Raport przygotowany przez Brown University podaje kwoty, jakie Stany Zjednoczone zapłacą za wojny w Afganistanie, Iraku i Pakistanie.
Przygotowany przez ponad dwudziestu ekonomistów, ekspertów od nauk politycznych, prawników, antropologów i humanistów z Instytutu Badań Międzynarodowych, raport podaje zawrotne koszty akcji militarnych w trzech wyżej wymienionych państwach.
Blisko 10 lat od czasu, gdy amerykańskie wojsko wkroczyło do Afganistanu, eksperci szacują, że ostateczny koszt trzech konfliktów zamknie się kwotą między $3.7 a $4.4 biliona, znacznie wyższą niż $1 bilion, który wcześniej tego roku podał prez. Obama. Według raportu rząd USA już wydał dużo większą kwotę, między $2.3 a $2.7 biliona, a w ciągu następnych 50 lat dodatkowo wyda przynajmniej bilion więcej.
Na sumy te złożą się wieloletnie zobowiązania wobec weteranów. Sama opieka zdrowotna wymaga nakładów między $600 a $950 miliardów.
"Wojna nigdy nie kończy się wraz z powrotem żołnierzy do domu. Trwa przez całe dekady. Najwyższych kosztów należy spodziewać się za około 40 lat. Olbrzymia liczba młodych ludzi służących w wojsku odniosła rany. Pieniądze pójdą na rodziny wojskowych, rodziny kontraktorów rządowych, Irakijczyków, Afgańczyków i Pakistańczyków. Obligacje wobec tych ludzi pochłoną nieprawdopodobnie wysokie kwoty pieniędzy".
Sama spłata pożyczek zaciągniętych na wojny jest problemem dla zadłużonego kraju. Dotychczas rząd wydał $185 miliardów na spłatę oprocentowania od pożyczek. Do 2020 roku same procenty od wojennego długu będą kosztować około 1 biliona dolarów.
"Wojny w Afganistane i Iraku w zasadzie prowadzimy za pożyczone pieniądze. Oba konflikty zwiększyły dług państwa o ponad $1.5 biliona", informuje Linda Bilmes, ekonomistka z Harvard University.
(HP – eg)