Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Encyklopedia


ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

O Polonni i Ameryce



Twarda, biało-czerwona okładka, a na niej amerykańska flaga i polski biały orzeł. Wewnątrz 600 stron, 1200 haseł i ponad 350 fotografii. Na amerykańskim rynku księgarskim ukazała się właśnie Encyklopedia Polsko-Amerykańska, The Polish American Encyclopedia, pierwsza tak obszerna praca o charakterze popularno-naukowym poświęcona Polonii amerykańskiej. Wydała ją renomowana oficyna McFarland, specjalizująca się w publikowaniu prac historycznych.



Zawarty w encyklopedii materiał dzieli się na: eseje tematyczne, katalog haseł i profile biograficzne. Eseje stanowią syntezę opublikowanych wcześniej prac oraz interpretację ważnych tematów dotyczących społeczności polonijnej w Stanach Zjednoczonych. Katalog haseł opisuje w szczegółach określone miejsca, wydarzenia i organizacje, jak Związek Narodowy Polski czy polonijne szkoły sobotnie. Biogramy przedstawiają Amerykanów polskiego pochodzenia, którzy wnieśli wkład do historii i kultury Stanów Zjednoczonych lub przyczynili się do rozwoju Polonii amerykańskiej.


 


Encyklopedia Polsko-Amerykańska powstała głównie dzięki amerykańskiemu historykowi polskiego pochodzenia, wykładowcy historii na Purdue University w stanie Indiana, Jamesowi S. Puli, który dzieło redagował, koordynując prace 128 naukowców i autorów, opracowujących poszczególne hasła. Gdy wraz z istniejącym od 1942 roku Polsko-Amerykańskim Stowarzyszeniem Historycznym – Polish American Historical Society – dr Pula przystępował przed trzema laty do prac nad encyklopedią, wskazał, że Polonia amerykańska, w odróżnieniu od pozostałych dużych grup etnicznych w Stanach Zjednoczonych, nie posiada swej encyklopedii, która przedstawiałaby jej doświadczenia i wkład w rozwój Stanów Zjednoczonych. Encyklopedia Polsko-Amerykańska ma też przybliżać młodemu pokoleniu Amerykanów polskiego pochodzenia ich dziedzictwo.


 


Encyklopedia jest dziełem samej Polonii, bowiem w jej opracowaniu wzięli udział historycy, naukowcy i pisarze wywodzący się ze społeczności polonijnej, którzy odpowiedzieli na apel dr. Puli o pomoc w opracowaniu tematycznych zagadnień do encyklopedii. Nieocenioną pomoc w pracach nad encyklopedią – jak czytamy w jej wstępie– udzieliło Muzeum Polskie w Ameryce, z siedzibą w Chicago. Wśród osób, które umożliwiły twórcom Encyklopedii dostęp do materiałów źródłowych, wymieniono, między innymi, Paula Odrobinę ze Związku Narodowego Polskiego.


 


Polonia wsparła również finansowo sam projekt, umożliwiając powstanie encyklopedii. Polish American Historical Society, pod którego auspicjami powstała encyklopedia, dziękuje szczególnie za pomoc finansową Ambasadzie RP w Waszyngtonie, Instytutowi Józefa Piłsudskiego, Fundacji Kościuszkowskiej, Central Connecticut State University i wielu innym organizacjom oraz osobom prywatnym.


 


Pierwsze hasło encyklopedii poświęcone jest artystce rzeźbiarce Magdalenie Abakanowicz, której dzieło Agora stanęło w 2008 roku w śródmieściu Chicago.


 


Polsko-Amerykańską Encyklopedię można nabyć u wydawcy, w wydawnictwie McFarland, a także w księgarniach internetowych. Jej cena to 145 dolarów. Należy mieć nadzieję, że encyklopedia ukaże się również w wersji cyfrowej, co znacznie rozszerzyłoby jej zasięg.


 


Wojciech Minicz


Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama