Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 10 lipca 2025 17:33
Reklama KD Market

ZNP na Warmii i Mazurach

Od czterech lat istnieje ponad oceanem doskonały pomost zbliżający ludzi – Polonię amerykańską z krajem ojczystym. Ten pomost to powstałe w Olsztynie, w Krainie Tysiąca Jezior, Koło Sympatyków ZNP.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

 


Szerzenie wiedzy o Polonii, która przez szereg lat pomagała swej Ojczyźnie, podtrzymywanie więzi z Polonią, propagowanie zwyczajów i kultywowanie świąt narodowych obchodzonych przez rodaków w Stanach Zjednoczonych, przekazywanie istotnych informacji, które mogą być pomocne na lekcji historii w Polsce czy w USA, to zadania tego Koła.


 


Olsztyniacy utrzymują stały kontakt z głównym biurem ZNP z Wydziałem Public Relation, kierowanym przez wiceprezesa Pawła Odrobinę.


 


Pomysłodawcą i założycielem jest olsztyniak, Alek Nowacki, a mottem Koła jest łacińska sentencja: "Ibi semper est Victoria ubi Concordia est", czyli "Tam jest zawsze zwycięstwo, gdzie panuje zgoda".


 


Jak pisze zarząd w sprawozdaniu ze swej działalności: "zgoda, tylko jedno krótkie słowo, tylko 5 liter, lecz jaka mieści się w nim potęga".


 


Prezesem jest Krzysztof Marek Nowacki, Iwona Arent jest wiceprezesem, a sekretarzem Lech Śmiglewski. Honorowym prezesem zaś pomysłodawca i założyciel Alek Nowacki.


 


 


W ciągu minionych czterech lat, od czerwca 2007 roku, odbyło się wiele ciekawych spotkań i prelekcji, podkreślających rolę Związku w procesie zjednoczenia Polonii amerykańskiej, podtrzymywania tradycji i przekazywania narodowych wartości. Ciekawostką jest też fakt, że raz w tygodniu, drogą lotniczą do Olsztyna dociera “Dziennik Związkowy”, gazeta codzienna, powstała w początkach 1908 roku i ukazująca się w Chicago od tego czasu do dzisiaj bez żadnej przerwy.


 


Koło Sympatyków odwiedzają również goście z Wilna, jak doc. Ryszard Kuźmo, przewodniczący Uniwersytetu III Wieku, poeta Aleksander Śnieżko, malarze Władysław Ławrynowicz i Stanisław Kaplewski.


 


Sympatycy ZNP spotykają się także w bożonarodzeniowych nastrojach na Wigilijnych Opłatkach, świętują Dzień Dziękczynienia, rok temu z inicjatywy Koła Sympatyków dnia 4 lipca odbyło się w Morągu w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych Północnej Ameryki spotkanie z ponad setką stacjonujących w tym mieście żołnierzy amerykańskich.


 


Czwarta rocznica istnienia Koła Sympatyków Związku Narodowego Polskiego została uczczona uroczystym zebraniem, na które zaproszony został znany polski poeta z Wilna, Aleksander Śnieżko.


 


Zaprezentował on swoje ostatnio wydane książki: "W stronę światła" i "Żarta warte". Są to fraszki i humoreski będące zapisem humoru wileńskiego. Poeta zapoznał również słuchaczy ze swoimi najnowszymi wierszami o tematyce patriotyczno-religijnej, które są jeszcze w rękopisie.


 


Twórczość Aleksandra Śnieżko, polskiego poety mieszkającego na Litwie, znana jest nie tylko na Litwie i w Polsce, ale też wśród Polonii w Kanadzie i Austrii. Wiersze przesiąknięte są patriotyzmem, miłością do Ziemi Wileńskiej i wszystkiego, co polskie. Obok tego, autor przedstawia zabawne sytuacje w postaci miniatur poetyckich, które pozwalają popatrzeć na otaczającą nas rzeczywistość z przymrużeniem oka i z uśmiechem.


 


Podczas swego pobytu w Olsztynie w dniach 31. 05 – 2. 06. 2011 r. Aleksander Śnieżko przedstawił swój dorobek poetycki nie tylko na spotkaniu z Kołem Sympatyków, ale także w dwóch domach seniora i w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej. Spotkanie zaowocowało wstąpieniem wileńskiego poety do olsztyńskiego Koła. W tym samym dniu do Koła wstąpiła również Wiesława Nowacka, która jest nauczycielem historii.


 


Z pewnością działalność taka pogłębia wiedzę o sobie i zbliża Polaków z ojczystego kraju z Polonią. Jest to autentyczna oznaka sympatii, a jednocześnie wyraz poparcia dla działalności naszej polonijnej organizacji Związku Narodowego Polskiego z Chicago. Jest to zdarzenie dotąd nieznane w całej związkowej, liczącej 131 długich lat, historii, które Polaków z ojczystego kraju zbliżałoby z Polonią amerykańską.


 


Tekst:


Krystyna Białasiewicz



Zdjęcia: Archiwum

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama