Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 8 grudnia 2025 05:22
Reklama KD Market

Zaprzysiężenie nowego Zarządu KPA w Illinois

W dniu 3 maja 2011 r. , w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja, odbyła się uroczystość zaprzysiężenia nowego zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej na stan Illinois na rok 2011/2012.


 


Uroczystość zaprzysiężenia odbyła się w Domu Podhalan, na południu Chicago, pod adresem 4808 W. Archer Ave. Związek Podhalan w Ameryce Północnej jest jako organizacja bardzo ważnym członkiem KPA.


 


W spotkaniu uczestniczyli: Frank Spula, prezes zarządu krajowego Kongresu Polonii Amerykańskiej, Stanisław Zagata, prezes Związku Podhalan w Ameryce Północnej, pan Wasowicz, burmistrz miasteczka Justice w Illinois, Irene Moskal, członek zarządu Triton College, członkowie KPA.


 


W spotkaniu uczestniczyli także goście z Polski w osobach Stanisława Dąbrowy, wicewojewody śląskiego, oraz Józefa Zawadzkiego, radny Katowic. Goście ze Śląska uczestniczą od kilku dni w spotkaniach Związku Ślązaków w Ameryce Północnej.


 


Oprawę artystyczną przygotował dziecięco-młodzieżowy zespół góralski ze Szkółki działającej przy Związku Podhalan w Ameryce Północnej. Zespół prowadzi pan Dziadowiec.


 


Wojewoda śląski w swoim przemówieniu w Domu Podhalan przekazał pozdrowienia z Polski, przekazał podziękowania mieszkańców Śląska dla Polonii, która zbierała fundusze na różne cele charytatywne. Podkreślił także, że „Polska jest tam, gdzie jest serce [. . . ] Trzeba zawsze iść naprzód i trzeba pamiętać, skąd się wyszło i dokąd się zmierza”. Goście z Polski przekazali drobne pamiątki z Polski dla Mary Anselmo i Stanisława Zagaty.


 


Uroczystość prowadziła pani Teresa Buckner, dotychczasowa wiceprezeska KPA-Illinois. Dziękowała współpracownikom za wieloletnią współpracę.


 


Uroczystego zaprzysiężenia nowego zarządu KPA na stan Illinois dokonał Frank Spula, prezes narządu krajowego Kongresu Polonii Amerykańskiej.


 


Modlitwę w intencji nowego zarządu KPA w Illinois zmówił ks. Wacław Lech, kapelan ZPAP. Nawiązał on do odbytej w niedzielę 2 maja uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II, a także do wizyty Jana Pawła II w Chicago.


 


Nowy zarząd KPA w Illinois na rok 2011/2012


 


Prezes – Mary Anselmo,


 


I wiceprezes – Zygmunt Goliński,


 


II wiceprezes – Maria Roszek,


 


skarbnik – Sharon Zago,


 


sekretarz finansowy – Ewa Cholewinska,


 


sekretarz protokolarny – Jan Płachta,


 


sekretarz korespondencyjny – Andrzej Mikołajczyk,


 


chorąży – Grzegorz Dąbrowski.


 


Poza Komitetem Wykonawczym wybrano również sześciu wiceprezesów, którzy również są członkami Zarządu. Oto oni:


 


1. Dr Anna Szpindor


 


2. Walter Bochenek


 


3. John Wojciechowski


 


4. Michael Niedziński


 


5. Bogusław Niemczewski


 


6. Bogdan Strumiński


 


Dyrektorami Krajowymi Kongresu Polonii Amerykańskiej w Illinois wciąż pozostają na kolejną kadencję:


 


1. Ron Jasiński- Herbert


 


2. Stanisława Rawicka


 


3. Anna Wierzbicka


 


Frank Spula w swoim przemówieniu dziękował dotychczasowym działaczom KPA –Illinois za ich działalność charytatywną, zaangażowanie, życząc jednocześnie nowemu zarządowi owocnej działalności w kontynuacji działalności KPA dla dobra Polonii, Polski, mieszkańców stanu Illinois i Stanów Zjednoczonych.


 


Mary Anselmo, prezes KPA-Illinois, zapowiedziała zorganizowanie już w najbliższej przyszłości kilku seminariów dla Polonii, na temat doradztwa prawnego, na temat zapobiegania tzw. foreclosures (odbierania domów przez banki), usuwania danych z publicznych rekordów (expungement), zapowiedziała bliższą współpracę z Inicjatywą Polonijną w sprawach imigracyjnych.


 


Kongres Polonii Amerykańskiej w Illinois planuje zorganizowanie bankietu Dziedzictwa 14 października 2011 roku.


 


Oprócz tego, pojawi się szereg innych cennych inicjatyw, o których poinformujemy Państwa przy kolejnych okazjach.


 


Bogusław Niemczewski odczytał uczestnikom życzenia, jakie przekazali Polonii prezydent USA – Barack Obama i Sekretarz Stanu – Hillary Clinton z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.


 


Przypomnijmy, wybory nowego zarządu KPA-Illinois odbyły się 28 marca 2011 roku.


 


W KPA Illinois obowiązuje jednoroczna kadencja.


 


O urząd prezesa KPA Illinois ubiegało się trzech kandydatów: Mary Anselmo, obecna prezes, Halina Bielowicz, była skarbnik, i Casey Chlebek, były prezes KPA-Illinois. O urząd I wiceprezesa rywalizował Zygmunt Goliński z p. Ireną Moskal, siostrą byłego prezesa KPA, obecnie członkinią Zarządu Triton Community College. Goliński otrzymał 79 głosów, pani Moskal 66. Była to bardzo wyrównana rywalizacja. Na większość urzędów startowało 2, czasami 3 kandydatów. Jedynie sekretarz protokolarny i skarbnik nie mieli żadnych konkurentów.


 


W skład Kongresu wchodzi wiele organizacji polonijnych, jak np. Związek Narodowy Polski (współzałożyciel KPA), Unia Polsko-Rzymsko-Katolicka, Związek Podhalan w Ameryce Północnej, Związek Klubów Polskich, Polonijna Izba Gospodarcza, Polonijny Klub Żeglarski, Związek Inżynierów Polonijnych i wiele innych organizacji, a także osoby indywidualne.


 


Wielu obecnych i nowych członków władz KPA na stan Illinois posiada spore doświadczenie w pracy organizacji polonijnych, spore osiągnięcia zawodowe. Miejmy nadzieję, że ten potencjał zostanie jeszcze lepiej wykorzystany w obecnej kadencji.


 


Stan Illinois posiada około 13 milionów mieszkańców i około jednomilionową Polonię. Z naszego miasta i stanu wywodzi się wielu przywódców USA, łącznie z obecnym prezydentem USA – Barackiem Obamą i wieloma czołowymi postaciami w jego gabinecie.


 


Życzymy nowemu zarządowi KPA w stanie Illinois owocnej pracy dla Polonii, dla mieszkańców stanu Illinois i dla Polski.


 


Jako nowo wybrany zarząd pragniemy podziękować wyborcom i Polonii za obdarzenie nas ogromnym zaufaniem. Zapraszamy jednocześnie do współpracy w działalności na rzecz KPA, Polonii, Ameryki i Polski.


 


Tekst i zdjęcia:


A. Mikołajczyk,


Chicago, 4 maja 2011 r.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama