerykanami i dzielą się swoimi pozytywnymi doświadczeniam. Dlatego właśnie Stany Zjednoczone znajdują się w gronie najwspanialszych społeczeństw. Czekamy z niecierpliwością na przyjęcie Polski do programu bezwizowego przez Kongres oraz na zmianę dotychczasowych przepisów, które ani nie odzwierciedlają naszych obecnych wzajemnych strategicznych relacji, ani bliskich historycznych więzi między naszymi narodami.
***
Republikański senator Mark Kirk, młodszy stażem senator z Illinois, od dawna czynił starania na rzecz włączenia Polski do programu bezwizowego. Demokratyczny kongresman Mike Quigley, reprezentujący 5. okręg, przedłożył na forum 111. Kongresu projekt ustawy, na mocy której Polska zotałaby włączona do programu. W ubiegłym roku Quigley brał udział w obchodach 10-lecia Wspólnoty Demokratycznej, które odbywały się w Polsce.
(tłum. ao)