75-lecie Wydziału Kobiet Okręgu XII ZNP
Historia działalności kobiet w Związku Narodowym Polskim zaczyna się od marca 1900 roku, kiedy to na Nadzwyczajnym Sejmie ZNP przegłosowany został w stosunku 187 do 10 wniosek w sprawie zmiany związkowej Konstytucji. Dotyczyła ona przyznania pełnych członkowskich praw żonom członków-mężczyzn Związku Narodowego Polskiego. W ten sposób zaczął się proces zmian zmierzających w kierunku przyznania pełnej równości kobiet należących do Związku. Zmiany te wyprzedziły o całe dwadzieścia lat przyznanie wszystkim kobietom w Stanach Zjednoczonych prawa do głosowania w wyborach powszechnych.
W kwietniu 1906 roku w Chicago w Związku Narodowym Polskim zostaje utworzony Wydział Kobiet, a trzydzieści lat później w Okręgu XII.
Z tej to okazji, 75. rocznicy 3, kwietnia 2011 r. zorganizowany został bankiet w Royalty West Banquet Hall w Willow Springs. Komitet Organizacyjny stanowiły panie: Irena Śpiewak jako przewodnicząca, także komisarka Barbara Wesołowski, Irena Blair, Elżbieta Kamińska, Teresa Kopytko i Loretta Waltee.
Mistrzynią ceremonii została komisarka Barbara Wesołowski, która przypomniała nazwiska kobiet, wiceprezesek i komisarek, założycielek Wydziału Kobiet, czynnie udzielających się w pracy na przestrzeni 75 lat istnienia. A były to: Maria Sakowska, Kazimiera Obarska, Magdalena Milewska, Franciszka Dymek, Maria Czyż, Franciszka Siniarska, Karolina Spisak-Maciak, Stefania Gondek, Katarzyna Ziemba-Bienes, Melania Winiecki, Florence Wiatrowski-Stawiarski, Helena Orawiec, Genowefa Wesołowski, Cecelia Tomaszkiewicz, Krystyna Domalewski, Maria Majka, Maria Jabłońska, Maria Gierut-Szeląg, Helena Orawiec, Janina Bińkowski, Anna Kokoszka i Barbara Wesołowski.
Na początku bankietu skarbnik ZNP Marian Grabowski odśpiewał przy akompaniamencie Roberta Dutki polski i amerykański hymn narodowy.
Natomiast sekretarz ZNP, Karol Komosa, wzniósł toast, a wiceprezes Paweł Odrobina odmówił przed posiłkiem modlitwę.
Dyrektorki Krystyna Domalewski i Cecelia Tomaszkiewicz przedstawiły zebranym przybyłych gości, którymi byli: dyrektor Artur Trybek, komisarz Okręgu XII Roman Bucoń, komisarze Okręgu XIII Irena Hercik i Zenon Olejniczak, dyrektorzy w poprzednich kadencjach; Catherine Dienes, Janina Bińkowski, Anna Kokoszka i Józef Całka.
Głównym mówcą był wiceprezes Związku Narodowego Polskiego Paweł Odrobina, który podkreślił, że: "kobiety w naszej organizacji zawsze były i nadal są aktywną grupą i widać ich żywe zaangażowanie w pracy ZNP. Oddawały one ogromne usługi w różnych pracach. W początkowych czasach najważniejszą działalnością była akcja humanitarna, pomoc rodzinom ubogim, opieka nad ciągle przybywającymi z Polski emigrantkami. Członkinie Wydziału Kobiet udzielały gościny, pomagały znaleźć mieszkanie i pracę".
W działalności Wydziału Kobiet szczególne miejsce zajmuje też oświata, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Choć dzisiejsze kobiety diametralnie różnią się od tych z dawnych lat, to misja ich w Okręgu XII Związku Narodowego Polskiego jest taka sama. Jest to kontynuacja pracy rozpoczętej 75 lat temu, dalsze umacnianie siły naszej polonijnej organizacji, poprzez nabór nowych członków, działanie na niwie oświatowej w szkołach i zespołach tanecznych, praca z dziećmi i młodzieżą, a także dalsze wspieranie działalności swoich macierzystych Grup i Gmin. Dzisiaj musimy pielęgnować i kontynuować działalność Wydziału Kobiet, aby spuściznę tę przekazać naszym dzieciom i następnym pokoleniom”.
Nie sposób wymienić wszystkie kobiety na przestrzeni tych 75 lat, i nie pominąć żadnej, tak ofiarnie zaangażowanych w działalność Wydziału Kobiet Okręgu XII. Trzeba jednak wspomnieć o niektórych. Na zakończenie uroczystości komisarka Barbara Wesołowski wymieniła siedem osób, które zasłużyły się pracą na rzecz Wydziału Kobiet Okręgu XII.
A były to: Katarzyna Dienes, krajowa dyrektorka w latach 1951-1971 i najstarsza delegatka do Wydziału Kobiet Okręgu XII. W wieku około 97. ciągle działa w swoim Okręgu. Była także prezeską Grupy 1876 i prezeską Gminy 34.
Florence Wiatrowski-Stawiarski, krajowa dyrektorka od 1967 do 1983 i ponownie od 1991 do 1999 roku. Także prezeska Gminy 123 i skarbnik Obozu Młodzieżowego w Yorkville. Niestety nie mogła przyjść na bankiet, a wyróżnienie odebrała córka, Judy Trybek, żona obecnego dyrektora Artura Trybka.
Helena Orawiec, krajowa dyrektorka w latach 1975-1983. Komisarka Okręgu XII od 1963 do 1975 roku, honorowa prezeska Gminy 143, sekretarka finansowa Grupy 1577 i dyrektorka Youth Home Corporation. Nie mogła uczestniczyć w bankiecie, dlatego jej wyróżnienie odebrała Stefania Matelski z Grupy 1577.
Krystyna Domalewski wybrana w 2007 roku. Jest to pierwsza jej kadencja jako krajowa dyrektorka. Od roku 1999 do 2007 była komisarką Okręgu XII, sekretarką finansową Grupy 1824 i wiceprezeską Gminy 80, a także dyrektorką Youth Home Corporation.
Janina Bińkowski, komisarka Okręgu XII w ciągu dwóch kadencji od 1983 do 1991. Obecnie piastuje funkcję sekretarki Gminy 39 ZNP.
Anna Kokoszka, komisarka Okręgu XII w latach 1991 do 1999, obecnie jest prezeską Grupy 2927 i wiceprezeską w Youth Home Corporation.
Cecelia Tomaszkiewicz – obecny rok zakończy jej pierwszą kadencję krajowej dyrektorki wybranej w 2007 roku, jest także prezeską Grupy 825.
Barbara i Genowefa Wesołowski, sprawuje funkcję komisarki, swojej pierwszej kadencji wybranej w 2007 roku. Jest także sekretarką Grupy 2368 i wiceprezeską Gminy 143. Wyróżnienie odebrała w imieniu swojej mamy, Genowefy Wesołowski, byłej dyrektorki w latach od 1983 do 1991 i komisarki Okręgu XII w latach od 1975 do 1983.
Uroczystość zakończyła się miłym akcentem. Wszystkie panie otrzymały bukiety kwiatów, które wręczali panowie z głównego zarządu Związku Narodowego Polskiego; wiceprezes Paweł Odrobina i sekretarz Karol Komosa razem z Ireną Śpiewak, przewodniczącą bankietowego Komitetu.
Tekst:
Krystyna Białasiewicz
Zdjęcia:
Robert Jadach